אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה להעביר את האשמה בבחירות המתקרבות למפלגת כחול לבן, שותפתו הקואליציונית, כאשר לדבריו אי-הסכמתה להגיע לפשרה מולו היא שורש הבעיה.

נתניהו אף שוחח עם היו"ר בני גנץ, רה"מ החליפי ושר הביטחון, ולאחר מכן פרסם כי ביקש ממנו "למען אזרחי ישראל, לעשות כל מאמץ כדי לא לגרור את מדינת ישראל לבחירות מיותרות".

"צריך לשים כל שיקול פוליטי אחר בצד", נכתב בהודעה שיצאה מלשכת ראש הממשלה: "אזרחי ישראל צריכים ממשלה מתפקדת שפועלת למען הצלת חייהם ופרנסתם".

נתניהו הוסיף ואמר לבני גנץ בשיחתו עמו: "אם תקבלו את הצעת הפשרה, נוכל למנוע בחירות. בוא נעשה הכל כדי לפתור זאת עוד היום".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כזכור, המחלוקת בין הצדדים החלה בעיקר סביב אישור תקציב המדינה, כאשר נתניהו מעונין שהוא יהיה חד שנתי, וכחול לבן דורשת דו-שנתי כפי שנכתב בהסכם הקואליציוני, מחשש שנתניהו מתעקש על חד-שנתי כדי להותיר לעצמו פתח יציאה לפירוק הממשלה בתחילת 2021.

הפשרה שעליה עמלו לאחרונה, אך טרם הושגה, היא השגת וטו לנתניהו על מינוי בכירים במערכות האכיפה והמשפט, בתמורה להסכמתו לתקציב דו שנתי.

נכון לעכשיו, בעוד ארבעה ימים יוצאת מדינת ישראל באופן אוטומטי לבחירות - רביעיות בתוך כשנה וחצי - כפי שקובע החוק במקרה שתקציב המשק אינו מאושר עד ל-25 באוגוסט.