אאא

חברי קבינט הקורנה הכריעו אמש (שני) כי החל ממחר, יום רביעי, בערב יוטל סגר לילי על כל הערים בישראל וזה במסגרת המאבק במגפת הקורונה בצל העלייה בתחלואה, אך רופאים ומומחים טוענים כי מדובר בצעד לא יעיל.

מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, הזהיר קודם ההצבעה כי מדובר בצעד לא אפקטיבי: "אם אני מסתכל על האפקטיביות של סגר לילי מול התוצאה ההמלצה היא לא להטיל סגר לילי".

פרופסור חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, התבטא לאחר החלטת הקבינט: "לא צריך סגרים כוללים או ליליים
כן צריך למנוע אירועים מסוג זה בעת הזאת מתוך הבנת הסיכון, על ידי הציבור צחקירות אפידמיולוגיות אמיתיות, תקשורן והפקת לקחים מהם יחוללו שינוי גדול".

לדבריו: "המל"ל מזיק שוב ושוב לביטחון הלאומי הבריאותי כאשר הוא מתעקש לדחוף לצעדים/מעשים שמזיקים לבריאות, לחברה ולכלכלה וגם למאבק בקורונה. בניגוד להמלצות המקצועיות, להיגיון ולמחשבה בכך הוא פועל בצורה הפוכה למוטו שלו. במקום סגר לילי כדאי סגר מללי".

פרופסור ערן סגל ממכון ויצמן טען הבוקר כי: "עוצר לילי לא יעזור הרבה. במקרה הטוב, הוא יוריד את מקדם ההדבקה R ב 0.05. הוא בעיקר ישחק עוד את אמון הציבור ששחוק גם ככה. לפי איכוני טלפונים, פחות מ-10% מכלל המגעים קורים בלילה, אז הירידה המקסימלית ב-R תהיה 0.".

"ומזה צריך להוריד את המגעים", הוסיף פרופסור סגל: "החתונות הפיראטיות ואירועי החנוכה שיעברו מהלילה לשעות מוקדמות יותר, ואת אחוז האנשים שלא יעקבו אחרי ההנחיות. ירידה של 0.05 במקרה הטוב, וכנראה פחות במקרה הריאלי".

לדבריו: "במקום עוצר לילי צריך לאכוף את החתונות וההתקהלויות שמתקיימות בניגוד להנחיות ושלא מצליחים לאכוף כבר הרבה זמן".

החלטות קבינט הקורונה:

1. החל מיום ד׳, 9.12.2020, יוטל סגר לילי. בזמן הסגר הלילי תאסר פעילות מסחר ויוטלו הגבלות על תנועה בין אזורים. כלל המגבלות יובאו לממשלה לאישור.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

2. חיוב בדיקות לשבים מחו״ל וממדינות אדומות בפרט כתנאי לקיום בידוד ביתי (ללא בדיקה ידרש בידוד במלונית).

3. קניונים ושווקים יפתחו בהתאם לכללים שנקבעו בפיילוט, למעט ב״אזורים אדומים״.

4. תתאפשר פעילות מוגבלת מוקפדת של מוזיאונים ותרבות בהתאם לסיכומים בין משרדי הבריאות והתרבות.

5. המשך הפעלת תכנית ״איים ירוקים״. קידום חקיקה בנושא.

6. מערכת החינוך תמשיך לפעול באזורים הירוקים והצהובים אלא אם יוטל סגר בהמשך.

7. ריווח התפוסה בתחבורה הציבורית.

8. נקיטת צעדים להגברת האכיפה והחמרת הקנסות. ההגבלות לא יפגעו בזכות ההפגנה.