אאא

ועדת הכספים של הכנסת דנה היום (שלישי) במשבר הצהרונים, שנחשף ב'כיכר השבת' ומטריד הורים ועובדים רבים, אך כעת מתברר כי על פי חוות דעת שהתבקשה על ידי איגוד מנהלי הת"תים בבני ברק, משרד החינוך מטעה את האוצר. 

כזכור, משרד החינוך החליט לקצץ במשכורות הסייעות בצהרונים, ובשל כך רבים מהם לא נפתחו למרות החלטת המדינה לפתוח את הגנים וכיתות א' עד ד', במתכונת הכוללת צהרונים, מה שמקשה על הורי הילדים ועלול להביא אף לפיטורי הסייעות.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, שקיבל על כך פניות רבות ממנהלי מוסדות ומהורים, קיים היום דיון נרחב על כך בוועדת הכספים שבראשותו, אך לבנתיים לא התקבלו החלטות.

 הזעם של גפני, היום בוועדה • צפו

כעת, 'כיכר השבת', חושף לראשונה חוות דעת משפטית של עורך הדין אליעזר שופט, שהתבקש על ידי איגוד הת"תים בבני ברק, לבדוק האם משרד החינוך מחויב בתשלום לסייעות.

הקיצוץ מבוסס על טענת משרד האוצר לפיה כביכול ניתן בעבר לסייעות בגנים "כפל תקציבים", מכיוון שהם קבלו תקציב גם במסגרת תקציב הגן וגם במסגרת תקציב הצהרון.

עו"ד שופט, בחוות דעת מנומקת, מצליח להסביר כי החלטת משרד החינוך נגועה בפגמים רבים וכי מבחינה חוקית לא היה בעבר "כפל תקציבים" שכן השכר שקיבלו הסיעות במסגרת תקציב הגן, נועד במפורש למטרות אחרות שאינן טיפול בילדי הגן אחרי השעה 13:30.

"סעיף 104 לחוקת העבודה קובע", כותב עו"ד שופט בחוו"ד, "כי משרה מלאה של סייעת מסתיימת בשעה 16:00/15:30. עם זאת, מסעיף זה עצמו עולה בבירור כי העבודה של הסייעת אינה כוללת טיפול בילדים לאחר השעה 13:30.

"עבודתה של הסייעת בין השעות 13:30-15:30 כוללת, בין היתר, עבודת נקיון יומיומית, הדחת הכלים, ביצוע עבודות יסודיות מיוחדות, רכישת מצרי מזון, סיוע בעבודות קישוט ובסידור הגן לקראת חגיגות מפגשי הורים ימי הולדת ערבי חגים ואירועים אחרים, השקיית הגינה וגירוף החצר, הוצאת כלים מהמחסן לחצר והחזרתם למקומם ועוד - הכל כמפורט בסעיף 104 לחוקת העבודה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אשר על כן", קובע שופט, "גני מוכש"ר שלא מתקיים בהם צהרון מקבלים עבור הסייעות תקציב זהה לגנים שמתקיים בהם צהרון, שכן כאמור עבודתה של הסייעת במשרה מלאה אינה כוללת טיפול בילדים לאחר השעה 13:30".

חוות הדעת
חוות הדעת

שופט אף הוסיף נימוקים משפטיים רבים, שבכוחם להוכיח שהחלטת משרד החינוך הייתה פגומה ואף לא חוקית. ובשורה התחתונה, היא גורמת סבל בל יתואר להורים ולילדים.

יצוין, כי בתום הישיבה לא הוחלט על צעדים ממשיים, אך גפני הציב אולטימטום למשרדי האוצר והחינוך לשוב לוועדה בקרוב עם תשובות ברורות, "היום או מחר", כדבריו.

'כיכר השבת', פנה לקבל את תגובת משרד החינוך, אך תגובת המשרד לא התקבלה. במידה ובמשרד החינוך, יחליטו להגיב, נפרסם את התגובה ככתבה וכלשונה.