אאא

חרפה בתל אביב: מועצת עיריית תל אביב אישרה הערב (שני) תכנית להפעלת תחבורה ציבורית בשבת קודש בעיר, ברוב של 19 לעומת שישה מתנגדים. במחאה על ההחלטה, נציגי 'אגודת ישראל' ו'הבית היהודי' לא פרשו מהקואליציה.

באותו הזמן נערכה הפגנה שתוזמנה להצבעה במועצת העיר על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת בעיר לראשונה מאז קום המדינה ותוך ניצול לקונה בחוק, ניתן היה למצוא דתיים, מסורתים חרדים וחילונים כאחד.

המשתתפים נשאו שלטים גדולים ובהם תמונות וציטוטים של ראשי הציונות החילונית שקבעו כי שמיאת קדושתה של השבת מהווה ערך לאומי שפגיעה בו מהווה פגיעה באומה כולה. בין השאר הוצגו דבריהם של ביאליק, אחד העם וכצנלסון לצד דבריו של ראש עיריית תל אביב הראשון, מאיר דיזינגוף, שקרא לשמירת השבת במרחב הציבורי.

במקום קריאות וצעקות הרגילות להישמע בדרך כלל בהפגנות, המשתתפים בחרו לשיר יחד שירי שבת, כשחלק מהעוברים והשבים אף הצטרפו אליהם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

סגן ראש העיר ראובן לדיאנסקי אמר לאחר האישור: "עכשיו זה סופי! תחבורה ציבורית בשבת בת"א יוצאת לדרך! מדובר במהלך היסטורי שיביא למציאות חדשה לא רק בת"א אלא בערים רבות בישראל".

אלי פרג'י, תושב העיר שהשתתף במפגן: אני כמו רבים אחרים כאן אינני חובש כיפה, אך אני מאמין שעלינו לשמור על הזהות של המדינה שלנו. הדבר שאנו מחפשים היום יותר מכל הוא אחדות - והשבת, במיוחד בהיבט הציבורי שלה, היא בעיני מה שמאחד אותנו כעם.

כפי שדווח ב'כיכר השבת' מדובר ביוזמה שתשפיע על שורת ערים בוגש דן. התקציב שאושר במועצת העיר הינו תקציב שעשוי למש את הערים גבעתיים, קרית אונו ורמת השרון שיפעילו תחבורה ציבורית בשבת בכל המטרופולין של גוש דן.