אאא

מסמך פנימי, שהופץ אתמול (שלישי) לחברי הארגון של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), מאשר שהרפובליקה האסלאמית מתקדמת לעבר פיתוח מיזם הגרעין שלה - ומפעילה צנטריפוגות מתקדמות, בניגוד להסכם שחתמה עם המעצמות בשנת 2015, כך חושף עורך חדשות החוץ של "ישראל היום" דמיאן פצ'טר.

המסמך הפנימי, עם התאריך "1 בפברואר 2021", חולק בקרב 35 חברי "ועדת המושלים" של הארגון הבינלאומי.

להלן תוכנו: "בהתאם להחלטת 2231 של מועצת הביטחון, כפי שקודם לכן דווח ב־2 בדצמבר 2020, איראן הודיעה לסוכנות שעבור תוכנית ההעשרה שלה בנתנז היא ניסתה להתקין שלושה מפלים של צנטריפוגות דור שני".

עוד נכתב במסמך כי "החל מתאריך זה ועד היום איראן השלימה התקנה של אחד משלושת המפלים, אשר כוללים 174 צנטריפוגות דור שני. החל מ־30 בינואר 2021 החלה איראן להזין את אותה צנטריפוגה באורניום שש־פלואורי, כפי שהסוכנות הצליחה לאשר. עקב כך איראן מפעילה עד היום 5,060 צנטריפוגות דור ראשון (IR-1) ו־348 צנטריפוגות דור שני (IR-2m), ומעשירה אורניום עד לרמה של 4.5 אחוזים".

בה בעת, הסוכנות אימתה התקנה של מפל שני מתוך השלושה, שנמצא על סף השלמה. ההתקנה של מפל שלישי רק החלה. בנוגע לשני המפלים שהועברו למפעל ההעשרה בנתנז ממפעל הפיילוט, הסוכנות אימתה נכון ל־30 בינואר התקנה נוספת של צנטריפוגות דור רביעי - והיא מתקדמת בהתקנה של מפל צנטריפוגה דור שישי.