אאא

ראש הממשלה מר בנימין נתניהו ורעייתו, שגריר ארה"ב דייויד פרידמן ומשפחתו הדליקו הערב (ראשון), נר ראשון של חנוכה ברחבת הכותל המערבי יחד עם רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים הרה"ג שמואל רבינוביץ ומנכ"ל הקרן למורשת הכותל המערבי מרדכי (סולי) אליאב.

"אנחנו נאבקנו לפני 2,200 שנים נגד הגזרות האנטישמיות של אנטיוכוס שבא למחוק את זכויותנו, את זהותנו ואת עצמאותנו. המאבק הזה נמשך כ-30 שנה והוכתר בהצלחה, וספק אם העם היהודי היה יכול להמשיך את חוט חייו שהיה ניתק אלמלא גבורת המכבים וההתגייסות הרוחנית העצומה שלהם", אמר נתניהו.

ראש הממשלה השווה בנאומו בין היוונים לבין בית הדין בהאג, "אנחנו זוכרים את זה כי אנחנו יודעים שאנחנו קיימים כאן היום בזכות המכבים של אז והמכבים בימינו, והנה אנחנו עומדים עדיין במאבק שלא הסתיים. שלשום, ביום שישי, התבשרנו שגזרות חדשות מוטלות על העם היהודי, גזרות אנטישמיות של בית הדין הבינלאומי שבא ואומר לנו, היהודים שעומדים פה ליד הקיר הזה, ליד ההר הזה, בעיר הזאת, בארץ הזאת, שאין לנו זכות לחיות פה, ושאם אנחנו חיים פה אנחנו מבצעים פשע מלחמה. זו אנטישמיות לשמה".

נתניהו הצהיר כי יילחם בכך, "אנחנו לא נרכין ראש מול העוולה הזאת, מול האבסורד הזה. אנחנו נילחם בה בכל הכלים. אני אומר את זה פה בחג החנוכה הזה כי אנחנו מרימים את הנרות הללו שאנו מדליקים נגד כל הגזרות, נגד האנטישמיות החדשה. כפי שניצחנו אז - ננצח גם היום. חג שמח לכולכם".

שגריר ארה"ב דייויד פרידמן אמר כי הוא "שמח להיות פה כשגריר של ממשלת ארה"ב ששולח את ברכת חנוכה שמח ליהודים ברחבי העולם. חנוכה הוא "חג האורים", בכל יום אנו מגבירים את האור. זה לא רק סמלי. זה המהות שלנו שאנו מאירים את העולם בערכים שיש לנו. להיות פה עם העם היהודי אומרים את אותה התפילה כמו לפני אלפיים שנה, אותה השפה, באותו המקום בו נאמרו אותן תפילות. אין מקום טוב יותר להתחיל בו את חג החנוכה".

קובי גדעון לע"מ
קובי גדעון לע"מ
קובי גדעון לע"מ
קובי גדעון לע"מ