אאא

ירושלים בוערת: ליל שבת דרמטי עבר על רבים מתושבי עיר הקודש, כאשר התפרעויות הערבים התרחבו מאוד, הגיעו למספר מוקדים גם מחוץ לבירה וסיכנו באופן ישיר חיי אדם. ארבעה שוטרים נפצעו, בעת שניסו לפזר את המהומות.

השיא, כך נראה, היה כאשר יודו אבנים לעבר בתי מגורים ב'צומת זקס' שמתחת לישיבת מיר, ובאזור הרחובות החומה השלישית ושבטי ישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר על כך, בתום דיון הערכת מצב שקיים: "שמענו את הסקירה על המצב בירושלים מהמפכ"ל; אנחנו רוצים קודם כל להבטיח חוק וסדר. אנחנו שומרים על חופש הפולחן כמו כל שנה, לכל התושבים וגם לכל המבקרים בירושלים. אנחנו דורשים כרגע את מילוי החוק ואני קורא להרגעת הרוחות מכל הצדדים".

 נתניהו, הערב (צילום: דוברות)

השבת הסוערת החלה, לאחר סיום תיפלת הערב המוסלמית, ה'תראוויח', בהר הבית, כאשר רבים מהמתפללים הצעירים פתחו בהפרות סדר סמוך לשער שכם וברחובות הסמוכים, תוך התפרעות אלימה שכללה יידוי אבנים וחפצים, ירי זיקוקים בכינון ישיר לעבר שוטרים וגרימת נזק לכלי רכב אזרחיים ולניידות משטרה.

בתגובה, פעלו המשטרה ומשמר הגבול, תוך שימוש באמצעים לפיזורם של המתפרעים, ונעצרו שני חשודים 'על חם' בהפרת סדר אלימה וירי זיקוקים.

בהמשך הלילה, החלו עשרות מתפרעים להשליך בקבוקי תבערה ולירות זיקוקים מכיוון שכונת עיסוויה לעבר מתחם בית החולים הדסה הר הצופים. כוחות שהגיעו למקום פעלו להשבת הסדר בכפר, וגם לעברם הושלכו בקת"בים, זיקוקים ואבנים.

גם השוטרים שהגיעו לעצור את מיידי האבנים לאורך הלילה, סמוך לצומת זקס והרחובות שבטי ישראל, בר לב, ואן פאסן והחומה השלישית, הותקפו באבנים ונאלצו להשתמש באמצעים לפיזור המתפרעים, שאחד מהם אף נעצר.

במשטרת מחוז ירושלים סיכמו את השבת הלוהטת ואמרו: "מאות שוטרים ולוחמי מג"ב שנפרסו במזרח ומרכז העיר, פעלו בנחישות לשמירת הסדר, לאיתור מתפרעים ולמעצרם של אלו הפוגעים במרקם החיים ובביטחון הציבור, והמסכנים את הכוחות הפועלים במקום. ארבעה שוטרים נפצעו, וטופלו בשטח".

"נמשיך לפעול לשמירת הסדר ולמניעת התפרעויות אלימות ופגיעה בביטחון הציבור, זאת תוך שימוש באמצעים וביכולות העומדים לרשותנו, מעצרם של המעורבים ומיצוי הדין עימם", הוסיפו במשטרה.

 מסתערבים מבצעים מעצר (צילום: מתוך טוויטר)

כאמור, ההתפרעויות התרחבו בליל שבת למספר מוקדים מחוץ לעיר, גם בעוטף ירושלים, בעיקר סביב קבר רחל בבית לחם ומעבר קלנדיה, בהשתתפות מאות רבות של בני נוער פלסטינים.

לוחמי משמר הגבול פיזרו את מאות המתפרעים שהשליכו אבנים ובקבוקי תבערה, ירו זיקוקים והבעירו צמיגים, תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות ופעולות מבצעיות נוספות.

באירועים אלו דווח על תשעה פלסטינים שנטלו חלק בהתפרעויות ונפצעו, ככל הנראה באורח קל, מירי של אמצעים לפיזור הפגנות: שמונה בקלנדיה ואחד בקבר רחל.

ממג"ב נמסר: אנו ממשיכים בתיגבור הכוחות בגזרת עוטף ירושלים, לרבות אזור קבר רחל ומעבר קלנדיה, במטרה להגיב במהירות ובכוחות גדולים לכל התפתחות בגזרה. "הלוחמים ימשיכו לפעול עם כל האמצעים שעומדים לרשותם' בכדי למנוע הפרות סדר ופגיעה בביטחון".