אאא

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפיאו, ביקר היום (חמישי), בבנימין והיה למזכיר המדינה האמריקאי הראשון שמבקר רשמית ביו"ש. במהלך ביקורו ביקב פסגות החדש העניק לו יעקב ברג, הבעלים של היקב, מטבע עתיק מתקופת המרד הגדול. מטבע זהה לזה שנמצא במערה עתיקה סמוך ליקב פסגות. המטבע העתיק מעוטר באנפורה, כלי לקיבול יין.

במערה בפסגות, שבה נמצא המטבע, אוחסנו בימי בית שני כדי יין שיוצרו ע"י יהודים שחיו בהרי בנימין והשומרון.

ברג אמר לפומפיאו, כי "המטבע הזה מסמל יותר מכל את חזרתנו הביתה לנחלת אבותינו, מקום בו אחרי 2000 שנים מגדלים שוב יהודים כרמים שמהן מייצרים יין משובח".

כמו כן ניתנו לו העתקים של הצהרות חשובות בהיסטוריה של העם היהודי: הצהרת כורש, הצהרת בלפור וההצהרה של פומפיאו עצמו על עמדת הממשל האמריקאי כלפי ההתיישבות הישראלית ביו"ש. 

פומפיאו עצמו כתב בחשבון הטוויטר שלו: "נהנינו היום מארוחת צהריים ביקב פסגות המרהיב. למרבה הצער, פסגות ועסקים אחרים הופנו למאמצי תיוג מזיקים של האיחוד האירופי המאפשרים את החרם על חברות ישראליות. ארה"ב עומדת עם ישראל ולא תסבול שום צורה של דה-לגיטימציה".

ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ מסר לאחר הביקור: "פומפאו ריגש אותנו בביקור ממלכתי והיסטורי שביטא את המחוייבות והידידות בין ההתיישבות לבין ידידיה של ישראל בארצות הברית ובממשל האמריקני. ידידות שמבוססת על היסטוריה קדומה וערכים משותפים. מזכיר המדינה קיבל כמתנה מטבע קדום שנמצא בהרי בנימין ומחבר בין ההיסטוריה להווה. אנחנו מודים לממשל על עמידתו לצד טובתה של מדינת ישראל, העם היהודי וארץ הקודש".