אאא

רוצים להימנע מסכסוכים לא נעימים? יש לי עבורכם טיפ, זו לא עוד עצת קש ולא עוד טריק נדוש. זו עצה שתפתור לכם הרבה כאב ראש ויכולה לגרום לעניינים להסתדר בקלות יחסית עד מושלמת.

למה אני מתכוון?

ניקח דוגמה מעולם העסקים: כולנו מכירים את זה שיש שני צדדים שסיכמו ביניהם משהו. אחד הצדדים לא עמד בדרישות ואז מתחילות המריבות. צד אחד טוען שצריך לשלם לו על העבודה. צד שני אומר, אתה לא עשית את העבודה כראוי ולא מגיע לך לקבל את הכסף. וכן הלאה.

מה עושים כדי לא להיכנס למריבה שיכולה לגרום רק לצער והפסד?

בפרשה אנחנו רואים את יעקב מתכונן לקראת עשיו אחיו. אומר רש"י "התקין עצמו לשלושה דברים: לדורון לתפילה ולמלחמה".

ישנם כל מני הסברים מה זה בדיוק דורון ולאיזה מלחמה הוא התכונן, תרשו לי לקחת את זה לכיוון שלי.

הדבר הראשון שעלינו לעשות כאשר אנחנו באים לדרוש את הצדק שלנו הוא להתפלל. לפני תפילה אין בכלל מה לדבר. מה שלא נעשה, הכל בסוף בידיו של הקב"ה. נישא תפילה שתצליח דרכנו.

הדבר השני (אם כי אני מחדד שרש"י כותב קודם דורון ואין כאן המקום להיכנס לדקויות) הינו להכין דורון. וכאן מגיעה העצה שלי שכמה היא פשוטה ככה היא אדירה.

דורון יכול להיות איזה מתנה או דברי ריצוי. אבל יש לי רעיון נוסף לדורון שיכול לגרום לצד השני 'סוג של' לרדת מהעץ הגבוה עליו טיפס: לפנות לגורם שלישי.

הרי לרוב, לכל אחד מאתנו יש מישהו שמכיר גם אותי (צד אחד הסיפור) וגם את האדם השני אתו אני צריך לברר את העניינים שעומדים על הפרק. לכן, כל פעם שיש לנו חלילה מריבה עם מישהו, כדי לא להלעיט את האווירה ושסתם נטיח זה בזה איומים שאנו (כל אחד מהצדדים) עלולים להתחרט עליהם – נפנה למישהו שלישי נטרלי.

לפנות למישהו שלישי שמכיר אותי ואותו (שאטרסטוק)
לפנות למישהו שלישי שמכיר אותי ואותו (שאטרסטוק)
הגדלה

אותו אחד שומע את הדברים ממני. שומע ממנו. ויכול להגיע להבנה איך לנהוג בנושא. איך לפתור את הפלונטר בלי מלחמות סרק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לא פעם ולא פעמים עבדתי בשיטה הזאת, בה אני פונה לאדם שלישי שיעזור לי עם איזה 'קרייסס' קטן שנוצר וב"ה ראיתי ישועות והעניינים נפתרו לנחת רוח כולם.

את האופציה השלישית ששמה מלחמה, תמיד נשאיר לסוף.

והיה וכאשר לא הועילה העצה הקודמת (או כי צד אחד אטום או כי אין אדם שלישי לפנות וגם כי ניסינו את כל האפשרויות האחרות) – נצא למלחמה. כי את מה שמגיע לנו אנחנו צריכים לקבל. אל תוותרו על זכויותיכם.

וכידוע מיעקב אבינו. אם יוצאים לדרך עם תפילה דורון ואז מלחמה בדרך כלל לא צריך להגיע אליה ואם כבר נלחמים – מנצחים.

כולי תפילה שהועלתי לכם ולו במעט.

יש לכם רעיון לפרוש נוסף מהו דורון? כתבו לי. אשמח לקרוא את תגובותיכם.

  • הכותב הינו מומחה באומנות הדיבור והשכנוע