אאא

זן הדלתא של הקורונה מוסיף להתפשט בישראל. ביממה האחרונה (רביעי) אומתו 1,404 חולים חדשים בקורונה ברחבי הארץ, מתוכם 150 שחזרו מחו"ל. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 1.68%.

חרף העלייה בתחלואה, מספר החולים קשה ירד בחולה אחד מאתמול, ונכון להבוקר (רביעי) עומד על 61. לפני שבוע, לשם השוואה, עמד המספר על 45 בלבד. באמ"ן מזהירים: "העלייה במספר החולים קשה משקפת באופן ברור ואובייקטיבי את התפשטות המגפה בארץ, זאת הגם שמספר החולים קשה במצב קטן יחסית".

באמ"ן הדגישו כי נוכח גל התחלואה הצפוי, הפתרון המרכזי לצמצום הסיכון מפיתוח מחלה קשה ותופעות ארוכות טווח אצל הנדבקים היא האצת ההתחסנות. "ככל שרבים באוכלוסייה יתחסנו, כך יידבקו פחות אנשים עד להגעה לאיזון מחודש מול זן זה של הנגיף", הודיעו באמ"ן. אתמול התחסנו 13 אלף איש בלבד. סך המתחסנים במנה ראשונה בישראל עומד על חמישה מיליון ושבעים וארבעה אלף איש.

הלילה בחצות נכנסו לתוקף התקנות הכלולות במתווה "התו השמח" שאישרו שרי בנט-לפיד. המתווה מתייחס לכל מקום בו שוהים מעל 100 איש בחלל סגור, כגון אולמות אירועים, מסעדות או בתי מלון שמתקיימים בהם אירועי שמחה עם מעל 100 איש. לפי התקנות שאישרה הממשלה, אירוע שמתקיים במקום שחלקו בשטח פתוח וחלקו בשטח סגור - חלים עליו הכללים של אירוע בשטח סגור.

החובה תחול על כל מקום ציבורי ועסקי, גם כאלו שלא פועלים בתו ירוק, שלא להכניס ולא לתת שירות לאדם שאינו עוטה מסיכה ולהציב שלטים במקומות בולטים לגבי החובה לעטות מסיכה. בנוסף, מקומות שבהם מערכת כריזה - מחויבים להודיע על החובה לעטות מסיכה במערכת הכריזה.

כדי להכניס למקום הפועל בתו ירוק, ניתן להציג בדיקת קורונה שלילית 72 שעות אחורה, תעודת מתחסן או מחלים או הצגת התו הירוק עצמו. על בעלי אולם או מסעדה, המפעיל את המקום ע"פ כללי התו הירוק, יוטלו הדברים הבאים: חובה למנות 'ממונה קורונה', בדיקת כל הנוכחים מבחינת תו ירוק והצבת שלט המבהיר חובה זו. 

שבים לתו הירוק, רק בשם אחר (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
שבים לתו הירוק, רק בשם אחר (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)

כחלק ממעבר ממשלת בנט-לפיד מהמלצה להכרח, החליטו במשרד הבריאות על קנסות גבוהים למפרי החוק:

  • 1,000 ₪ לאדם שאינו מחוסן או מחלים שנכנס למקום הפועל בתו ירוק.
  • 1,000₪ למקום ציבורי ועסקי שהכניס או נתן שירות לאדם שלא עוטה מסיכה, או מקום שלא הציב שלטים לעניין החובה לעטות מסיכה.
  • 3,000 ₪ למקום שפועל בתו ירוק, שלא הציב שלט לעניין חובת כניסה בתו ירוק.
  • עד 10,000 ₪ למקום שאמור לפעול בתו ירוק, ולא בודק את האישורים בכניסה.

במסגרת המאבק והניסיון לשכנע את הציבור לחזור לקשב למשרד הבריאות, תחל מחר משטרת ישראל, ופקחים בשיתוף המרכז לשלטון המקומי, הפועלים תחת מטה המשרד לביטחון הפנים, לאכוף את ה"תו השמח" באולמות אירועים במתכונת של הגעה לאולמות השמחה טרם האירועים, וידוא עם מנהל האולם שמתבצעת בדיקה של כניסת אורחים וכן הימצאות של רפרנט ממונה קורונה באולם, לו אחריות ישירה על ביצוע ההנחיה.