אאא

המתיחות בצפון: בצה"ל הוכרז הערב (חמישי) על עוצר יציאות לכמה חטיבות לוחמות בפיקוד הצפון עד להודעה חדשה.

הכרזה זו באה כיומיים לאחר ההוראה על הגבלת תנועת כלי הרכב סמוך לגבול לבנון מחשש לפיגועי נקמה של חיזבאללה בעקבות התקיפות הישראליות.

מוקדם יותר, צה"ל חשף את פרויקט דיוק הטילים של איראן והחזיבאללה, שהועבר מאדמת סוריה לשטחי מדינת לבנון וכן את שמותיהם ודמויותיהם של הבכירים העומדים בראשות הפרויקט, הן מצד איראן והן מצד החיזבאללה.

את הניסיונות להעברת טילים מדויקים מוכנים לשימוש - מאיראן לארגון הטרור חיזבאללה בלבנון, החלה איראן בשנים 2013-2015, תחת מעטה מלחמת האזרחים בשטח סוריה. מרבית הניסיונות האלו סוכלו על ידי תקיפות שיוחסו לישראל.

 מנהיג חיזבאללה בנאום הצרחות והאיומים השבוע, בעקבות התקיפות האחרונות (צילום: מתוך טוויטר)

לאור הכישלונות שנחלו איראן וחיזבאללה, החליטה איראן בשנת 2016 על שינוי מהותי בדפוסי הפעולה – לא עוד ניסיונות העברה של טילים שלמים, אלא מעבר להסבה של רקטות קיימות לטילים מדויקים - על אדמת לבנון, באמצעות העברה של רכיבי דיוק והכוונה מאיראן ורקטות מהמכון למחקרים מדעיים "סרס" בסוריה.

לשם כך, מדווחים בצה"ל, החל חיזבאללה בהכשרת אתרים ברחבי לבנון, לרבות בבירה ביירות, בשיתוף פעולה ובהובלת גורמים איראניים ובראשם חיג'אזי - מפקד גיס לבנון בכוח קודס בפיקודו של קאסם סלימאני.

העברת החומרים מתבצעת בשלושה צירים: ציר יבשתי מסוריה ללבנון דרך מעברי הגבול הרשמיים של מדינת לבנון (לדוגמה מעבר אל-מצנע), ציר אווירי באמצעות טיסות אזרחיות הנוחתות בשדה התעופה הבין-לאומי על שם חרירי בביירות וציר ימי של אוניות דרך נמל ביירות.

לפי צה"ל, בשנים 2018-2016, איראן וחיזבאללה מתקשים לממש את הסבת הטילים באתרים כמתוכנן ולא עמדו ביעדים שהציבו לעצמם.

בתקופה האחרונה מזהים בצה"ל כי איראן וחיזבאללה פועלות להאצת פרויקט דיוק הטילים באמצעות ניסיון להקמת אתרי ייצור והסבה על אדמת לבנון במספר אזורים.

בצה"ל מציינים כי "הפרויקט הממודר והמסווג ביותר, הוסתר גם מפני בכירי חיזבאללה ואיראן, ומתבצע מתחת לאפה של ממשלת לבנון תוך שימוש בכספים ומשאבים של אזרחי לבנון ואיראן. חשיפת חומרים אלו מסירה את המסכה מעל מהלכי הפרויקט והבכירים המעורבים בה".

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו התייחס אף הוא לפרויקט של חיזבאללה ואמר: "היום חשפנו חלק מפרויקט הטילים המדויקים של איראן וחיזבאללה. אנחנו נחושים לסכל את הפרויקט המסוכן הזה. מטרת הפרסום היום היא להבהיר שלא נשב בצד ולא ניתן לאויבינו להתחמש בנשק קטלני נגדנו. כבר אמרתי לאויבים שלנו השבוע היזהרו במעשיכם. והיום אני אומר להם - דיר באלק".