אאא

'חברת שומרים' בעיר בורו פארק השיקה מיזם חדש להתקנת טלפונים לשעת חירום בכל בתי הכנסיות והמבנים הציבוריים בעיר.

הטלפון מגיע עם שלשה כפתורים. אחד לחברת שומרים, אחד לחברה הצלה והשלישי למוקד החירום של המשטרה. טלפון כזה נחוץ במיוחד בשבתות, גם למקרים רפואיים דחופים וגם במקרים של תקיפות אנטישמיות.

טלפון דומה היה בהרבה בתי כנסיות עם קו ישיר לחברה הצלה, אך בעקבות האירועים האחרונים התעורר צורך לכפתור שיוביל גם אל חברת שומרים.

חבר בארגון אומר ל'כיכר השבת' כי "הרבה מאירועי התקיפה מתרחשים בשבתות, כי הפורעים יודעים שאנשים לא מחזיקים טלפונים בשבת".

ארגון השומרים, אשר נוסד לפני כחמישים שנה בעקבות גל של אלימות נגד יהודים מרעננת את שורותיה בעקבות שורה של התקפות אלימות בעיר נגד יהודים. הארגון מורכב כולו ממתנדבים חרדיים מקומיים שמגיבים במהירות לכל מקרה של תקיפה או פריצה, וגם במקרים של נעדרים וכדומה הוא מארגנת חיפושים.

השבוע פתחה הארגון במסע התרמה ברשת וגייסה שלש מאות אלף דולר תוך כמה ימים, ובעקבות הצלחת ההתרמה הודיעה הארגון שהיא רוצה להחזיר לציבור ויביאו את הטלפונים האלה בחינם לכל הקהילות בעיר.

"אנחנו רוצים בכך להביע הכרת הטוב לתושבי בורו פארק שהפתיעו אותנו. הגענו ליעד הגיוס במהירות מפתיע ואף עברנו את היעד, ובכך הבטיחו את המשך פעילותינו", אומר לנו ר' מוטי ברונר, רכז חברת שומרים.

כאמור, ניו יורק ראתה בשנה האחרונה עלייה מדאיגה בתקיפות האנטישמיות. לפי הנתונים זינקו האירועים המוגדרים כפשעי שנאה בעשרות אחוזים בחודשים האחרונים, ובעקבות כך משטרת ניו יורק הגבירה את הנוכחות בשכונות החרדיות והקהילות אף קיבלו מענקים נדיבים מהממשל בשביל אמצעי אבטחה.

לפי ברונר, התוצאה ניכרת. "ניתן לומר שהגל נעצר לעת עתה הודות לתגבור של נוכחות המשטרה", אבל עדיין בחברת שומרים לא לוקחים סיכונים ונערכים לעמוד על המשמר.