אאא

12 קשישים בבית אבות בבאר שבע, שחוסנו כבר בשתי מנות החיסון לפני כחודש נמצאו חיוביים לקורונה, כך פורסם הערב (חמישי), לראשונה בחדשות 12. הקשישים נבדקו לאחר שאחד האחים נמצא חולה. כל הדיירים שנמצאו חיוביים ללא תסמינים כלל.

כ-30 קשישים שבאו במגע עם האח שחלה נבדקו וכאמור 12 מתוכם נמצאו חיוביים וכעת במשרד הבריאות עורכים ריצוף גנטי לבדיקות של הקשישים כדי לוודא האם מדובר במוטציה של הנגיף.

יצוין, כי ככל הנראה החיסון המלא של הדיירים סייע לכך שאף אחד מהם לא באמת חלה וכי הם ללא סימפטומים כלל.

במשרד הבריאות חוששים שהעובדה שרבים כל כך במקום אחד נדבקו בנגיף למרות החיסון מלמדת כי ישנו וראינט נוסף של הנגיף, אם כי גם לדברי היצרנית 'פייזר' החיסון יעיל ב-95 אחוז להדבקה וב-99 אחוז למניעת תחלואה קשה דבר שאכן קרה בסופו של דבר. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה לחדשות 12: "החיסון של פייזר מגן ב95% אחוז מפני המחלה. במסגרת תכנית מגן אבות ואימהות מבוצעת סקירה שבועית של עובדים כדי להגן מפני מחלה, התפרצות ומפני נשאות של הנגיף. לכן, אנחנו בתכנית יכולים לראות ולזהות מקרי נשאות אסימפטומטיים".

עוד הוסיפו במשרד הבריאות, כי "תכנית מגן אבות ואמהות סיימה את כל חיסון בני הגיל השלישי ורמת התחלואה והתמותה במוסדות אלה ירדה באופן דרמטי, דבר הנראה גם בשיעור האשפוזים בבתי החולים. עדיין אנו נוקטים בזהירות רבה וממשיכים בתכנית הדגימות, להמשיך ולהגן על המוסדות מעבר להגנה שהחיסונים נתנו".

במקביל, ב'כאן' פורסם כי מחקר של קופת חולים לאומית שבדק סרולוגית 15 אלף בני אדם, גילה כי מי שחלה עלול לחלות שוב וכי מספר הנוגדנים שנמצאו בקרב מחלימים לאחר תקופת זמן מלמד כי גופם אינו מחוסן כנגד הנגיף מה שמעלה את החשיבות גם של מחלימים לגשת ולהתחסן.