הנכד חושף

האירוע שהשפיע על חיי הבבא סאלי • צפו

נכדו של הבבא סאלי חושף את האירוע שהשפיע במיוחד על חיי סבו הגדול, הבבא סאלי זיע"א. צפו בקטע מתוך תכנית תיעודית מיוחדת העוסקת בחייו של המקובל האלוקי (חרדים)

"יום שבת, י"ד בכסלו, שנת 1920, הם הוציאו את כל בני הקהילה למרכז העיר ואיימו לחסל את כולם. אחד היועצים של המושל שנלחם בצרפתים אמר לו: 'אם תהרוג את הרב של היהודים, כמו שהרגת את כל הקהילה כולה'. קראו לו דוד אביחצירא, 'עטרת ראשינו', כינויו בפי כל, ואז הוא מוסר את נפשו, נהרג במיתה קשה מאד לעיני כל הקהל. הריגתו של רבי דוד, של אחיו, בבא דו, מאד מאד ציערה את הבבא סאלי. לכן הוא החליט קודם כל להנציח את אחיו על ידי הדפסת כל החיבורים שלו", כך מספר נכדו של הבבא-סאלי, הרב יצחק ברוך יהודיוף, מספר בראיון לסדרת הדוקו "הולכים לפני המחנה", בפרק שישודר הערב (יום שני) בערוץ 20 בשעה 20:30

"'פתח האוהל', על חמשת חומשי תורה. 'רישא וסיפא', על חמשת חומשי תורה. לצערנו שרדו רק שני כרכים, בראשית, שמות. ועוד שני ספרים שנקראים 'שכל טוב', פירושים על סוגיות ואגדות בש"ס ומדרשים. אבל כאן בבא סאלי מכין לנו הפתעה. הוא מגיע לארץ הקודש, זה היה הביקור הראשון שלו, וכמובן שהוא כותב הקדמה. בבא סאלי כותב הקדמה, מושך בקולמוסו, הקדמה בת כמה דפים טובים. שהקורא קורא, רואה מליצות וחרוזים ודברי תורה".

ד"ר מאיר ניזרי מוסיף: "בסך הכל היה בן שלושים ומשהו, כתב הסכמה, כמעט כולה בארמית. בחרוזים, כאשר שני חכמי אשכנז מבני ברק ישבו זמן רב למצוא את כל המקורות של כל מילה והגיעו ל- 214 מקורות. זה מספיק לי. אני לא צריך שום תעודה נוספת, שום ספר נוסף. זה המסמך האותנטי ביותר המעיד על רוחב השכלתו".

צפו בטעימה מתוך הפרק המלא של "הולכים לפני המחנה" שישודר הערב, יום שני, בשעה 20:30 בערוץ 20.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר