אאא

קבינט הקורונה מתכנס הערב (מוצאי שבת), בצל ווריאנט החדש שהתגלה בישראל. צוות המומחים הציג בפני חברי ועדת השרים את עמדתו, לפיה החיסון לקורונה חשוב בשלב זה יותר מתמיד, במטרה להגן על בריאות הציבור מפני תחלואה קשה.

בפתח ישיבת קבינט הקורונה אמר ראש הממשלה: "שבוע טוב לכולם. אנחנו נמצאים כרגע במרחב אי ודאות, זה מרחב לא פשוט ולא נוח להיות בו. אני הגדרתי את זה מוקדם יותר היום כ"תקופת הערפל.

"המפתח פה הוא זהירות, ומינימום סיכונים, עד שנלמד יותר. אנחנו רוצים לשמור על ההישג האדיר של מדינת ישראל בדלתא – ישראל פתוחה ומתפקדת, עם כלכלה מתפקדת, ומערכת חינוך פעילה, כשהילדים הולכים לבית הספר. זו העדיפות העליונה.

"לשם כך אנחנו נצטרך פיקוח הדוק על גבולות המדינה. בכל יום אנחנו נלמד יותר ונדע יותר. אנחנו כרגע מקדימים את העולם באיסוף מידע, וגם בקבלת החלטות מהירה".

בנט הוסיף: "במהלך השבת קיימנו הרבה מאוד דיונים, עם אנשי משרד הבריאות, עם קבוצות מומחים, ובמוצאי השבת קיימתי שיחה עם מנכ"ל פייזר ומנכ"ל מודרנה. ההמלצות שנביא הלילה הן המלצות של ראש הממשלה, של שר הבריאות ושל משרד הבריאות. יש פה עמדה אחת של כולנו, וזה חשוב מאוד לאמון הציבור.

"אני מבקש להעביר פה מסר חשוב, גם לקראת האירועים ההמוניים של חג החנוכה: האינדיקציות מראות שחיסון מונע תחלואה קשה והבוסטר משמעותי מאוד להגנה מפני מחלה קשה. כלומר, גם אם נדבקת, הבוסטר שומר עליך ועלייך מפני מחלה קשה".

ראש הממשלה קרא ללכת ולהתחסן מפני הנגיף, במנה השלישית, לאלו שטרם עשו זאת: "לכן, דווקא עכשיו, לפני שהווריאנט מתפשט, זה בדיוק הזמן להתחסן. זה בדיוק חלון ההזדמנות להגן על בני המשפחה שלכם, על הילדים שלכם, על עצמכם.

"מי שעוד לא התחסן בבוסטר, פשוט מוותר מרצונו על שכבת הגנה חיונית, בזמן קריטי. לקראת אירועי החנוכה, כדי שהילדים יוכלו לצאת ולחגוג בבטחה, קחו אותם להתחסן. אני מבקש לאחל לכולם שבוע טוב וחג חנוכה שמח".

מוקדם יותר היום הודיע משרד הבריאות כי בהתאם להחלטת הממשלה ובהמשך להמלצת משרד הבריאות,  סווגו 50 מדינות ביבשת אפריקה כאדומות. להלן רשימת המדינות:

1) אנגולה
2) אוגנדה
3) איי סיישל
4) אריתריאה
5) אתיופיה
6) אסוואטיני
7) בוטסואנה
8) בורונדי
9) בורקינה פאסו
10) בנין
11) גאנה
12) גבון
13) ג'יבוטי
14) גינאה
15) גינאה ביסאו
16) גינאה המשוואנית
17) גמביה
18) דרום אפריקה
19) דרום סודן
20) הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
21) הרפובליקה המרכז אפריקנית
22) הרפובליקה של קונגו (קונגו בראזוויל)
23) זימבבואה
24) זמביה
25) חוף השנהב
26) טוגו
27) טנזניה
28) כף ורדה
29) ליבריה
30) מאוריטניה
31) מאורציוס
32) מאלי
33) מדגסקר
34) מוזמביק
35) מלאווי
36) לסוטו
37) ניגריה
38) ניז'ר
39) נמיביה
40) סאו טומה ופרינסיפה
41) סומליה
42) סנגל
43) סיירה לאון
44) סנט הלנה (בריטניה)
45) צ'אד
46) קומורוס
47) קניה
48) קמרון
49) ראוניון (צרפת)
50) רואנדה

 קיים איסור יציאה מישראל למדינות אדומות, למעט חריגים ובאישור ועדה בראשות משרד הפנים. כל החוזרים ממדינה אדומה, לרבות מחוסנים ומחלימים יתחייבו בבידוד מלא.

כמו כן, הממשלה אישרה חובת בידוד במלוניות עד קבלת תוצאת שלילית בבדיקת PCR שבוצעה בכניסה לישראל. החובה תחול במיידי על כל הנכנסים מהמדינות אתיופיה, בוסטואנה, דרום אפריקה ומלאווי ובפעימה השניה, החל מחצות שבין יום ראשון ליום שני (29.11.2021) לנכנסים משאר המדינות המפורטות.

מי שימצא חיובי בבדיקת ה - PCR ימשיך לשהות בבידוד במלונית עד לתום ימי הבידוד הנדרשים על פי ההנחיות.

חריגי יציאה מישראל למדינות אלו כוללים:
- מי שאינו אזרח או תושב ישראל.
- יציאה למקום מגורים קבוע בהצגת אסמכתא לוועדת חריגים.
- במקרים הומניטריים או חיוניים חריגים באישור וועדת חריגים.
- נציגים זרים או שליחים ישראלים.
- אנשי צוות של כלי טיס.
- ספורטאים מקצועיים בכפוף לאישורה של ועדת החריגים.
- מי שיוצא לצורך חיוני הנוגע ליחסי החוץ או צורך חיוני הנוגע לביטחון המדינה.
- שליח רשמי של אחד המוסדות הלאומיים, שקיבל את אישורה של וועדת החריגים
- עיתונאים במסגרת מילוי תפקידם.

יציאה למדינות אדומות, ואף ניסיון לצאת, בניגוד לתקנות, תחשוף את הנוסע לקנס מנהלי של 5,000 ₪.