אאא

מליאת הכנסת דחתה הערב (שני) את הצעות אי האמון שהגישו סיעות האופוזיציה. ח"כ אמיר אוחנה תקף: "ישראל תהפוך תחת הממשלה הרעה הזו שקמה על כרעי תרנגולת שחוטה מדמוקרטיה למשפטו-קרטיה", שר המשפטים סער השיב: "מה עשה נתניהו במהלך 15 שנים שהוא ראש ממשלה בנושא כלשהו של רפורמה במערכת המשפטית? לא רק שהוא לא עשה, הוא מנע בשיטתיות".

ההצעה "אמון הציבור הירוד במערכת המשפט" של סיעת הליכוד נדחתה ברוב של 52 תומכים מול 61 תומכים. ההצעה "ממשלת השנאה" של סיעות יהדות התורה וש"ס נדחתה ברוב של 52 תומכים מול 61 מתנגדים ושני נמנעים.

ח"כ אמיר אוחנה הציג את הצעת הליכוד ואמר: "הממשלה הזו, למרבה הצער, מבשרת רעות בתחומים רבים כבר בשבועות הראשונים להקמתה, אבל אחד מהתחומים החשובים, ועל כן גם המטרידים במיוחד, הוא התחום של האיזונים והבלמים ומערכת היחסים שבין המערכת המשפטית הבלתי נבחרת, הכוללת את בתי המשפט, את הייעוץ המשפטי לממשלה ואת הפרקליטות, לבין המערכות הנבחרות – הכנסת והממשלה.

"אבל הייתה ממשלה לפניה בראשות נתניהו ובה זכיתי אני לכהן כשר המשפטים, וסוף-סוף הציבור הרגיש שיש מי שמשמיע את קולו, הקול הזה של ביקורת אמיתית ונוקבת, לא מתחנפת לגורמים המשפטיים; קול שבניגוד לנטען, לא בא להרוס אלא בא לתקן.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"יש היום רק מערכת אחת במדינת ישראל שאין עליה לא אזונים ולא בלמים זולת אלה שהיא מואילה בטובה מפעם לפעם לגזור על עצמה – לעיתים רחוקות מדי. זוהי הרשות שאליבא דמונטסקייה היא הכי פחות דמוקרטית, משום שהיא היחידה שלא מכהנים בה נבחרי ציבור. ישראל תהפוך תחת הממשלה הרעה הזו שקמה על כרעי תרנגולת שחוטה שצעקה לך, מדמוקרטיה למשפטו-קרטיה "

שר המשפטים גדעון סער השיב: "אתם עשיתם, ואתה באופן אישי, דה-לגיטימציה למוסדות המדינה ולמערכותיה באורח שלא היה שלטון בישראל שעשה. והיום עליתם עוד דרגה, עכשיו אתם עושים אותו דבר לממשלה שמכהנת מכוח אמון הכנסת, מכוח חוק פרלמנטרי, ומכהנת מכוח האמון הזה. אתה עולה לפה, בשורה של גידופים, בשורה של כזבים. לא הייתי מצפה ל-100 ימים של חסד. אבל כשאתה אומר שהממשלה מכהנת שבועות – היא מכהנת שבועיים ימים.

"אני רוצה לשאול אותך: מה עשיתם? מה עשה, חבר הכנסת נתניהו, במהלך 15 שנים שהוא ראש ממשלה בנושא חוק יסוד החקיקה, או בנושא כלשהו אחר של רפורמה במערכת המשפטית? לא שהוא לא עשה, הוא מנע בשיטתיות. היום הוא מספר סיפורים, לא היה לי רוב, היה לי שותף כזה, היה לי שותף אחר. אני אומר לך באחריות, היה גם היה רוב להעביר את אותן הרפורמות, אבל לא נעשה דבר, דבר במשך 15 שנים. לא שבועיים ימים, לא שנתיים, 15 שנים".