אאא

משרד הבריאות יוצא בהנחיות חדשות לקיצור ימי הבידוד של נדבקים מאומתים בנגיף ה'קורונה'. 

ההחלטה התקבלה לאור הידע המדעי העדכני, הסובר כעת כי הסיכון להידבק מחולה קורונה - אחרי תשעה ימים מאז שהחלו התסמינים, הוא נמוך. בנוסף, ארגונים בין-לאומיים עדכנו את המלצותיהם על משך זמן הבידוד הנדרש לחולה מאומת.

ההנחיות החדשות של משרד הבריאות:

1. חולה עם תסמינים, שידוע מועד תחילתם, יוגדר כ"מחלים" אשר פטור מבידוד - ללא צורך בבדיקה נוספת, לאחר שעברו עשרה ימים מהופעת התסמינים - בתוספת שלושה ימים ללא תסמינים (ללא חום וללא תסמינים נשימתיים), כל שהזמן המינימלי להחלמה יהיה 11 ימים לפחות מתחילת התסמינים.

דוגמאות:

  • חולה עם תסמינים במשך יומיים, ניתן להגדיר כמחלים אחרי 10 ימים + 3 ימים = 13 ימים מתאריך תחילת התסמינים.
  • חולה עם תסמינים במשך 14 ימים, ניתן להגדיר כמחלים אחרי (14 ימים + 3 ימים=) 17 ימים מתאריך תחילת התסמינים.
  • חולה עם תסמינים במשך 30 יום, ניתן להגדיר כמחלים אחרי (30 ימים + 3 ימים=) 33 ימים מתאריך תחילת תסמינים.

2. חולה עם תסמינים שלא ידוע מתי הם החלו, יוגדר כ"מחלים" אשר פטור מבידוד - ללא צורך בבדיקה נוספת, לאחר שעברו עשרה ימים מקבלת התוצאה החיובית - בתוספת שלושה ימים ממתי שחלפו התסמינים (ללא חום וללא תסמינים נשימתיים).

3. חולה מאומת אך ללא תסמינים - כלומר, נשא של הנגיף שלא סבל מתסמינים, יוגדר כ"מחלים" לאחר עשרה ימים מקבלת התוצאה החיובית האחרונה, וללא צורך בבדיקות נוספות.

במקרים הבאים, יוגדרו כמחלימים רק לאחר ביצוע בדיקות:

  • מאושפזים עקב תחלואה בנגיף קורונה החדש, כולל כל מי שאושפז בשלב כלשהו של המחלה.
  • דיירים ומטפלים במוסדות עם אוכלוסייה בסיכון לתחלואה קשה בקורונה, כולל בתי אבות, בתי חולים שיקומיים, סיעודיים וגריאטריים, מעונות לקשישים, דיור מוגן ומקבצי דיור.
  • הסובלים מדיכוי במערכת החיסון.

במכתבה של פרופ' סיגל סדצקי, ראש שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, היא מדגישה כי "הבידוד יהיה עד קבלת אישור רופא בכתב לסיום תקופת הבידוד".