אאא

בית משפט לתביעות קטנות בירושלים פסק פיצוי של עשרת אלפי שקלים כנגד המשטרה, לקטינים שנעצרו לשווא בשל חשד כי יפגינו כנגד מצעד התועבה.

הקטינים נעצרו לפני מספר חודשים, בעת שעשו דרכם אל הישיבה בה הם לומדים. הם עוכבו בסמוך לתחנת הרכבת הקלה בירושלים והשוטרים ערכו חיפוש בתיקם ועל גופם באמצע הרחוב.

לאחר מכן נלקחו הקטינים למשך שעות ארוכות לתחנת "לב הבירה" בירושלים ושוחררו רק בשעת לילה מאוחרת. בתחנה נחקרו הקטינים, בגין חשד להפרעה לסדר הציבורי.

בעקבות המעצר, הגישו הקטינים תביעה לבימ"ש לתביעות קטנות בירושלים. התביעה הסתיימה בפשרה בין הצדדים אשר על פיה יפוצו הנערים בעשרת אלפי שקלים. בתביעה טענו הנערים כי מעצרם התבצע אך ורק לאור חזותם ולא בגלל חשד ממשי, עוד נטען כי למשטרה לא הייתה כל סמכות לעצור אותם וכי החיפוש שבוצע כלפיהם היה אסור.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו, אשר סייע לתובעים ואף ערך עבורם את כתב התביעה סיפר: "התובעים, בחורי ישיבות, הלכו בירושלים ביום המצעד, כל חטאם היה שחזותם היא דתית, וזה הדבר אשר הוביל למעצרם ולמעצר בעלי חזות דתית וחרדית נוספים באותו היום. לא ניתן להסכים לפגיעה והפרת זכויות קשה ובוטה כל כך, שניתן להגיד שהיא ממש רדיפת דתיים וחרדים בעיר הקודש ירושלים".

אחד הקטינים, י', תושב הצפון, סיפר: "הלכנו ליד הרכבת הקלה אני וחבר בסמוך לעיר העתיקה בירושלים, ניגשו אלינו שוטרים, ועיכבו אותנו ברחוב, אמרו לנו שאנחנו עצורים, הינו בערך שעתיים ברחוב איתם ולאחר מכן לקחו אותנו גם לתחנה".

הנער תיאר את התחושות הקשות שעלו בו בזמן המעצר: "בהתחלה הם אמרו שזה רק עיכוב קצר לתשאול, אבל אז גם עשו עלינו חיפוש באמצע הרחוב, כל הרחוב מסתכל עלינו, זו הרגשה לא נעימה בכלל. ואז הגיע קצין, אמר לנו שאנחנו עצורים ולקח אותנו לתחנת לב הבירה ליד מגרש הרוסים. בתחנה היינו עוד כמה שעות. ביקשנו הסברים, למה? מה עשינו? כלום, רק אחרי הרבה שעות אמרו לנו שאנחנו רצינו להפר את הסדר. במשך כמה שעות לא קיבלנו אוכל ושתיה, וגם שירותים לא הסכימו שנעשה, רק אחרי המון זמן".

"זה הזוי, אתה הולך בירושלים, ושוטר מחליט שאתה היית בדרך להפר את הסדר, והכל רק כי יש לי כיפה ופאות. הקלות בה שוטר יכול לעכב אותך סתם שעות, לעשות עליך חיפוש משפיל באמצע הרחוב, זה מקומם", סיכם י'.

הנער הנוסף, צ', תושב העיר העתיקה, הוסיף: "עצרו אותי ממש בדרך מהבית לישיבה, פשוט סתם. באזור תחנת הרכבת של העירייה, שם עצרו אותנו. אחרי זמן אמרו לנו שרצינו להפריע למצעד. שוחררנו רק ב-12 בלילה". בשעות האלו כבר לא הייתה תחבורה ציבורית והנערים נאלצו למצוא דרכי הגעה חלופיות. "הלכנו ברגל עד לכניסה לעיר, כל הלילה ניסינו לתפוס טרמפים לישיבה והגענו רק בבוקר", הוא מספר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

צ' תיאר את התסכול מהמעצר, "זה הכעיס אותי מאד. מתוך הרבה אנשים ברחוב נפלו דווקא עלינו, רק בגלל איך שאני נראה, זה מכעיס. החיפוש ברחוב גם היה לא נעים. אתה עומד ברחוב, שוטר ממשש את כל הכיסים שלך, ומעביר ידיים על הגוף כאילו אתה איזה פושע, והכל רק כי הוא החליט שאתה אולי רוצה להפר את הסדר. הם עשו לנו חיפוש גם בתיקים".

עו"ד יאדו סיפר, כי הוגשו תביעות נוספות סביב אירועי מצעד התועבה: "הגשנו קרוב לעשר תביעות, בגין פגיעה חומרה הן בזכויות של מתנגדים ומפגינים כנגד המצעד והן כנגד פגיעה בעוברי אורח בעלי חזות דתית. פסק הדין שניתן הוא הסנונית הראשונה כנגד האכיפה הלא חוקית של משטרת ישראל וכנגד ההשתקה הבלתי חוקית של משטרת ישראל כלפי כל התנגדות למצעד. אנחנו סמוכים ובטוחים שיהיו לנו פסקי דין רבים בהמשך".

"בסופו של יום מטרת התביעות וכלל ההליכים בנושא, היא שמשטרת ישראל תכיר בכך שהיא אינה צריכה לשמור רק על ביטחון הצועדים, אלא היא מחויבת לשמור גם על חרות המתנגדים להפגין כנגד המצעד, זוהי לכל הפחות דמוקרטיה, ובוודאי דמוקרטיה במדינת ישראל מדינתו של העם היהודי, ובוודאי ובוודאי דמוקרטיה בירושלים עיר הנצח והקודש", הוסיף עו"ד יאדו.

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל נערכה ביסודיות ובמקצועיות לקראת קיומה התקין של העצרת. היערכות המשטרה כללה פעילות גלויה וסמויה והתבססה על איסוף מודיעין והערכות מצב וכן פעולות נוספות וזאת כדי לאפשר את העצרת כנדרש. בסמוך לאירוע ובמהלכו נערכה המשטרה בכוחות מתוגברים, גלויים וסמויים. ובזכות ההיערכות המבצעית המקדימה של המשטרה לקראת העצרת בירושלים האירוע עבר בהצלחה. המקרה נדון בבית המשפט, והושגה פשרה".