אאא

חסיד בעלזא

המשתתף הרביעי בפרויקט 'חרדים תש"פ', הוא יהושע וייסמן בן ה-27, חסיד בעלזא.

וייסמן, נשוי ואב לילד, הוא חסיד נלהב של האדמו"ר מבעלזא, אחד מתוך אלפים רבים כמותו, שעובד לפרנסתו כמאמן ויועץ לכלכלת המשפחה, לאחר שהשתלם בלימודיו במכללת רופין.

הוא אף חבר בועדת מחקר של 'איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה' בישראל, ועוסק רבות בתחום הכלכלי ובקידום נושאים לרווחת הכלל במסגרת איגוד זה.

את מחשבותיו ותחושותיו בסוגיות הליבה הבוערות כיום, הוא חולק איתנו - בפרק הרביעי מתוך פרויקט 'חרדים תש"פ' • צפו בווידאו.

על הפרויקט

מי אנחנו, החרדים?

הדיבור השוטף בתקשורת ובציבוריות הישראלית עלינו, החרדים, כה נגוע בדעות קדומות, שקל היה בשנה החולפת להלהיט את האווירה בכמויות בלתי נתפסות של תעמולת שנאה. טובי המסבירנים החרדים שוברים את ראשם בניסיון לפצח את הנוסחה ההולמת, כתשובה לרוע הזה.

מעבר לכך, נדמה כי החשיפה האדירה למסע הכזב האנטי-חרדי שיבשה מעט את התפיסה שלנו את עצמנו. "ונהי בעינינו כחגבים, וכן היינו בעיניהם" (במדבר יג, לג).

חשבנו, ב'כיכר השבת', לצאת מהקופסה, לשבור את תבנית החשיבה הרגילה ולנסות להביא מענה אחר. שונה, נעים, אותנטי. להלן: 'חרדים תש"פ'.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

את חייו של החרדי הממוצע החי כיום במדינת ישראל מקיפים לכאורה אין סוף מאבקים, ישנים וחדשים; מענייני דת מובהקים, עבור דרך נקודות השקה רגישות בינו לבין המדינה, ועד קשיי היומיום הייחודיים לו. למה לכאורה? כי יתכן ואם נשאל אותו, יתברר שהוא חי את חייו האישיים וכלל לא מתרשם מהרעש העצום שנסוב אודותיו.

אז עשינו את מה שמתבקש לעשות. שאלנו אותו; 'כיכר השבת' הושיב חרדים מן השורה, ממגוון של סוגים ותתי-מגזרים, ואפשר להם לשפוך את שעל ליבם.

במקום להתפלסף עליהם, תנו לחרדים לספר על עצמם. יותר נכון: את זה אנחנו כבר עשינו, כעת תנו להם את ההקשבה שלכם. להם יש מה לומר, ולנו יש את הזכות לצפות בהם - ולהבין, את עצמנו.

ושימו לב לזה: דלתותיו של אולפן 'כיכר השבת' פתוחות גם בפניכם, הגולשים. מי מכם שמרגיש שיש לו זווית ראיה משלו על הנושאים המדוברים, כאחד שמייצג קבוצה שטרם הופיעה בפרויקט זה, יכול לפנות לכתובת המייל הזו. בהצלחה.