אאא

לאחר מתקפת הטילים האיראנית על הבסיסים של הצבא האמריקני בעיראק, אומר הבוקר (רביעי) עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן, כי הם נתנו סטירה לאמריקנים.

 מתקפת הטילים מאיראן (צילום: תקשורת ערבית)

בנאומו, ספד חמינאי למפקד 'כוח קודס', קאסם סולימאני, שחוסל על-ידי ארה"ב ואמר כי "קאסם סולימאני לא היה שייך לגוף פוליטי, אלא היה מהפכן מהמעלה הראשונה. הוא לא היה סתם אמיץ, הוא שם את עצמו בראש מול כל הסכנות. הוא הצליח להתגבר על היהירות והמזימות של ארה"ב במדינות החלשות באזור".

לפי חמינאי, "סולימאני לא חסך שום מאמץ לסייע לפלסטינים ולהתנגדות שלהם, והם מוקירים אותו על כך. הוא היה אדם צנוע ועמד מול ההגמוניה האמריקנית והיהירות הציונית".

לדברי המנהיג העליון של איראן, העובדה שהמוני איראנים נטלו חלק בהלוויתו של סולימאיני, גם היא מהווה סטירה בפניה של ארה"ב. בנאומו, קרא חמינאי לסילוק הכוחות האמריקנים מהמזרח התיכון, מאחר ו"האמריקנים הביאו איתם מלחמות אחים, הרס ושחיתות לכל מקום שאליו הלכו".

 האש בבסיסים שהותקפו (צילום: מתוך טוויטר)

חמינאי הוסיף ואמר כי ארגון החיזבאללה משמש כ"ידיים וכעיניים" של לבנון ולדבריו ארה"ב מנסה לחסל את החיזבאללה כדי לעזור לממשלה בירושלים.

נשיא איראן, חסן רוחאני, נאם גם הוא הבוקר ואמר כי ארה"ב "קטעה את ידו" של סולימאני, אך איים כי בתגובה, "רגלה" של ארה"ב באזור תיקטע.

במהלך הלילה שיגרה איראן טילים לעבר שני בסיסים צבאיים בעיראק - בסיס עין אל-אסד ובסיס בארביל, בהם מוצבים כוחות של ארה"ב. לאחר המתקפה, הודיעה איראן כי ירי הטילים באו כנקמה על חיסול סולימאני.

בטלוויזיה האיראנית דווח כי שוגרו 15 טילים משטחה של איראן - בשעה בה נקבר סולימאני. בעיראק טענו כי האיראנים ירו 22 טילים, אך האמריקני דיווחו כי שוגרו 15 טילים - עשרה פגעו בבסיס עין אל-אסד, אחד פגע בבסיס בארביל וארבעה לא פגעו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

גורם אמריקני מסר כי "יש מעט מאוד נפגעים, אם בכלל", אך באיראן דווח כי 80 אמריקנים נהרגו במתקפה, כאשר נראה כי מדובר בהתרברבות שנועדה להאדיר את המתקפה, ללא ביסוס.

מזכיר המדינה מייק פומפאו ושר ההגנה מארק אספר הגיעו מיד אחרי המתקפה להתייעצויות בבית הלבן.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צייץ כ-4 שעות לאחר המתקפה: "הכול בסדר! טילים שוגרו מאיראן לשני בסיסים צבאיים בעיראק. הערכת נפגעים ונזק מתבצעת עכשיו. בינתיים הכול טוב! יש לנו את הצבא החזק והמצויד ביותר בעולם, ללא ספק!".

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, צייץ בטוויטר: "טהרן נקטה והשלימה צעדים מידתיים להגנה עצמית תחת סעיף 51 באמנת האו"ם. איננו מעוניינים בהסלמה או במלחמה, אך נגן על עצמנו מפני כל תוקפנות".