אאא

לאחר חשיפת 'כיכר השבת' על הפריצה שנמצאה בטלפונים כשרי - 'תואם כשר' מדגם 'שיאומי', המאבק עלה הערב (ראשון) שלב כאשר מרן הגר"ח קנייבסקי, יצא במכתב חריף כנגד התופעה הזו.

הסיפור המלא של השיואמי הכשר ב'כיכר השבת' >>>

במכתב ששלח הערב מרן הגר"ח לבחורי ישיבת 'עטרת שלמה', הוא מציין את הנזק החמור שיש בהבאת טלפונים ועיתונים לתוככי הישיבה.

ל'כיכר השבת' נודע, כי המכתב נכתב לאחר בקשה של ראשי הישיבה, לאסור את מכשירי 'השיואמי הכשר', כפי שנחשף ב'כיכר השבת', ומרן הגר"ח, החליט להוסיף את כל המכשירים הסלולריים.

וכל נכתב במכתב: "כבוד בני ישיבתנו, ישיבת 'עטרת שלמה', בראשותו של ידידינו ת"ח מופלג מאוד הגאון רבי שלום בער סורוצקין שליט"א. הנה כידוע גודל העניין של לימוד ללא שום הפרעה והוא יסוד ואב לגדול בתורה, ובלא זה - לא שייך".

"וב"ה עד המגיפה לא היו פלאפונים ועיתונים אפילו הכשרים ביותר והוא אחד ממעלות הישיבה הקדושה והיות שנתרופף עניין זה במגפה".

"הנני בזה לגלות דעתי שאין לאף אחד להכניס את הנ"ל והשומעים והנזהרים יצליחו מאוד בכל וזכותם גדולה, והמזלזל בזה לוקח על עצמו היזק הציבור ועתיד ליתן את הדין על זה (בזה ובבא - נמחק מהמכתב. ח"ב)".

המכתב המלא של מרן הגר''ח
המכתב המלא של מרן הגר"ח

כזכור, בשבוע שעבר נחשף ב'כיכר השבת', דעתו של בנו של מרן - הגאון רבי שלמה קנייבסקי על המכשיר ואף הוא יצא בחריפות כנגד המחזיקים את המכשיר.

 הרב שלמה קנייבסקי נגד ה'שיאומי': "מי שמחזיק - חוטא ומחטיא"

לפני יותר משבועיים פורסם ב'כיכר השבת', מכתב גדולי ישראל יוצאים נגד המכשיר. במכתב, שכתבו הגאון רבי שריאל רוזנברג, גאב"ד בד"צ בני ברק, והגאון רבי ברוך דוב דיסקין ראש ישיבת 'ארחות תורה' ועליו חתמו מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי, ראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין, הם מזהירים מפני הפרצה במשכירים והסכנה שבכך.

וכך כותבים הרבנים במכתבם: "נזדעזנו לשמוע אודות המכשיר הסלולארי המשווק לאחרונה בשם 'שיאומי', אשר מצויים מכשירים רבים בשם זה הנדמים ככשרים על אף שאינם כשרים, ופעמים רבות קיימת עליהם חותמת מזויפת, ומאחר שהמכשיר מתקדם ובכל מערכת של 'סמארטפון', ניתן להגיע עמו בנקל לדברים החמורים ביותר וליפול על ידו לשאול תחתית.

"וכבר אסרו מכבר מרנן ורבנן גדולי ישאל את השימוש במכשירי 'תומך כשר' ועל אחת כמה וכמה במכשיר ה'שיאומי', שכאשר אינו מאושר הרי כסמארטפון לכל דבר ואיסור חמור להחזיקו.

"ומי שקנה מכשיר מסוג זה, ימסרנו למומחים לבדיקה אם אינו מהמכשירים האסורים.

"וחובה מיוחדת מוטל על ראשי הישיבות וכן על מנהלי הסמינרים, לפעול ולוודאות שלא יימצא חלילה מכשיר פסול זה בין התלמידים".

כזכור, מבדיקת 'כיכר השבת' עלה כי לא ניתן לפרוץ את המכשיר הכשר המשווק ע"י חברת 'המילטון', אך יחד עם זאת, ניתן לרכוש כמעט בכל חנות סלולרי, את אותו מכשיר עם חותמת מזויפת, מה שנקרא תומך כשר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בגירסה המדוברת (אין מדובר במכשיר ועדת הרבנים. ח"ב) ניתן להכניס במכשיר תיקיות של שירים, סרטים וכרטיסי זיכרון ויש אף גירסאות, שאפשר להגיע דרכן לרשת המקוונת ומשם אפשר להוריד את כל האפליקציות, כולל וואטסאפ, פייסבוק, אינסטגרם ועוד.

כפי שנחשף ב'כיכר השבת', התקיימה אסיפה של מספר ראשי ישיבות, שאף חלקם נכנסו לכהן ביום שישי האחרון ב'מועצת גדולי התורה', כדי לדון מה ניתן לעשות. ההצעה הראשונית שעלתה דיברה על איסור מוחלט של שימוש במכשיר ואף נשלחה בקשה לוועדת הרבנים, שתוריד את המכשיר מסל המכשירים המאושרים.

הבעיה החמורה עלתה על שולחנו של ראש הישיבה הגאון רבי גרשון אדלשטיין, שהכריע, כאמור לעיל במכתב, לאסור מכל וכל את המכשיר.

מחברת "המילטון" היבואן הרשמי נמסר בתגובה כי "המכשיר +Qin 1s המכונה שיאומי הכשר המשווק על ידינו - היבואן הרשמי, נבדק ע"י ועדת הרבנים לענייני תקשורת ונמצא כשר למהדרין בסטנדרטים המחמירים ביותר. ועדת הרבנים פרסמה לציבור מספר פעמים כי המכשיר מבית היבואן הרשמי "המילטון" אושר על ידה, והנו כשר ללא כל חשש. חשוב להדגיש היטב לציבור כי מכשירים בעלי כשרות מזוייפת ככל וישנם אינם מבית היבואן הרשמי".