אאא

בסיומו של שובע בו ישראל המתינה להכרעת מועצת השורא בה תלויה ממשלת בנט-לפיד, התארח הפרשן הבכיר לענייני ערבים של 'חדשות 13', צבי יחזקאלי, באולפן 'כיכר השבת' וסיכם את השבוע הפוליטי הדרמטי לצד גל הטרור האכזרי המכה בישראל. צפו בריאיון המלא.

קטע מהריאיון

לדבריו: "מנסור עבאס שותף לתפיסה שליהודים אין שום דריסה בהר הבית, ושום זכות, כמו שאמרו הירדנים. כל אחד עושה את זה בדרכו. יחיא סינוואר עושה את זה בג'יאהד ומנסור עבאס עושה את זה בג'יאהד שקט.

אתה אומר שיחיא סינוואר ומנסור עבאס חד הם?

"חד הם במטרה. בוודאי. סליחה שאני הורס פה לכולם את החגיגה. הוא היה רוצה בחלום הרחוק שלו, לראות אותי ואותך לא פה ושתהיה פה מדינה איסלאמית. זו מטרתה של תנועת האחים המוסלמים".

צבי יחזקאלי בריאיון לישי כהן
צבי יחזקאלי בריאיון לישי כהן
הגדלה

על השאלה האם העובדה שעבאס הקפיא את החברות בקואליציה בשל 'הפגיעה' בהר הבית מובילה גם היא להסתה, אמר יחזקאלי:: "בסופו של דבר כן. ברגע שמנסור עבאס עושה את המחאה שלו בתוך הממשלה, הוא בא ואומר לסינוואר; אני לא משת"פ, אל תנזוף בי. זה משחק, הוא עושה את חלקו הקטן בדרך למאבק הגדול, והמאבק הגדול לרוב זה הסתה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אתה עושה הקשר בין ההקפאה המקואליציה לבין הפיגועים

"ההקפאה אומרת אני עם 'אל אקצא', אני לא אומר שאני יעשה פיגועים, אבל אל אקצא שכבר מהללים אותה זה כבר סוג של הסתה, והסתה הזו גורמת לפיגועים.

"מנסור עבאס ראה שאפשר להיכנס לממשלה ב'אזרחי', בחינוך, בגן ילדים ואז הבין שאפשר לשחק על כל המגרש כי לא עוצרים אותו. הוא כעת בקואליציה כדי להפשיע בכל מצב, איפה שיאפשרו לו להיכנס.

"אני חושב שהכניסה של רע"מ לממשלה כתהליך אחרון, כקו תחתון, הראה לכולם שאפשר להיות יותר.. הנה אתה רואה, ראית ביום העצמאות כמה דיגלי אש"ף נתלו ברחבי מדינת ישראל. הממשלה הזאת בהתנהגותה מאפשרת הרבה דברים שלא התאפשרו קודם".

צפו בריאיון המלא