אאא

ישראל טוויטו, מנכ"ל חברת 'חדשות 13', מגיב לראשונה לפרשת השעיית ד"ר אבישי בן חיים, הכתב והפרשן לענייני חרדים של 'חדשות 13', בעקבות תגובתו לציוץ של יאיר נתניהו.

במייל ששלח הערב (מוצ"ש) לעובדי הערוץ, ענה טוויטו לביקורת שהופנתה על ידי גורמים שונים על ההשעייה: "במהלך השבוע בעקבות תגובה שבעיניי הייתה לא עיתונאית ולא קולגיאלית של אבישי בן חיים לציוץ שהכפיש עיתונאים ואת הערוץ בו אנו עובדים, החלטתי לנזוף בו ולהשעות אותו לארבעה ימים. לגיטימי לדון בעוצמת הסנקציה, אבל אי אפשר להתווכח על החופש העיתונאי בחדשות 13".

"מי שמדבר על פגיעה בחופש העיתונאי ובחופש הביטוי, לא צפה בחדשות 13 בשנתיים האחרונות", כתב טוויטו, "זה המקום היחידי שבו מותחים את גבולות החופש העיתונאי ככל האפשר. זה המקום היחידי בו יש הקפדה על מגוון קולות בדיוק כמו מגוון הקהלים שפוקדים את הערוץ.

"במסגרת הרצון למתוח את גבולות השיח העיתונאי, משודרים לא פעם אייטמי דעה שמעצם היותם כאלה מעוררים תגובות מסוגים שונים, שאפשר להכניס אותם תחת קטגוריות של תמיכה או התנגדות. זה אף פעם לא מעיד על עמדתה של המערכת, אלא מאפשר הצצה ושיקוף של אופן המחשבה של עיתונאי המערכת".

טוויטו הדגיש וכתב: "בבמה הזו שניתנה לעיתונאים מתנהל שיח יומי בין העורכים לכתבים ובין הכתבים לבין עצמם על התכנים, הניסוחים וגבולות השיח. לא תמיד יש הסכמה. לעיתים חוסר ההסכמה מקבלת פומביות ומייצרת אירוע תקשורתי סביבה. כעורך ראשי אני גאה לשלם מחירים כאלו עבור מתיחת גבולות השיח.

"גם לאבישי בן חיים, במסגרת עבודתו כעיתונאי חדשות 13 ניתנת הבמה הזו. כפי שמעולם לא ניתנה לו, כך הוא מעיד. אני חושב שהוא מייצג קול של רבים ומובן מאליו שיביע את דעתו העיתונאית. לבמה הזו ולתפקיד העיתונאי יש זכויות רבות אך גם חובות".

לסיום כתב המנכ"ל: "עיתונאי חדשות 13 צריך לזכור שהוא קודם כל עיתונאי, ולפני הכל עיתונאי שמייצג את חדשות 13. זה תקף גם לרשתות החברתיות. לכל אמירה שלנו יש משקל שנובע מעצם היותנו עיתונאים בכלי תקשורת מרכזי. תזכרו שלכל ניסוח יש משמעות ולעיתים גם בחוסר אמירה יש אמירה. מכאן תגזרו את גבולות השיח גם ברשתות החברתיות. עיתונאים הם עיתונאים גם כשהם כותבים ברשתות החברתיות. הם עדיין עובדים ומייצגים את החברה בה הם עובדים גם כשהמצלמה כבויה".

כזכור, כפי שדווח ביום שישי האחרון, ד"ר אבישי בן חיים, הכתב והפרשן לענייני חרדים של 'חדשות 13', הושעה למשך ארבעה ימים (מחמישי עד מחר) בעקבות תגובה תומכת ואוהדת שצייץ ליאיר נתניהו ברשת החברתית טוויטר. ב'חדשות 13' ראו את דבריו של ד"ר בן חיים כחריגה מגבולות האתיקה העיתונאית והוא זומן לשיחת נזיפה אצל מנכ"ל 'חדשות 13, ישראל טוויטו.

הכל החל כאשר יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "איך לא קם ב-5 שנים האחרונות אפילו אמיל זולא אחד בערוצי התעמולה 12-13 שיצא בהצהרה 'אני מאשים'?".

לאחר מכן, נתניהו הבן חזר בו מדבריו וכתב: "טעות שלי. רק אחד קם וזעק זאת בערוצי התועבה. וזה אבישי בן חיים ואני חושב שכל מחנה הימין צריך להודות לו ולהעריך את אומץ ליבו".

אבישי בן חיים הגיב ליאיר נתניהו וכתב: "א. הלוואי והייתי ראוי לתודה הזאת. לא עשיתי מספיק. ב. אתה בטח לא צריך להודות לי. אבא שלך, והמאבק למען אבא שלך, הוא שלנו לא פחות משלך". בן חיים הוסיף: "חזק ונתחזק למען עמנו, ולמען ראש ממשלתנו, כי בעת הזאת הוא הסימבול, הוא המתרס, הוא המגן".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ב'חדשות 13' ראו בחומרה את דבריו של בן חיים בעיקר בעקבות העובדה כי הוא לא סתר את דבריו של יאיר נתניהו לפיהם ערוצים 12 ו-13 הם "ערוצי תעמולה ותועבה" ובעקבות כך כאמור הוא הושעה למשך ארבעה ימים מהערוץ.

יאיר נתניהו הגיב להשעיה בציוץ וכתב: "פתאום שזה מגיע אליהם, השמאל לא כ"כ בעד חופש ביטוי, ביקורת עצמית, מגוון דעות, פלורליזם, סובלנות, וכו. בולשביקים היו ובולשביקים נשארו".

יו"ר ש"ס השר אריה דרעי הגיב להשעיה וכתב: "ד"ר אבישי בן חיים, אל תירא ואל תחת. המשך להגיד את דעתך באומץ, יש ציבור ענק במדינת ישראל שמקשיב, מזדהה ואתה מהווה עבורו פה. אני משוכנע שסתימת הפיות לא תצליח. שבת שלום ומבורך לכל בית ישראל!".

הפרשן של 'חדשות 12' עמית סגל הגיב להשעיה: "ההשעיה של אבישי בן חיים מעבודתו בגלל ציוץ בחשבונו האישי - פגיעה חמורה בחופש הביטוי, חמורה לאין שיעור מכל הפגיעות המדומיינות שנגדן ״עמיתיו״ בערוץ נוהגים לצעוק בדרך כלל. שיתביישו הם ושיתבייש הערוץ שלהם".