אאא

סגן אלוף מ', שנהרג במבצע בחאן יונס מירי תועה, קיבל היום (ראשון) את צל"ש הרמטכ"ל על פעילותו במבצע המיוחד בחאן יונס ב-11 בנובמבר 2018, במהלכה נהרגו שבעה מחבלים, בהם גם בכיר בזרוע הצבאית של חמאס.

הטקס התקיים בביתו של סא"ל מ' ז"ל, אליו הגיע הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, מתוך כבוד והערכה למשפחה, ואליו התלוו ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר הימן ומפקדים נוספים.

במהלך האירוע, הוענק לסא"ל מ' ז"ל, ממערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעין, צל"ש הרמטכ"ל, על פעילותו במבצע בו פעל עם צוותו, בשטח אויב, בנחישות, בקור רוח ובאומץ, להגנה על חבריו מתוך יוזמה וחתירה למגע, ועל שנטל תפקיד קדמי בהשתלטות על האויב ופעל בתושייה לקידום ההשתלטות. בשמו, קיבלו את הצל"ש הוריו, אלמנתו וילדיו.

"זהו מקרה יוצא דופן של גבורה בולטת", ציין הרמטכ"ל. "אני מכיר את מ' עוד מהימים שהיה קצין צעיר בחטיבה 35. לצד הכישורים הרבים שלו הוא היה איש צנוע, איש שתוכו כברו, איש של אמת, איש שידעת שמה שאתה רואה זה מה שיש".

לדברי הרמטכ"ל, הפעילות בה נהרג היא חלק מאירוע שיכול היה להסתיים באופן הרבה הרבה יותר חמור. הוא קיבל החלטה שבעזרתה הצליח ליצור את התנאים כדי שלא נתדרדר למשבר בעל השלכות אסטרטגיות".

"אני מצדיע למ' על האופן בו פעל", המשיך רא"ל כוכבי. "רק מי שהיה בכאלה מצבים יודע אילו עוצמות, לחצים וכובד של שיקולים מונח על הכתפיים ומתרוצץ בראש בשברירי השנייה הזו. לא רק אני מלא הערכה למ'. בשם צה"ל כולו אני אומר תודה על האופן שבו פעל ברגעים הללו".

"מ' היה קצין מיוחד וייזכר כדמות מופת. אשריו של מ' שזכה גם לאישה מיוחדת כזו, ואני אומר לילדים - אשריכם שיש לכם אימא כזו ומשפחה כזו. מ' גדל במקום שהצמיח את כל זה, ואי אפשר להחמיץ את העוצמה שיש במשפחה הזו".

לסיום אמר כוכבי: "אני מודה לכם בשם צה"ל. זהו יום לא קל והדבר המרכזי שצריך להישאר ממנו הוא גאווה. אני מעריך מאוד את פועלו של מ', ומצדיע לו גם בהיעדרו".