אאא

פרסום ראשון: בעקבות סערת ההלוויה ההמונית שהתקיימה אמש (מוצ"ש), בבני ברק, רבני 'הפלג הירושלמי', יוצאים במכתב ברור, בו הם קוראים לציבור להיזהר ולהקפיד על כללי ההיגיינה וההרחקות.

במכתב עליו חתומים, הרבנים הגאונים; רבי צבי פרידמן, רבי ברוך שמואל דויטש, רבי עזריאל אויערבך, רבי שמואל מרקוביץ ורבי אשר דויטש, הם מתייחסים לראשונה לנושא ה'קורונה', המכתב יתפרסם מחר בעיתון הבית - 'הפלס'.

מי שהצטרף ברגע האחרון, הוא הגאון רבי יהושע ארנברג, ראש ישיבת 'כנסת יצחק' חדרה, שאף כתב מכתב לבני הישיבה שלו.

המכתב של הגר''י ארנברג
המכתב של הגר"י ארנברג

וכך הם כותבים: "בהיות ומגיפה באה בעולם, וכל יום פחדו מרובה משל חברו רח"ל. וכבר כמה וכמה מאחב"י מתו ל"ע ה"י בארץ ובעולם, וכמה מטובי עמך בית ישראל בכל אתר ואתר שוכבים על ערש דווי ומתפללים כולנו לישועתם ולרפואתם ומצווים אנו בשמירה וזהירות כפולה ומכופלת שלא לבוא במגע כלל עם אחרים בכל שעות היום כולל בזמני התפילה והלימוד". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"ומן הדין", מוסיפים הרבנים, "פשיטא שכל ירא ד' חייב להישמר מאד ולהוסיף זהירות על המתחייב, ללא יוצא מן הכלל. וחלילה אם אינו עושה כן ונשמר ככל יכולתו בכל כללי ההיגיינה וההרחקות, מלבד שהוא מפקיר נפשו ועובר על "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" הרי הוא גם בחשש להיות פוגע בנפשות אחרים ח"ו ובעיקר אלו המבוגרים והחולים. וחלילה להיכשל בחשש אחד מג' החמורות".

המכתב המלא
המכתב המלא

"על כן הננו שבים וקוראים לכל מי אשר בשם ישראל יכונה, לעשות כל שביכולתו, ולהזהיר הגדולים על הקטנים להישמר מאד ולהחמיר בזה ולהיזהר בזה כמה שיותר, כדי לא לגרום רע לעצמו וכ"ש לאחרים".

 תיעוד מזעזע: מאות בהלווית הגר"צ שינקר זצ"ל

"וכל זה מוסיף על העיקר, חובת השעה מן התורה לשוב אל ד' בעת צרה, להתפלל מקירות הלב לזעוק ולהריע על צרת הכלל והפרט, בעת צרה רוחנית וגשמית כאחד, עדי יגולו רחמיו המרובים על עמו ונחלתו, ונזכה עוד בשנה זו לחוג את חג המצות בדיצות, ולאכול מן הזבחים ומן הפסחים.  ולמזהיר ולנזהר שלומים תן כמי נהר".