הרב אליקים לבנון: "אישה שבעלה גויס לצבא בצו 8 לא צריכה לצום בי"ז בתמוז"

הרב אליקים לבנון הוציא תחת ידו פסק הלכה מעניין, בו הוא פוסק לנשים שבעליהן גויסו בצו 8 שלא לצום: "תתחיל לצום עד שעה שהיא מרגישה שקשה לה לתפקד בבית" (יהדות)

צביקה גרוניך | כיכר השבת |
הרב אליקים לבנון (צילום: פלאש 90)

מבצע צוק איתן מזווית הלכתית: רב המועצה האזורית שומרון וראש ישיבת אלון מורה, הרב אליקים לבנון, כתב פסק הלכה לפיו נשים שבעליהן גויס בצו 8 לצה"ל אינן חייבות לצום - היום (שלישי) - את צום י"ז בתמוז. עוד פסק הרב כי אימהות לילדים שבעליהן בצה"ל, מצטרפות להיתר שלא לצום את כל הצום.

את פסק הלכתו המתפרסם באתר 'כושרות', פתח הרב בדברי עידוד לאותן נשים: "נשים יקרות – תחזקנה ידיכן!! זכות גדולה היא, ששחררתם את בעליכן להתגייס: לעזרת ה' בגיבורים".

וכך כותב הרב בפסיקתו: "י"ז בתמוז, אחד הצומות הארוכים ביותר. סיום הצום, כדלעיל, 20:07. אשה בהריון או מניקה, לא תצום כלל". הרב הוסיף וכתב כי "נשים אחרות, בריאות, חייבות לצום. אבל המטופלות בילדים צריכות לשמור על כחן, כדי להמשיך ולנהל את הבית, לבדן, ללא סיוע של הבעל. כמו שהבעל מרוכז במלאכת ההגנה וההתקפה, כך נשים, אמהות לילדים, עסוקות בגידול הילדים, ומוקדשות כולן לעבודת קדש זו".

לאור זאת, פוסק הרב כי גם להן מותר שלא לצום את כל הצום: "לכן, תתחיל לצום (משעה 03:50) עד שעה שהיא מרגישה שקשה לה לתפקד עם הילדים. גם אם זה יהיה בשעה 10:00, או ב- 11:00 בבקר, לא תמתין אלא תשבות מיד. אם די לה בשתייה, בסדר. אם מרגישה צורך לאכול תאכל. בכל מקרה של ספק, להקל, לשתות ולאכול".

בפסיקתו לחיילים עצמם, כתב הרב כי "המטרה הראשית של הגיוס היא: מיגור האויב! כל ההכנות לביצוע מטרה זו, הינם פעולות הדוחות גם שבת, ובוודאי דוחות צום י"ז בתמוז".

"למעשה: הן אם נכנסו למלחמה, והן אם עדיין בהכנות לכניסה, מותר לעשות את כל הפעולות הנדרשות. ברגע שהצום מעכב פעילות, צריך, מותר ואף חובה, לשבור את הצום, בעיקר ע"י שתיה. אם דרושה גם אכילה, מותר גם לאכול". הוסיף הרב.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר