אאא

ממשלת בנט-לפיד הבטיחה שינוי מהתנהלות ממשלות נתניהו, אבל בדבר נוסף היא פשוט ממשיכה את דרכה: ראש הממשלה החליפי ושר החוץ, יאיר לפיד, פנה אל מזכיר הממשלה, שלום שלמה, עם בקשה לדחות את פינוי המאחז הבדואי ח'אן אל אחמר, הנמצא בין כפר אדומים למישור אדומים, מזרחית לירושלים. 

בקשה זו באה ע"י שר החוץ לפיד בכוונה, ראש גוש השמאל בממשלה, כדי להקל על רה"מ נפתלי בנט וסגן רה"מ, שר המשפטים גדעון סער, שתקפו ללא הרף את רה"מ לשעבר בנימין נתניהו על כך שלא פינה את המאחז, על אף שניתן האישור מבג"ץ כבר ב-2018. 

 יו"ר ימינה לפני בחירתו לראשות הממשלה, נגד רה"מ דאז נתניהו (סרוגים)

במכתב ששלח השר לפיד למזכיר הממשלה שלמה נכתב: "סוגיית פינויו של מתחם ח'אן אל אחמר נמצאת על שולחנן של ממשלות ישראל מזה מספר שנים. בשנת 2018, אישר ביהמ"ש העליון להרוס ולפנות את המאחז, אולם בשל שיקולים מדיניים כאלו ואחרים, שהתקבלו ע"י הממשלות הקודמות, לא פונה המאחז עד עצם היום הזה", בעקיצה ליו"ר הליכוד ורה"מ לשעבר. 

מכתב לפיד לשלמה (מזכירות הממשלה)
מכתב לפיד לשלמה (מזכירות הממשלה)
הגדלה

"פינוי המתחם טומן בחובו מספר אתגרים כבדי משקל, ברמה הפנים-מדינית וברמה הבינלאומית, ועל כן עלול להוביל להשלכות מדיניות רבות. נוכח זאת שהממשלה החדשה הוקמה זה עתה, ועל כן טרם הספיקה לבחון את הנושא לעומקו באופן עצמאי ובלתי תלוי במסקנות הממשלה הקודמת, ובשים לב שמדובר בסוגייה רגישה במיוחד, אני מבקש לבחון את התנאים הדרושים לפינוי המאחז ולקיים בחינה משמעותית ומעמיקה של כלל ההשלכות החוקיות והבינלאומיות של המהלך".