"התקנא באחיו ופותח 'רביסטיווע'"

זעם בסקווירא: אדמו"ר חדש בא לגור ליד השיכון המבודד

מודעה תמימה שבישרה על "מסיבת לחיים" לרגל בואו של האדמו"ר מקאסאן למונסי, הציתה סערה וזעם בשיכון סקווירא הסמוך והמבודד, שהקפיד עד היום על התבדלות וניתוק מכל הקהילות (חסידים)

ישראל כהן | כיכר השבת |
הרבי מסקווירא בקביעת מזוזה בישראל. ארכיון (צילום: שוקי לרר)

מודעה תמימה שנתלתה לפני שבוע בפאתי העיר מונסי מסעירה בשבוע האחרון את שיכון סקווירא ואת הקהילה החסידית מהגדולות שביהדות ארה"ב.

המודעה בישרה על "מסיבת לחיים" שמתכננים חסידיו ומעריציו של הרה"צ רבי נפתלי צבי רוטנברג להתגורר בעיר מונסי. הרב רוטנברג המכונה כאדמו"ר מקאסאן מונסי פתח בית מדרש בקצה העיירה והחל להנהיג שם את קהל עדתו.

אלא שמעברו של הרבי החדש לאזור מרתיח את השכנים משיכון סקווירא הסמוך.

בחסידות האדוקה והשמרנית מקפידים על התבדלות מכל קשר עם הרחוב והשפעותיו, לא רק זה החילוני אלא גם זה החרדי ולכן ביקשו לעצמם להקים שיכון חסידי מבודד מכל השפעות של מודרניזציה ותרבות המערב (שבחלקה חדרה גם לשולי המגזר החרדי).

המודעה על "מסיבת לחיים"

הגעתו של הרבי החדש בסמוך יחסית לשיכון הוותיק גורמת לשבירת המחסום ולחיבור בין סקווירא לשאר הערים החרדיות מה שיוצר מבחינתם בעייה קשה.

אחרים רואים זאת כפגיעה בהגמוניה של סקווירא וניסיון פלישה לטריטוריה החסידית שבשליטת האדמו"ר מסקווירא שהינו אחד ממנהיגי היהדות החרדית באמריקה מה שמהווה מבחינתם פריצת גדר ופגיעה ברבי הקדוש.

כך או כך נעשו נסיונות מצד גורמים בכירים בהנהגה הרוחנית של סקווירא לשכנע את הרבי מקאסאן להעתיק את מקום מגוריו ואת בית מדרשו זאת על מנת שלא לפגוע ברגשות חסידי סקווירא אולם הדברים לטענתם נפלו על אוזנים ערלות.

הרבי הטרי איתן בדעתו להתגורר בסמוך לסקווירא וטוען כי הדבר אינו אמור להפריע לקהילה החסידית הוותיקה.

לקראת שבת נתלתה מודעה בבית המדרש סקווירא בה התבקש הציבור לשכנע ב"דרכי נועם" את האדמור החדש לעבור ממקום מגוריו בפאתי מונסי.

אמש (שני) תלו בחסידות כרוז מיוחד מטעם בית הדין של חסידות סקווירא המסביר את יסודות הקמתו של שיכון סקווירא על ידי האדמו"ר זצ"ל ואת המשכתו בהנהגת האדמו"ר הנוכחי תוך תיאור מיליוני הדולרים והממון הרב לצד כוחות הנפש שעלו להם מאחר וביקשו להקים שיכון מבודד מכל השפעות זרות.

לדברי בית הדין החשש הוא שעם התפשטות הריכוזים החרדים הסמוכים הרי שעיקר מטרתו של הקמת השיכון תהרס חלילה מאחר והוא יהפוך לעוד כמה רחובות בתוך עיר גדולה.

לפיכך מבקשים בבית הדין מ"אחינו בני ישראל" שלא לרכוש בתים במרחק של עד מייל מהשיכון החסידי על מנת שלא לפגוע בייחודו ובטהרתו כאשר הרמז לבית מדרשו של הרבי הטרי ברור ומובן.

יצויין עוד כי הדבר גרם למתח ואמש נעדר הרבי מסקווירא משמחת גיסו האדמו"ר מויזניץ מונסי בשל עובדת היות המחותן הרבי מקאסאן.

חסידיו של האדמו"ר מקאסאן אומרים כי אין מדובר כלל בפגיעה בשיכון הסמוך. לדבריהם: "קודם כל, בית המדרש של הרבי שלנו מרוחק יותר מ-2 מייל מסקווירא כך שגם לפי טענות בית הדין שלהם הדבר מותר ודבר שני אין לנו שום תחרות עימם ואנחנו לא נוגעים בשלהם כמלוא נימה".

מנגד אוהדי סקווירא טוענים כי מדובר ביצירת פתח שעלולה להביא לסחף של התקרבות לשיכון הוותיק. "בגלל שהרבי החדש התקנא באחיו האדמו"רים מבורו פארק וויליאמסבורג וביקש לפתוח לעצמו גם 'רביסטיווע' אנחנו לא צריכים לסבול", הם אומרים בכעס.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות