אאא

ממשלה שכזו: לא רק שר החוץ יאיר לפיד נעדר במופגן מישיבות קבינט הקורונה - למרות שעל-פי חוק הוא חייב להיות חבר בקבינט - אלא גם שר האוצר אביגדור ליברמן, שמחויב לכך על-פי חוק, כך דיווח הבוקר (חמישי) מיכאל שמש ב'כאן 11'.

שמש ציין כי ההחלטות בקבינט הקורונה בימים אלה הן דרמטיות מבחינה כלכלית ותקציבית, כך שהיעדרותו של שר האוצר מישיבות הקבינט - שצפוי להכריע, למשל, בשאלת הטלת סגר, על כל המשמעות הכלכלית והתקציבית שלו - מעוררת תהיות קשות.

מלשכת שר האוצר, אביגדור ליברמן, נמסר בתגובה: "שר האוצר מינה את השר במשרד האוצר, חמד עמאר, לנציג בקבינט הקורונה בזמן בניית התקציב וחוק ההסדרים ואישורם בממשלה.

"כמו כן גם הדרג המקצועי של משרד האוצר נוכחים בישיבות הקבינט ולוקחים חלק פעיל בהחלטות. שר האוצר נשאר מעודכן לאורך כל הדרך ושותף בהחלטות שרלוונטיות למשק ולכלכלת ישראל".

כזכור, אמש דיווח מיכאל שמש כי ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד לא נכח באף ישיבה של קבינט הקורונה, מאז הוקמה הממשלה, זאת למרות שלפיד מוגדר כ"ממלא מקום יו"ר הקבינט" ונושא באחריות פריטטית לכל החלטה שמתקבלת במקום. בנוסף, כך על פי הדיווח, לפיד נעדר גם מדיונים שעוסקים בתחומי משרד החוץ ומתקיימים בקבינט הקורונה.

בפוסט שפרסם, ניסה לפיד להתנער מהאחריות וכתב: "להלן ידיעה: שר החוץ לא צריך להיות חלק מדיוני קבינט הקורונה מפני שזה לא חלק מתחומי עיסוקו או התמחותו. ראיתי שנוצרה "מהומה" על כך שאני לא משתתף בדיוני קבינט הקורונה. זה נכון. שר החוץ לא צריך להיות חלק מדיוני קבינט הקורונה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"עדיף שיהיה שם במקומי שר התיירות, מפני שלהחלטות הקבינט יש השפעה ישירה על שוק התיירות. גם כראש הממשלה החליפי אין לי צורך להיות שם מפני שראש הממשלה המכהן, נפתלי בנט, מנהל מצויין את משבר הקורונה. בקור רוח, עם גישה מאוזנת, תוך שהוא מקשיב לגורמי המקצוע.

"בזמן שבכל העולם יש עליה חדה בהידבקות ובתמותה, ראש הממשלה בנט הוא האדם הנכון במקום הנכון. קבינט זה גוף שמקבל החלטות. רצוי שהוא יהיה מצומצם ככל הניתן ורלוונטי ככל שזה אפשרי. לכל אלה שמנסים בכוח להפוך אותנו לממשלה הקודמת וצועקים "אתה ראש ממשלה חליפי", לכם אני אומר: יש במדינת ישראל ראש ממשלה אחד וקוראים לו נפתלי בנט. אני מגבה אותו לחלוטין, שותף להחלטות כשאני נדרש ומקבל עליי את האחריות הקולקטיבית כחלק מהיותי שר בממשלה".

לסיום כתב: "כל מי שרוצה שנחזור לקבינט קורונה מסוכסך ולא מתפקד כמו בממשלה הקודמת (שבתקופתה מתו 6,400 ישראלים מהקורונה) יש לי חדשות בשבילו: לא יקרה. הממשלה הזאת תתנהל ותקבל החלטות על בסיס שיקולים מקצועיים ולפי העניין".

מלשכת שר החוץ נמסר בתגובה לדיווח כי "ישיבות קבינט הקורונה נוכחים מטעמו של לפיד, מנכ"לית משרד ראש הממשלה החליפי ונציגים מהאגף הקונסולרי של משרד החוץ. שר החוץ וראש הממשלה החליפי מקבל עדכונים שוטפים על הדיונים. ככלל רצוי שבדיונים בטח בדיוני קבינט (קורונה או מדיני בטחוני) יהיו נוכחים רק אנשים שלהם נגיעה ישירה לדיון עצמו ואנשי מקצוע".