אאא

הדרמה הפוליטית מגיעה הערב (שלישי) לשיאה בשני מישורים: המרכזי שבהם הוא פקיעת המנדט של רה״מ בנימין נתניהו להרכבת ממשלה, והשני שבהם הוא ניסיון הליכוד לרמוז לגוש הנגדי מה ממתין לו אם ירכיב ממשלה.

יו״ר הוועדה המסדרת, יו״ר סיעת הליכוד מיקי זוהר, הודיע כי יעלה להצבעה בוועדה הערב מספר חוקים, בבקשה לאשר להצעות החוק פטור מחובת הנחה. משמעות ההחלטה, אם תאושר: חוקים אלו יוכלו להיות מקודמים כבר ממחר, ולא לאחר 45 ימים כחוקים רגילים.

רשימת החוקים נבחרה בקפידה, והיא נועדה להראות ל-16 חברי הוועדה מגוש מתנגדי נתניהו כמה ממשלה בראשותם תהיה מורכבת. בין החוקים: עונש מוות למחבלים, לבחון איך תצביע ישראל ביתנו; הסדרת ההתיישבות הצעירה, לבחון את ימינה ותקווה חדשה; ופסקת ההתגברות, לבחון גם כן את אנשי בנט וסער.

אך מעל לאלו ניצבים ברשימה שתי הצעות החוק החשובות ביותר לליכוד, הראשונה והאחרונה ברשימה. בתחילה ידרשו 33 חברי הוועדה המסדרת להצביע על חוק הבחירה הישירה לראשות הממשלה - מה שבליכוד מקווים שיסייע להותיר את נפתלי בנט בגוש הימין. בסיום יצביעו הח״כים על חוק ביטול ממשלת החילופים, שנועד לוודא מבחינת נתניהו כי גם אם ישראל תלך לבחירות חמישיות, המשך כהונתו כרה״מ מובטח.

בוועדה ישנם 33 חברים: 16 ממפלגות מתנגדי נתניהו, 14 תומכי נתניהו, 2 של ימינה ו-1 של רע״מ. בימינה טרם החליטו איך להתייחס להצעות החוק, אך בלי תמיכה פעילה של נציגי בנט בוועדה המסדרת - כל ההצעות תיפולנה.