אאא

השר לשירותי דת, מתן כהנא, דוחה את המלצת נציב התלונות על השופטים, אורי שהם, להדיח את הראשון לציון והרב הראשי, הגאון רבי יצחק יוסף, מתפקידו כדיין בשל דבריו הקשים נגד הרפורמות בדת ומדינה. לדבריו: "רואה חשיבות שהרב הראשי יאמר את דעתו ועמדתו בשלל נושאים, ללא מורא. הרב הראשי לישראל ראוי לגבולות חופש ביטוי רחבים ביותר".

לאור דרישתו של נציב תלונות הציבור, עו"ד אורי שהם, מהשר לשירותי דת מתן כהנא להשיב אם בכוונתו לכנס את הוועדה למינוי דיינים על מנת לשלול את סמכותו של הרב הראשי לישראל, הראשון לציון, הרב יצחק יוסף שליט"א לכהן כדיין בעקבות התבטאויות של הראשון לציון בעבר, השר כהנא השיב אמש לנציב כי "אין כל הצדקה להעמידו לדין משמעתי או לשלול את כשירותו כדיין".

השר כהנא פירט בתשובתו כי לאחר שעיין בכובד ראש בחומר המצוי בפניו, השר טוען כי "באמירות השונות והתייחסותו של כבוד הרב הראשי, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, שקלתי את העובדה כי מדובר באמירות מעוררות קושי, שהאוזן לא נוחה לשמוע אותם,

"אני סבור שעל אף הצער שאמירות שכאלה נאמרו, הרב הראשי לישראל, מתוקף תפקידו כסמכות תורנית בכירה ומשמעותית, ראוי לגבולות חופש ביטוי רחבים ביותר כאשר הוא מבטא את עמדת ההלכה היהודית. מצופה מהרב הראשי לישראל כי תהיה לו יראת שמיים בלבד ולא יראת בשר ודם".

חשיפת 'כיכר השבת'
חשיפת 'כיכר השבת'
הגדלה

לדברי כהנא לעיתים נבחרי ציבור וחברי כנסת מתבטאים בצורה חריפה מאוד, אך בהיותם נבחרי ציבור, עומדת להם חסינות. "אילו הנושא היה בסמכותי", משיב השר, "אני סבור כי ראוי היה לתת לרבנים הראשיים חסינות בדומה לחסינות שיש לנבחרי ציבור אחרים, שכן החשיבות שהרב הראשי יאמר את דעתו ועמדתו בשלל נושאים, ללא מורא, משמעותית יותר ואף גוברת על החשיבות שחבר כנסת או כל נבחר ציבור אחר יתבטאו בצורה חופשית".

עוד ציין השר כי חשוב להדגיש, שחלק מהאמירות של הראשון לציון המצויינות בכתב התביעה היו מכוונות אליו באופן אישי. ולמרות זאת, לטעמו של השר, הערך בשמירה על חופש הביטוי של הרב הראשי לישראל, גדול לאין ערוך מפגיעה נקודתית ברגשות של נבחר ציבור מסויים או ציבור כזה או אחר.

לבסוף סיכם השר: "על כן, אני סבור, כי אין כל הצדקה להעמדה לדין משמעתי או חלילה לשלילת כשירותו כדיין של הרב הראשי, הראשון לציון, הרב יצחק יוסף שליט"א".

כזכור, כפי שנחשף לראשונה ב'כיכר השבת',  נציב תלונות הציבור על השופטים, השופט בדימוס אורי שוהם, שיגר מכתב חריף נגד הראשון לציון והרב הראשי הגאון רבי יצחק יוסף, בשל עמידתו נגד הרפורמות שמוביל השר לשירותי דת מתן כהנא, רפורמות שלשיטת גדולי ישראל הן הרס היהדות והרבנות הראשית.