אאא

הראשון לציון והרב הראשי, הגאון רבי יצחק יוסף, משגר היום (רביעי) מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה כי יפעל לדחיית מועד כניסתו לתוקף של פסק דין בג"ץ המאפשר הכנסת חמץ בפסח לבתי החולים.

כזכור, בהחלטה השערורייתית של בג"ץ בנושא ניתנה השעיה בת 10 חודשים; אותה כעת מעונין הראש"ל להאריך, כדי שפסק הדין לא יחול בחג הפסח הקרב ובא.

במכתבו למנדלבליט כותב הגר"י יוסף: "הנני פונה אליך בבקשה כי הפרקליטות תפנה לבית המשפט בבקשה לדחות את מועד יישום פסק הדין, באופן שלא יחול על חג הפסח תשפ"א הקרב ובא".

"למותר לציין", ממשיך הרב הראשי, "את משבר הקורונה שפקד את המדינה שלא אפשר לגורמים הנוגעים בדבר להקדיש מזמנם כראוי לתת מענה למציאות שנוצרה בעקבות פסק הדין, ובייחוד שמענה שכזה טעון את שיתוף משרד הבריאות שנציגיו נאלצו להקדיש את מירב זמנם להתמודדות עם משבר הקורונה, במסירות ובאחריות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לדבריו, "בעקבות פסק הדין הונחו על שולחנה של הכנסת הצעות חוק פרטיות מטעם חברי כנסת שנועדו להתמודד עם קביעות פסק הדין וליתן מענה לסוגיה זו. דא עקא, שבעקבות הבחירות הצפויות לכנסת ה-24, ומשבר הקורונה שפקד אותנו נבצר מהגורמים הנוגעים בדבר לקדם מהלך חקיקתי בנדון".

 הרב, על הזהירות מחמץ בפסח. ארכיון (תמונה: יעקב כהן )

"בעקבות הבקשה לדיון נוסף", מסביר הגר"י יוסף, "קיווינו שפסק הדין שיש לו השלכות בעייתיות מאד על שומרי הכשרות מקרב באי בתי החולים ופגיעה בחולים שימנעו מלהתאשפז בחג הפסח, שמא יוכשלו באיסור חמץ, ישונה - אך כאמור תקוותנו נכזבה".

את מכתבו חותם הרב כך: "נודה מאוד לכבודו, לאישור הגשת בקשה דחופה מתאימה לבית המשפט לדחיית מועד כניסתו לתוקף של פסק הדין ולהארכת ההשעיה בת 10 חודשים שנקבעה בפסק הדין, באופן שיאפשר להתמודד עם המציאות החדשה שנוצרה בעקבותיו, לרבות על דרך חקיקה בנושא, וימנע פגיעה בציבור המבקש לשמור פסח כהלכתו".

המכתב המלא
המכתב המלא