על רטוב

לוחמי האש בתרגיל ירי רקטות בעיר החרדית | כך זה נראה שלב אחרי שלב

טיל על התחנה, לכודים, דליפת גז ורכב עולה באש • לוחמי האש בביתר עילית תרגלו 'על רטוב' תרחיש ירי רקטות על העיר החרדית • כתב 'כיכר' הצטרף לתרגיל וחזר עם רשמים (מגזין כיכר)

ארי טננבוים | כיכר השבת |
מבט מלמעלה על התרגיל (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)

9:00 בבוקר - תחנת כיבוי האש בביתר עילית

תכונה בתחנה. היום איננו עוד יום רגיל. כוחות כיבוי האש, שערוכים בכל העת לצאת לאירועי חירום, מתכוננים לתרגיל מיוחד שיערך עם כלל כוחות החירום והביטחון בעיר. זהו לא 'עוד תרגיל', הפעם מדובר בתרגיל על רטוב, ולא סתם 'רטוב', אלא שללוחמי האש אין מושג מה מצפה להם.

>> למגזין המלא - לחצו כאן

היום סגן טפסר תמיר ארז מפקד תחנה אזורית יהודה מפנה את מקומו לרב רשף שלומי מזרחי סגן מפקד תחנה אזורית יהודה, על מנת לראות איך נראה תרגול כאשר הוא איננו בשטח.

שלומי לוקח את המושכות ומסביר לנו מדוע אין להם מושג מה מצפה להם היום: "במסגרת אימוני התחנה אנחנו מבצעים כל שנה תרגיל. מפקד תחנה מקביל מתרגל את המקביל שלו. ככה יוצא שכל התחנות מתורגלים. היום תחנת שומרון תתרגל אותנו בתרגיל שרלוונטי לתקופה. הם אחראיים לכל התרחישים שיהיו כאן.

"בקיץ נתרגל שריפת קוצים ביער ועכשיו – אגלה לך בשקט – נדמה מתקפת טילים כשעלינו, כוחות החירום, לפעול תוך כדי מתקפה".

הלוחמים נעמדים לקבלת הנחיות בטיחות מהמפקד. הוא בעיקר מזכיר שמדובר בתרגיל. לא לנסוע מהר מדי בכבישים, להיזהר לא לבצע פעולות מסוכנות ועוד. הוא נותן קצת רקע כללי על המצב בארץ, מחדד את העובדה שיש חזית פתוחה בדרום והערכות מסוימת בצפון מבלי שאנחנו יודעים לאן זה מתפתח ולכן צריכים להיות בכוננות גבוהה כיוון שאומנם הם אמונים לתת מענה לתושבים כאן, אך בכל העת יכולים להיות מוקפצים לזירות שונות ברחבי הארץ.

אירוע רודף אירוע

התרגיל מתחיל באזעקה. יוצאים לדרך.

התרחיש: טיל על התחנה. צוותי תחנת שומרון שמו רקטה באמצע הכביש ממנו יוצא צבע אדום-כתום שמדמה אש.

"רקטה" שנחתה בשטח התחנה (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)
"אש יוצא מהרקטה", מעשי ידי החבר'ה של תחנת שומרון (צילום: דוברות כב"ה מחוז איו"ש)

הכוחות נכנסים למרחב מוגן, כפי שמורות ההנחיות, וכעבור מספר דקות הם יוצאים לבצע סריקה. מתקבל דיווח למוקד על לכודים. הם מוצאים את הפצועים - שני כבאים פצועים קל משאיפת עשן ואזרח פצוע כתוצאה מרסיסים.

שטח התחנה אפוף עשן. כבאים מסתובבים עם הבגדים המתאימים, מוציאים את 'הפצועים', מטפלים בהם ומפנים אותם מהשטח.

דיווח נכנס: בעקבות הטיל שנחת כאן – התחנה מושבתת.

מפקד התחנה מבצע הערכת מצב ומחליטים על עיבוי המערכים. קרי: כל צוותי התחנה מצטרפים לפעולה. בינתיים מתארגנים על תחנה חליפית. הכירו: גן חב"ד ברחוב אבא שאול. קצת רחוק מ'התחנה המושבתת' שלנו, אבל זה מה יש. מתחילים להזרים צוותים למקום תוך כדי מתן מענה לתחנה המושבתת.

אירוע רודף אירוע. מתקבל 'דיווח' על מעלית תקועה ברחוב קדושת לוי. לא רחוק מהתחנה המושבתת. הצוותים פועלים תוך כדי תנועה. הוחלט על שליחת מתנדבים, שניאור ויוסף, שייתנו מענה למעלית שנתקעה.

אני בוחר להצטרף לצוות שמקים את החפ"ק. נראה לי ששם הכי מעניין. החפ"ק מוקם בזריזות במחסום ביתר, משם ממשיכים המפקדים לנהל את התרגיל.

הכוחות בחפ"ק, ערוכים לכל תרחיש (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)
מימין: שלומי מפקד התחנה מנווט את התרגיל ביד רמה. משמאל משמאל: רב רשף אבי בן סעדון מפקד תחנת שומרון (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)

טרם התאקלמנו כיאות בחפ"ק ו'דיווח' חדש נכנס: דליפת גז ממיכל של אוטובוסים בחניון האוטובוסים. ממה שידוע, ייתכן ויש שם חומרים מסוכנים. חייבים לפעול במהירות.

הצוותים מגיעים למקום ואני אחריהם. במקום שלושה אוטובוסים מתלקחים. הם מבצעים מספר פעולות ב'לייב', כמו מיסוך מים, חילוץ לכודים, כיבוי האוטובוסים ועוד שלל פעולות שאינני מצליח להבין, רק כצופה מהצד, זה נראה שהם עושים את זה במקצועיות ובנחישות.

אוטובוסים מתלקחים. מיד הצוותים יחלו לפעול (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)
ויש גם "לכודים" | הלוחמים מחלצים את הלכודים, מטפלים בהם ומעברים למד"א (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)
"אוטבוס מתלקח" (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)

החבר'ה של תחנת שומרון לא פראיירים וכאילו לא די בכל התרגילים הללו הם מכניסים עוד קריאות לאירועים. עכשיו מדובר ב'שריפת פסולת'. "אלו אירועי צד שכביכול מסיבים את תשומת ליבנו מהתרגיל, אבל אנחנו נשתלט על הכל", מציין שלומי בנחת.

עוד דיווח נכנס: תאונה בכביש אפרת דרום. שלומי מחלק את הצוותים בין האירועים השונים והכל תחת שליטה.

"לדאוג לציוד חירום בבית"

אנחנו חוזרים לחפ"ק. בשלב הזה יושבים בחפ"ק אנשי הצבא, מד"א, איכות הסביבה והמשטרה. בודקים את ההנחיות איך לפעול בשלב הזה. כיוון שיש חשש לדליפת גז החבר'ה בודקים האם להורות על 'פינוי' תושבים או הסתגרות בבתים. הם מרעננים את ההנחיות.

בינתיים אני מסתכל על הצוותים השונים שפועלים תחת השמש הקופחת שיצאה אלינו בדיוק היום. החבר'ה במורל גבוה. מאותגרים ומרגישים שליחות. "אנחנו בין האזרח לאש", אומר לי אחד הלוחמים תוך כדי כיבוי אחד האוטובוסים. "אנחנו רצים קדימה בשעה שכולם בורחים אחורה. הכל במטרה למנוע אירוע גדול יותר. אנחנו מצמצמים נזקים".

בשלב הזה, כש'העסק' סביבנו רגוע, פחות או יותר, שלומי מציין בפניי את החשיבות של היערכות לשעת חירום. "לא סתם פיקוד העורף מוציא את ההנחיות שלו לעת חירום. חשוב להיות ערוכים עם ציוד מתאים בבית לכל צרה שחלילה לא תבוא. כמו אוכל, מים, תרופות, תאורת חירום ועוד. תכתוב את זה. תפיץ את הדברים הלאה. לא לסמוך על הנס, לדאוג שיש בבית את כל מה שצריך לזמן חירום", הוא אומר, אני רושם.

השעה קצת אחרי אחד עשרה. הכוחות עושים עצירה תרגילית. שלב הערכת מצב הגיע. כל ראש משמרת מסביר מה נעשה עד כה, מי הכוחות הפועלים ומה נותר עוד לעשות הלאה.

מפקד התחנה נותן תמצית קצרה על הפעילות שנעשתה עד כה. איש המשטרה מתייחס לפעילות שהם ביצעו בחסימות צירים. איש הצבא נותן את ההנחיות שלו בהיבט הביטחוני. גם הגברת של איכות הסביבה נותנת את המילה שלה.

המפקד נותן הנחיות להמשך, איפה למקד את המאמצים ו.. התרגיל ממשיך.

חיים חירום 24/7

האירוע הגדול הגיע. דיווח על 'נפילת רקטה' בחניון האוטובוסים בדרך הרמז. הכוחות הדליקו רכב פיזית. יש שם שני לכודים כביכול. יהונדב ליפשיץ, הדובר הבלתי מעורער של מחוז איו"ש מראה לי שבעקבות הדלקת הרכב הגיעו דיווחים מאזרחים מודאגים למשל"ט על דליקת רכב. ילדים רבים מתקהלים סביבנו. ל"ג בעומר באמצע השנה. א גרויסע אטרקציה.

הרכב הבוער (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)
מכבים את האש (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)

הצוותים מתחילים לכבות את הדלקה ולחלץ את הלכודים. תוך כדי מתקבל 'דיווח' על שריפה ביער 'גבעות'. הצוותים מתפצלים ופונים לתת מענה מהיר למקום אליו הם נשלחו.

התרגיל מסתיים. איך ההרגשה אחרי יום כזה? אני שואל את שלומי שפיקד על התרגיל ביד רמה.

"למדנו המון. גם על עצמנו וגם על הזירה. למדנו שאנחנו יכולים למצוא את עצמנו באירועים שאנחנו נאותגר מהם. הסיפור הזה בשיתוף פעולה עם כולם, כולל ארגונים אחרים, זה שם קוד להצלחה. בסוף, אם ננסה לעבוד לבד בציר – בלי המשטרה – לא נצליח לעשות את זה. הכל חייב להיעשות בשיתוף פעולה מלא. כמו גם העבודה עם מד"א, אנחנו מוציאים את הפצוע מהאש והם מעבירים אותו הלאה לטיפול".

גם מתנדבי תחנת הכיבוי של ביתר מצטרפים למאמצי הכיבוי בתרגיל (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)
כיבוי. הוצאת לכודים. סריקה. ווידוי סיום שריפה (צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש)

"אני מעריך מאוד את הלוחמים שלנו", ממשיך שלומי, "הם חתרו למגע. מהווים דוגמה אישית. הערכתי שלוחה לכל כבאי, מפקד ואיש מטה – הם עשו כאן את העבודה בצורה מושלמת. אנחנו לא מתביישים ללמוד ולקבל הערות בונות. הוכחנו את עצמנו בגדול, ב"ה".

תכלס, אנחנו ערוכים לזמן חירום?

"אנחנו נערכים בכל העת. בהחלט. אנחנו מחדדים את עצמנו כל הזמן. מנסים לבוא לרמה שנהיה ערוכים לכל תרחיש.

"תבין, אנחנו חיים חירום 24/7, תמיד, במלחמה ובשגרה. תרגילים ולמידה, סיורים מקדמים, בניית תרחישים. כל אלה מכינים אותנו למתן מענה טוב יותר לתרחישים שאנחנו יודעים שיכולים לקרות לנו. אפילו תרחישים שיכולים להיות ספציפית בביתר עילית ולכן התרגול נעשה כאן הפעם".

אני מודה לשלומי על פועלם הרב ופונה לדרכי. אומנם זה היה רק תרגיל, אבל הוא היה אש.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר