אאא

בצל המתיחות הביטחונית הגדולה, ועל אף העימותים הסוערים בתחילתו, "מצעד הדגלים" אמש בירושלים, לרגל 55 שנה לשחרור העיר במלחמת ששת הימים, עבר בהצלחה עבור משטרת ישראל ומשטרת ירושלים.

לאחר שבשנה שעברה, כזכור, המצעד לא עבר בשער שכם, השנה הוא עבר בשער, ולווה בעימותים קשים בין יהודים לערבים. קרוב לחמישים אלף איש צעדו במצעד הדגלים אתמול - שיא של כמה שנים.

לצד החוגגים, התרחשו מספר אירועים חריגים שהחלו כבר בשעות הצהרים המוקמות: לפני תחילת המצעד החלו מספר יהודים החלו להגיע לכיוון שער שכם, שם נכחו מספר צעירים ערבים שהחלו להשליך חפצים לעבר יהודים שקראו לעברם קריאות שונות. במקום התפתחו עימותים אלימים מאוד שהסתיימו אם תחילת המצעד.

במהלך המצעד, התרחש אירוע אלים נוסף ברחוב הגיא בעיר העתיקה, כאשר פעילי ארגון 'לה לפמיליה' שצעדו במקום ניסו להתגרות בערבים. הפעילים הזיקו לדברים בדרך, והפרו את הסדר.

 הצעדה שעברה בשלום (צילום: חיים גולדברג)

אירוע נוסף התרחש כאשר צעירים ערבים יידו אבנים מגג אל עבר הצועדים ברחוב הגיא.

למעט עוד מספר אירועים נקודתיים במהלך המצעד, כגון השמעת קריאות גזעניות נגד ערבים בעיצומו, הסתיים המצעד באופן כללי, כאמור, בשלום.

בזירה אחרת, בזמן המצעד, התפתחו הפרות סדר אלימות. זה היה ברחוב צאלח א דין במזרח ירושלים, כאשר עשרות ערבים יידו אבנים לעבר כוחות משטרה, אבל גם שם המשטרה השליטה סדר.

עם סיום המעצד החלו הפרות סדר במספר מוקדים בירושלים. בשכונת שייח ג'ראח החלו עימותים בין יהודים לערבים. רכבים של יהודים נרגמו באבנים. במקום נפצעו כמה אנשים. רכב נוסף הוצת.

 העימותים במזרח ירושלים, בתום המצעד (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

בעיסאוויה הציתו פלסטינים אוטובוס ישראלי שנכנס בטעות לשכונה - אירוע שהסתיים ללא נפגעים. בסמוך לשער האשפות נפצע צעיר יהודי מיידוי אבנים של ערבים ובמקום התפתחו הפרות סדר. גם בצור באהר וג'בל מוכבר התפתחו עימותים בין צעירים ערבים לשוטרים, ובשיח ג'ראח הותקף עיתונאי ערבים על ידי צעירים יהודים.

במהלך היום כולו התרחשו עוד מספר אירועים של ערבים שתקפו יהודים. משטרת ירושלים נערכה מראש לאירועים הללו. המשטרה אף נערכה להפרות סדר אלימות יותר, אבל כאמור הצליחה לסיים את היום המתוח הזה כשידה על העליונה.