כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה

רצועות שחורות: מה פסק הגרי"ש?

סוחר סת"ם מפורסם שאל השבוע את מרן הגרי"ש אלישיב: "בשנים האחרונות, ישנם רבים שמקפידים על הידור חדש - שרצועות התפילין עצמן יהיו שחורות לגמרי, ולא רק צבועות בצבע מצידם האחד, וזאת משום שלפעמים הצבע השחור עלול חלילה להתקלף ואז יש חשש פסול ברצועות, וכאשר הרצועות עצמן שחורות לגמרי יורד החשש הרחוק הזה. מה דעתו של מרן?" (איצטלא)

ישראל כהן | כיכר השבת |
הגרי"ש אלישיב (צילום: פלאש 90)

אחד מייצרני ה´בתים´ לתפילין ("בתים מאכער") החשובים בעיר בני-ברק, תלמיד חכם מופלג ומבין גדול בהלכות תשמישי קדושה שרבים מגדולי ישראל סומכים עליו ומזמינים דווקא אצלו - הגיע במהלך השבוע למרן פוסק הדור הגרי"ש אלישיב שליט"א, ובפיו שאלה:

"בשנים האחרונות, ישנם רבים שמקפידים על הידור חדש - שרצועות התפילין עצמן יהיו שחורות לגמרי, ולא רק צבועות בצבע מצידם האחד, וזאת משום שלפעמים הצבע השחור עלול חלילה להתקלף ואז יש חשש פסול ברצועות, וכאשר הרצועות עצמן שחורות לגמרי יורד החשש הרחוק הזה. מה דעתו של מרן?".

לתדהמתו, השיב הגרי"ש אלישיב שליט"א כי אינו חפץ בכך. אותו "בתים מאכער" חשב שיש בכך בעיה הלכתית, אם מרן לא אוחז מכך.

"מה הבעיה בכך?", הקשה. הגרי"ש השיב כי בוודאי יש בכך הידור ודבר זה "הוא טוב וכדאי", אך הוא חושש שאם הוא עצמו יעשה כך, יצא הקול בכלל תפוצות ישראל כי מרן הגרי"ש מקפיד בדווקא על רצועות שחורות לגמרי, ואנשים יחשבו שללא זה אין הרצועות כשרות ח"ו, מה גם שלמחליפים יגרמו הוצאות ממוניות מיותרות.

לכן, ביקש הגרי"ש שלא לשנות ממנהגו ולהזמין רצועות תפילין הצבועות רק מצידן האחד כבימים עברו.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר