ישראל במלחמהישראל במלחמה

הקריאה החילונית: העצרת תגרום נזק אדיר

"כולם מבינים שהחרדים ניצחו, לא יהיו אלפי בחורי ישיבות בצבא, עצרת תפילה המונית לא תסייע בכלום. להיפך, היא יכולה רק לגרום לנזק אדיר והמפסיד הגדול יהיה 'כלל ישראל' (דעות, חרדים)

יהודה שלזינגר | כיכר השבת |
(צילום: מתוך דף הפייסבוק של יהודה שלזינגר)

לפני כמה חודשים, כשוועדת שקד עוד הייתה בתחילת דרכה, התכנסו ראשי הישיבות הליטאים בבני ברק לכינוס. כולם חיכו לשמוע את הרב אהרון לייב שטיינמן מסמן את הכיוון, האם יתבע דרך לוחמנית יותר? שקטה יותר? מה יעשו הבחורים? ילכו ללשכת גיוס? יצאו לרחובות? את הרב כל זה לא עניין הוא חזר רק על שתי מילים 'כלל ישרואל'.

הדאגה של הרב שטיינמן ל'כלל ישרואל' צריכה להוביל את כל העולם החרדי בימים האלה, כשאלפי חרדים ייצאו לרחובות החילוני הממוצע לא יעצור לומר אלו הם רק קוראי תהילים ולא מושכים בזנבות של סוסים, הוא לא יבחין בין תפילה מתוך כאב לבין אלו שרוקדים תחת מימי המכת"זית. מבחינת החילוני הממוצע 'החרדים', כל החרדים, יהיו נגדו. יהיו נגד שוויון בגיוס לצה"ל.

החילוני הממוצע רואה את הגיוס לצה"ל כפצע פתוח המבדיל בין דם לדם, הוא רואה את הפריווילגיה שמקבל החרדי על פני החילוני שלא יהיה חייב בחובת הגיוס והוא לא יירגע. חלקו גם לא מבין את החשיבות שבלימוד התורה וגם אם מבין לא מקבל שאי אפשר לשלב בין שניהם. עצרת ענק רק תחדד את המסר אצלו.

כפי שכתבו רבני המעוצות, ההפגנה המתוכננת היא כלל לא על חוק הגיוס אלא על ההצהרה שעל לומדי תורה עלולים להשית סנקציות פליליות. נכון, ישנה חובת מחאה, אבל בהתחשב בעובדה שהסנקציות לא באמת יוטלו, האם חובת המחאה שווה את חילול השם הגדול ההמוני? את החשש של החילוני? את הגברת הקרע בעם המפולג והמשוסע ממילא?

ואפילו בלי להתחשב בעולם החילוני, אלא רק בטובתם של החרדים. האם 'חובת המחאה' שווה את חיזוקו של לפיד? כולם יודעים שתמונות של המוני חרדים מוחים נגד גיוס לצה"ל שוות לו עוד כמה מנדטים. לפיד יצטייר כמנצח, ומחר יקבל מספיק מנדטים כדי להכות אפילו חזק יותר בחרדים מעמדות בכירות אחרות.

כיום כבר כולם מבינים שהחרדים ניצחו, שלא יהיו אלפי בחורי ישיבה בצבא, שהציבור החרדי יעמוד ביעדים, ושמי שרוצה ללמוד תורה יוכל לעשות זאת ללא הפרעה. עצרת תפילה המונית לא תסייע בכלום. החוק כבר מגובש, הח"כים החרדים סחטו את הלימון עד הסוף, שום דבר לא ישתנה מלבד חילונים שיעמדו משתוממים מול אלפי חרדים שלא רוצים לחלוק איתם בנטל.

עצרת שכזו יכולה רק לגרום לנזק אדיר והמפסיד הגדול יהיה 'כלל ישרואל'.

יהודה שלזינגר הוא כתב לענייני דתות ב"ישראל היום".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר