אאא

הראשון לציון והרב הראשי לישראל, הגאון רבי יצחק יוסף, קורא לציבור לקצר במנגינות הפיוטים בתפילת יום הכיפורים בכדי שלא לשהות הרבה זמן עם הציבור בתוך חלל סגור. כמו כן, הרב ביקש להשאיר חלונות פתוחים כדי שבית הכנסת יהיה מאוורר. 

בשיעור שמסר ביום שישי האחרון, התבטא הראש"ל: "המתפללים בבית הכנסת צריכים לדאוג לאוויר טוב, לפתוח את כל החלונות גם כשיש מזגן וזה בכדי לא לשהות הרבה זמן עם הציבור".

הגר"י יוסף הוסיף ופסק כי: "יש לקצר במנגינות הפיוטים. תורתנו היא תורת חיים, היא ציוותה אותנו, 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם',  ועוד אמרה התורה 'וחי בהם', דרשו רבותינו 'וחי בהם ולא שימות בהם'".

כזכור, ביום רביעי האחרון  פרסם הרב הראשי שורת פסקי הלכה לצום יום הכיפורים בצל מגפת הקורונה הממשיכה להתפשט בעוצמה ברחבי המדינה. כמו כן, הראשון לציון קרא להשאיר את בתי הכנסת פתוחים ביום הכיפורים, תחת מתווה מחמיר.

בנושא בתי הכנסת, כתב הראשל"צ: "בתי כנסת גדולים לא יקיימו תפילות עם ציבור גדול ובצפיפות, אלא יחלקו את הצבור באופן שיעמוד בדרישות משרד הבריאות. יעשו וילון ניילון עבה, לחלק את המקום. ויפתחו את כל החלונות גם כשיש מזגן בביהכ"נ.

"כאשר אין מספיק מקום לציבור גדול, הנשים תתפללנה בביתם, ובשנה זו ימעיטו מלהגיע לבתי הכנסת.  אדם מבוגר או בעל מחלות רקע, עדיף שיתפלל במניינים המתקיימים בשטח פתוח. בכדי לא לשהות הרבה זמן עם ציבור יש לקצר במנגינות ובפיוטים, וידלגו על אמירת דברי התעוררות ומוסר כפי מה שרגילים בכל שנה".

הלכות צום יום הכיפורים בצל הקורונה

 הנמצא בבידוד עקב כך שנחשף לחולה מאומת, אך אין לו תסמינים כלל, יצום כרגיל. וכן מי שהיה חולה בנגיף, והבריא, אף שהוא קצת חלש יצום כרגיל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 הנמצא בבידוד ויש לו כאבי שרירים וקצת שיעול, יתחיל לצום, ויהיה עירני לעצמו, אם מרגיש חולשה יתירה וכאבי ראש, ישתה ביום ליטר מים לשיעורין כפי הדין. ואם הוא מעל לגיל 45, או שיש לו מחלות רקע, ומשתעל, או שיש לו כאבים בשרירים, יוסיף גם אכילה לשיעורין.

 הנמצא בבידוד ויש לו שיעול חזק ומשמעותי, או קשיי נשימה, לא יתחיל לצום כלל, אלא מיד בבוקר ישתה מים לשיעורין. ואם הוא מעל גיל 45 או עם מחלות רקע, אזי גם יאכל לשיעורין.

 מי שנדבק בנגיף, ויש לו רק תסמינים של איבוד ריח וטעם, יצום כרגיל.

 מי שנדבק בנגיף, ויש לו חום, חולשה משמעותית, שיעול, או כאבי פרקים, ונפל למשכב, או שיש לו קשיי נשימה, בזה יש חשש שמא יכבד עליו חוליו ויבוא לידי סכנה, כפי שקרה במקרים רבים, ולכן הוא פטור מלהתענות, אבל ישתה ויאכל לשיעורין, כפי המבואר ב"ילקוט יוסף". בפרט אם הוא מעל גיל 45 או בעל מחלות רקע.

 מי שנדבק בנגיף ולאחר שלשה ימים כבר עבר החום ומרגיש כמעט כאחד האדם מלבד חולשה, יתענה כרגיל. ואין לזה קשר אם חזר לו חוש הריח וחוש הטעם או לא, שאין זה משנה לענין הצום, וכל מה שקובע זה החום, שיעול, ומה שנפל למשכב, או שסובל מקשיי נשימה. אך אם ירגיש גרוע ביותר במהלך הצום יאכל פחות מכשיעור.