אאא

דברי שבח לשלושה מבכירי הרוצחים בטבח תרפ"ט ביהודי חברון וצפת, התפרסמו לאחרונה על ידי מפלגת בל"ד, הצלע השלישית ב'הרשימה הערבית המשותפת', בעמוד הפייסבוק הרשמי.

על פי חשיפת כתב 'מקור ראשון' ישי פרידמן, הטובחים האכזריים הללו מוגדרים על ידי בל"ד כ"שהידים של מהפכת אל-בוראק", זאת במלאת תשעים שנה להוצאתם להורג בידי הבריטים.

כידוע, המאורעות המחרידים שהתרחשו בשנת תרפ"ט (1929)) כללו סדרה של מעשי טרור מצד ערביי ישראל נגד היישוב היהודי המתפתח בארץ הקודש, ונרצחו בהם 133 יהודים - בעיקר בעיר חברון, שננטשה על ידי היהודים בעקבות כך.

בהמשך, ולאחר שהואשמו בהעלמת עין ממעשי הרוצחים, ביקשו הבריטים להוציא להורג 27 מאלו שהשתתפו במעשי הטבח, אך לבסוף הומר העונש של רובם למאסר עולם, למעט מוחמד ג'מג'ום, פואד חג'אזי ועטא א-זיר - הרוצחים המרכזיים - זאת בהחלטת הנציב הבריטי העליון.

הסקירה ב'מקור ראשון' מזכירה, כי מוחמד ג'מג'ום נידון למוות על רצח ארבעה אנשים בבית משפחת אבושדיד בחברון, פואד חג'אזי מצפת הורשע ברצח בני הזוג משה ופרידה אפריאת בצפת ועטא א-זיר מחברון נידון למוות משום שעמד בראש המתפרצים לבית הרב מאיר שמואל קסטל, נשיא הוועד הכללי של עדות הספרדים והאשכנזים בעיר, שנרצח ונשרף וכן על כך שרצח במו ידיו את תלמיד הישיבה אברהם שפירא ואת אליהו קפילוטו. הי"ד.

השלושה הוצאו להורג בתליה בכלא עכו ונקברו בבית העלמין המוסלמי המקומי, השבוע לפני תשעים שנה. והאנדרטה שהוקמה להם הפכה לאתר עלייה לרגל המסמל את ההקרבה הפלסטינית אז מול הציונים והבריטים.

 ח"כ היבא יזבק מבל"ד, בנאום נגד הממשלה (צילום: ערוץ הכנסת / פייסבוק)

כעת כאמור, בעמוד הפייסבוק של בל"ד, מתואר כי מאורעות תרפ"ט היו מאבק גבורה פלסטיני להצלת מסגדי הר הבית מידי היהודים, ומסופר כי מוחמד ג'מג'ום ועטא א-זיר אמרו טרם תלייתם: "כמה טוב שאנחנו, אנשים פשוטים, הולכים אל הגרדום, ולא המנהיגים שהמולדת זקוקה להם".

שני הרוצחים, כך לפי הנכתב באתר בל"ד, ביקשו שיביאו לתאיהם בכלא 'חינה', כדי לצבוע את ידיהם, כנהוג בעת שמחה. "זיכרון הגיבורים והשהידים הללו יישאר חרות בלבבות במסע הארוך של השחרור הפלסטיני", נכתב.