אאא

משרד החוץ המצרי אמר ביום רביעי כי מצרים וקטאר הסכימו לחדש את היחסים הדיפלומטיים. המהלך מתרחש בעקבות הסכם הפיוס שנחתם בין ערב הסעודית, איחוד האמירויות הערביות, בחריין ומצרים בתחילת החודש לסיום החרם על קטאר.

"הרפובליקה הערבית של מצרים ומדינת קטאר החליפו היום, 20 בינואר 2021, שני מזכרים רשמיים שבזכותם שתי המדינות הסכימו לחדש את היחסים הדיפלומטיים", נכתב בהודעת משרד החוץ.

מצרים פתחה מחדש את המרחב האווירי שלה לטיסות קטאריות ב- 12 בינואר והטיסות בין שתי המדינות חודשו.

משרד החוץ הקטארי התחייב במהלך פגישה עם בכירים ממצרים ומאיחוד האמירויות כי מדינתו תשנה את מדיניות ערוץ הטלוויזיה "אל-ג'זירה" שהסית באופן תדיר נגד ממשל סיסי במצרים, כך מסרו גורמי מודיעין מצריים לסוכנות הידיעות רויטרס. הקטארים גם התחייבו כי לא יתערבו בענייניה הפנימיים של מצרים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

• עוד הישג לנשיא היוצא טראמפ: הסכם פיוס בין קטאר לסעודיה

כזכור, לפני כשבועיים הושג הסכם פיוס בתיווך ממשל טראמפ בין סעודיה לקטאר שביטל את החרם שהטילו מדינות המפרץ על קטאר ב- 2017 בשל האשמות כי קטאר תומכת בטרור ומחרחרת מלחמות פנים ערביות, טענות שקטאר דחתה. עם הכרזת החרם קראו מצרים ובעלי בריתה לקטאר לנתק את הקשר עם האחים המוסלמים. 

תנועת ה"אחים המוסלמים" הוצאה מחוץ לחוק במצרים לאחר שגנרל א' סיסי הוביל ב- 2013 להדחתו מהנשיאות של מוחמד מורסי שהשתייך לתנועת האחים המוסלמים, והתמנה לנשיא מצרים במקומו.

חלק ניכר מההנהגה הבכירה של תנועת "האחים המוסלמים" נמצאת בכלא המצרי, אבל חלק מחבריה מצאו מקלט מדיני בקטאר או טורקיה, שהנהגתן מזוהה עם "האחים". מצרים ואיחוד האמירויות מצאו את עצמם במלחמה עם טורקיה וקטאר גם בלוב, שם כל צד תומך בפלג אחר מהפלגים הלוחמים במלחמת האזרחים המתחוללת במדינה.