אאא

שלוש שנים חלפו מאז הרצח הכפול של בני הזוג כדורי, יהודה בן ה-71 ורעייתו תמר בת ה-68, בביתם בשכונת ארמון הנציב בירושלים, ורק היום (חמישי) הותר לפרסום כי המשטרה הצליחה להניח את ידה על המרצח.

למעט סרטון קצר ממצלמות האבטחה, שבה נצפה גבר צעיר שזהותו אינה ידועה לאיש, לא היה למשטרה כל קצה חוט.

יהודה ותמר כדורי ז''ל (צילום: באדיבות המשפחה)
יהודה ותמר כדורי ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)

הכל החל ביום ראשון, ז' בשבט ה'תשע"ט - 13 בינואר 2019. בתם של בני הזוג התקשרה למשטרה ודיווחה כי מיום חמישי היא לא מצליחה להשיג את הוריה בטלפון. כוחות החירום הוזעקו לבית המשפחה, פרצו אל הבית דרך המרפסת - ומצאו שם את גופותיהם של בני הזוג ועליהם סימני אלימות קשים.

הכניסה לבניין בו התגוררו בני הזוג כדורי (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
הכניסה לבניין בו התגוררו בני הזוג כדורי (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

"כשהגענו לדירה ראינו גבר ואישה, כבני 70, שוכבים מחוסרי הכרה, ללא דופק וללא נשימה", סיפרו אז חובש מד"א יואב פרנקל והפרמדיקית בר עזר. "ביצענו בדיקות רפואיות, הם היו ללא סימני חיים ולא נותר לנו אלא לקבוע את מותם".

תושבי שכונת ארמון הנציב נושמים היום לרווחה, כשרק לפני תקופה קצרה הם אמרו שהם חיים בתחושה מעיקה של פחד. מבחינתם, שלוש שנים אחרי הרצח המזעזע של בני הזוג - והרוצח עדיין מסתובב חופשי.

החוקרים בכניסה לבניין (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
החוקרים בכניסה לבניין (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
הכניסה לבניין (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
הכניסה לבניין (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

בתחילת החקירה העריכו במשטרה, כי כמה ימים לפני שבני הזוג אותרו, ביום חמישי ד' בשבט, 10 בינואר, נכנס הרוצח לבית המשפחה ודקר את בני הזוג למוות. כוחות המשטרה שהוקפצו למקום, החלו לחפש ראיות בזירה - אך לא מצאו, ומאז הם התייחסו אל הרוצח כאל "אלמוני", כשכאמור - רק היום הותר לפרסום פיענוח הפרשה.

באופן חריג, ד"ר חן קוגל, מנהל המכון לרפואה משפטית, הוזעק אף הוא לזירה, אך הדבר לא סייע למציאת ראיות שיסייעו בפתרון הרצח. חקירת המשטרה העלתה כי לבני הזוג כדורי לא היה רקע פלילי וגם לא סכסוך עם איש, כך שהתעלומה - רק התעצמה.

רק לאחרונה - בכיר במשטרה, המעורב בחקירת הרצח, סיפר ל'כיכר השבת' כי "אנחנו עד היום עושים פעולות חקירה, זה תיק חקירה שלא מניחים בצד, זו הייתה זירת רצח קשה, זו חקירה מורכבת ומטלטלת, התיק הזה עובר לי יום יום בראש, עד היום".

"בכל זירת רצח יש קצה חוט", הוא חידד את התעלומה שבסיפור, "ברצח הזה - לא היה". הסיבה, הבית נותר נעול לאחר הרצח ולא זוהו סימני פריצה.

הלווית בני הזוג כדורי ז''ל (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
הלווית בני הזוג כדורי ז"ל (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

רצח בני הזוג כדורי התרחש מעט אחרי אירוע דקירה של צעירה בת 15, באותה שכונה, בסמוך לביתם של בני הזוג. גם את החשוד בדקירת הנערה, המשטרה לא הצליחה לאתר, ובמסגרת החקירה נעשו ניסיונות להבין האם יש קשר בין המקרים.

מאות אנשים מסרו עדויות במשטרה, במסגרת חקירת תיק הרצח. כסף רב הושקע בחקירה, כדי לנסות באמצעות כלים טכנולוגיים לאתר את הרוצח, אך גם זה לא הוביל במשך 3 שנים לפתרון התעלומה. בין האנשים שמסרו עדות, היה אף עובד במשרד ממשלתי - שגם הוא נוקה מהחשדות.

החשוד הראשון שנעצר בפרשת הרצח היה מנקה בבניין, תושב ג'בל מוכבר, שאחרי מספר פעמים שבית משפט השלום בירושלים האריך את מעצרו - הוא שוחרר ונוקה מכל חשד. במהלך החקירה עלה חשד לרקע לאומני והשב"כ נכנס לתמונה.

הבנים של בני הזוג כדורי בהלווית הוריהם (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
הבנים של בני הזוג כדורי בהלווית הוריהם (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

כעבור מספר ימים חלה תפנית דרמטית בכיוון החקירה. היחידה המרכזית של משטרת ירושלים עצרה את הבן של יהודה ותמר כדורי ז"ל, ימים ספורים לאחר שאביו ואמו נרצחו. הבן נעצר בחשד למעורבות ברצח ומעצרו הוארך בשמונה ימים, ואשתו נעצרה בחשד לקשירת קשר לביצוע פשע ושיבוש מהלכי משפט, ומעצרה הוארך בשישה ימים. האח הנוסף עוכב אף הוא לחקירה ושוחרר כעבור מספר שעות.

ימים ספורים לפני שנעצרו, כינסו שני הבנים, נתן וניתאי כדורי, מסיבת עיתונאים מיוחדת בה דיברו על האסון הנורא שפקד אותם, וסיפרו על ההתמודדות הקשה מול פעולות החקירה של המשטרה - כנגדם. "אנחנו עוברים אטימות מוחלטת מצד הרשויות", אמר אחד מהם, "אנחנו מחכים יותר מכל אדם בעולם שיימצא הרוצח השפל והאכזרי שעשה את הטבח הנורא הזה. אנחנו מבקשים בתור אזרחים שומרי חוק, שגורמי הביטחון הרלוונטיים, כולל המשטרה והשב"כ, יתפכחו לפני שיקרה פה עוד אסון נורא. אנחנו מתפללים שהאמת תצא לאור והנבל הרשע הזה ייתפס".

הבנים במסיבת העיתונאים שכינסו (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
הבנים במסיבת העיתונאים שכינסו (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

שבועיים אחרי שנעצרו, כל בני המשפה שוחררו והחשד נגדם נחלש - אך עד לפרסום האחרון של היום, התיק נגדו במשטרה טרם נסגר.

בן המשפחה שנעצר (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
בן המשפחה שנעצר (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
קרובת המשפחה שנעצרה (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
קרובת המשפחה שנעצרה (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

לאחר תקופה, התקבל במשטרה המידע הבא: עבריין ירושלמי בשם אלי אריש אומר בשיחת טלפון עם חברים שלו: "אולי אתה ביצעת את הרצח של הזוג?". מיד לאחר אותה שיחה, אריש וחברו נעצרו, אך לאחר מספר ימים שוחררו.

"אין לנו שום קשר או זכר למשפחת כדורי", אמר אלי אריש לאחר ששוחרר מהמעצר. "הכל שטויות והבלים. הם שמים האזנות על הטלפונים ועל כל מילה שמזכירה משהו באו ועצרו. השופט שמע את ההקלטות והבין שאין שום קשר לשום דבר ושחרר מיד".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לפני למעלה משנה פרסמה המשטרה תיעוד של גבר שהסתובב סמוך לזירת הרצח של יהודה ותמר כדורי בירושלים, וביקשה את עזרת הציבור בזיהויו. הגבר, שככל הנראה זיהה את אחת ממצלמות האבטחה שהיו במקום, דאג לכסות את פניו.

התיעוד צולם, ביום הרצח, במצלמת אבטחה בבניין סמוך לזה שבו התגוררו בני הזוג כדורי. הגבר נראה לבוש מכף רגל עד ראש - עליו גם היה כובע מצחייה. התנהגותו עוררה את חשדם של החוקרים והתיעוד הזה ממצלמות האבטחה הוא הראיה המרכזית והיחידה בתיק. בנוסף, פרסמו במשטרה גם קלסתרון של החשוד.

הקלסתרון של החשוד ברצח (צילום: דוברות המשטרה)
הקלסתרון של החשוד ברצח (צילום: דוברות המשטרה)

כאמור, היום (חמישי) לאחר שחלפו כ-3 שנים מהרצח המחריד וכל כיווני החקירה והחשדות שעלו במהלך חקירת הרצח התגלו כמוטעות - הותר לפרסום כי לוחמי מג"ב בירושלים הצליחו לפענח את הרצח, וגילו שמחבל התומך בדאע"ש הוא זה שדקר את בני הזוג כדורי, כשהוא אף ניסה לרצוח ילדה יום אחד לפני כן, על רקע לאומני.

הראיה ששימשה את לוחמי מג"ב לקשור את המחבל לרצח, היא שבזירת הרצח נמצאה טביעת נעל של נעל שיוצרה בחברון, ובחיפוש בביתו ל המחבל בחברון נתפס התיק שאתו הוא הגיע לפיגוע בביתם של רצח בני הזוג כדורי. בתוך התיק נתפסה גם הנעל שאתה ביצע את הפיגוע, ועל הנעל נתפסה טיפת דם של יהודה כדורי הי"ד.