אאא

במערכת החינוך בישראל יש כ-2,300,000 תלמידים ו-200,000 עובדי הוראה במערכת החינוך, על פי העדכון של משרד החינוך, 775 מהם נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה.

219 מוסדות חינוך - מכל הגילאים, נסגרו בתקופה האחרונה בישראל, בשל נתוני תחלואה גבוהים.  (מתוך כ- 5,200 בתי ספר וכ- 20,000 גני ילדים)..

משרד החינוך מעדכן עוד, כי ישנם 23,916 עובדי הוראה ותלמידים הנמצאים בימים אלו בבידוד מניעתי.

היום,  שישה תלמידים ועובדי ההוראה נדבקו ביממה האחרונה בנגיף הקורונה ושני בתי ספר נסגרו.

יצוין, כי כחלק מתורת ההפעלה של מערכת החינוך, לפיה במקום בו נמצאת תחלואה המוסד החינוכי נסגר והתלמידים והצוות החינוכי נכנסים לבידוד עד לתום הבדיקות האפידמיולוגיות.

 חיטוי כיתה במוסד חינוכי נגוע (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

יוזכר, כי אמש (ראשון), מלמד בכיתות ד' וח' ב'אוהל תורה' בבני ברק, ערך בדיקת קורונה, ונמצא חיובי לנגיף, בעקבות כך הודיעו לתלמידי הכיתות שעליהם להיכנס לבידוד מניעתי.

בתוך כך, היום התכנס 'קבינט הקורונה', בראשותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והחליט על מספר צעדים, כדי למנוע את התפשטות הנגיף בישראל, ואלו הם: 

1. תוקם מנהלת אכיפה ארצית במשרד הבט״פ שתפקידיה יהיו הכוונה, הנחייה, תיאום ותכלול כל רשויות האכיפה.

2. הוחלט להגדיל את גובה הקנסות. סכום הקנס על אי חבישת מסכה יעלה ל-500 שקלים.

3. תגבור האכיפה בפקחי הרשויות המקומיות. תתקיים פגישה עם השלטון המקומי בהשתתפות שר הבט"פ, שר האוצר, שר הפנים ור' המל"ל.

4. בדיקה לאלתר של רשימת היישובים הדורשים הכרזה על אזורים מוגבלים בכל מקרה שבו מזוהה עלייה בתחלואה (בפרמטרים שנקבעו).

6. הגנה על אוכלוסיות הסיכון – המשך בדיקות ומיגון במרכזים לקשישים.

7. בחינה עם נציב שירות המדינה של חזרה לעבודה בקפסולות.

8. אושרה פעילות בתי הספר של החופש הגדול והקייטנות הפרטיות.

כמו כן, קבינט הקורונה אישר פה אחד את הצעת משרד הבריאות, האוצר והביטחון לקביעת תרחיש הייחוס. הגדרה זו תנחה את הממשלה על ההיערכות וההצטיידות של מערכת הבריאות. תרחיש זה יבטא את יכולת ספיקת המערכת ולא תחזית חולים. הוחלט להיערך לתוספת של 2,000 מונשמים מקורונה ול-2,000 מונשמים ממחלות אחרות.

במהלך הדיון, אמר ראש הממשלה: "אנחנו עומדים בפני עלייה שיטתית בתחלואה. אנחנו רואים את זה לא רק כאן, אלא רואים את זה לצערי, גם ברחבי העולם. מדינות שונות כבר נדרשות לכך, גם אנחנו בישראל. היום יוצגו כאן תרחישי הייחוס, אבל גם המלצות של צוות מנכ"לים שכינסתי אתמול במיוחד, מהמשרדים של רוב השרים שמיוצגים כאן, כדי להביא בפנינו המלצות לדרכי פעולה.

"דרכי הפעולה האפשריות שנדון בהן - הגברה דרמטית של האכיפה, זה כולל גם את הגדלת הקנסות, מינהלת אכיפה ריכוזית תחת משרד הבט"פ, ורתימת כל הכוחות וכוחות נוספים למשימת הפיקוח והאכיפה. הדבר השני זה שימוש בכלים הדיגיטליים. אנחנו יודעים שהנושא הזה הוא בעייתי, אבל מנגד אנחנו יודעים גם שהוא תרם לנו רבות לריסון המגפה, ונראה כיצד אנחנו יכולים להתגבר על הבעיות על מנת להשיג הורדה של התחלואה".

"הדבר השלישי", הוסיף נתניהו: "זה סגרים אזוריים שזה כלי שאנחנו כבר נדרשים לו על מנת להימנע מסגרים רחבים כלליים. והדבר הרביעי, הוא דברים שקשורים בהגבלת ההתקהלויות - צעד מאוד חריף, אני מציע שנשקול אותו, נראה אם אנחנו נזדקק לו ומתי נזדקק לו, ויש לו כמובן השלכה על פעולות מסויימות שאישרנו אותן. נראה אם נזדקק להם. אלו הכותרות העיקריות אבל יש גם בוודאי נושאים אחרים".