אאא

העצורה והעצור הירדנים, אשר הוחלט על העברתם חזרה לירדן, נמסרו לפני זמן קצר על ידי לוחמי יחידת נחשון של שירות בתי הסוהר לידי צה״ל במעבר אלנבי, לקראת העברתם את הגבול. מדובר בהיבה אל לבדי ועבד א-רחמן מרעי, שהיו במעצר בישראל במשך כמה חודשים.

שר החוץ הירדני איימן ספדי, אמר כבר ביום שני כי "העצורים הירדנים בישראל, ישובו הביתה לפני סוף השבוע". הוא הוסיף בטוויטר: "ממשלת ירדן פעלה מהיום הראשון לשחרורם בהתאם להנחיות המלך עבדאללה, זאת תוך נקיטת כל הצעדים הנדרשים כדי להשיבם בשלום".

כזכור, בשבוע שעבר נעצר אזרח ישראלי לאחר שחצה את הגבול. הישראלי שרחץ בירדן, ועבר את הגבול הימי, נעצר על ידי הירדנים. לאחר המעצר טען יו"ר וועדת החוץ בפרלמנט הירדני, נידאל א-טעאני, כי הוא קלף מיקוח כדי להביא ל שחרור האסירים הירדנים. בהודעת הירדנים היום לא הייתה התייחסות לנושא אך סביר להניח כי העסקה כוללת את שחרורו.

כזכור, בישראל חושדים כי העצורה הירדנית, היבא אל לבדי, השובתת רעב כבר 38 ימים, הופעלה על ידי חיזבאללה בגיוס סוכנים. היא חשודה במגע עם סוכן זר ובתמיכה בטרור.

עורך דינה ג'ואד בולוס אמר לתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגל"צ שהוא לא מבין מדוע היא עצורה. "היא ואני לא יודעים מה מיוחס לה. למה מחזיקים אותה פה? אם אזרחית ירדנית מסכנת את ביטחון האזור, למה לא להחזירה לירדן? תיפטרו מהסכנה, אל תעצרו אותה פה!", אמר.

בשבוע שעבר, הודיע שר החוץ הירדני איימן ספדי על החזרת השגריר בישראל להתייעצות בעקבות מעצרם של היבה אל-לבדי ועבד א-רחמן מרעי.

ספדי אמר כי "לאור חוסר ההיענות מצד ישראל לבקשותינו מזה מספר חודשים לשחרר את היבה אל-לבדי ועבד א-רחמן, והמשך כליאתם הלא-חוקית והלא-מוסרית, קראנו לשגריר ירדן בתל אביב חזרה לירדן להתייעצויות כצעד ראשון".

ספדי הוסיף: "אנו רואים בממשלת ישראל אחראית לחייהם של אזרחינו, שמצבם הבריאותי הידרדר בחומרה במעצר שרירותי ובלתי חוקי. ננקוט בכל הצעדים החוקיים הנחוצים, ובצעדים דיפלומטיים כדי להבטיח את החזרתם בשלום הביתה. מעצר מנהלי הוא בלתי חוקי".

בין ישראל לירדן יש הסכם שלום 25 שנה ובתקופה האחרונה הייתה מתיחות בין שתי המדינות בעקבות מספר תקריות.