ג´ תמוז: חב"ד פורצת קדימה

16 שנה לאחר הסתלקות האדמו"ר מליובאוויטש, התכנסו אלפי חסידיו בכפר-חב"ד לעצרת חיזוק. גם חילונים מתגעגעים השתתפו באירוע (גלריה)

(ברלה שיינר)

אלפי חסידים, אוהדי חב"ד ומוקיריו של הרבי מליובאוויטש זצקו"ל גדשו אמש (שני) את אולם האירועים שליד בית הכנסת "בית מנחם" בכפר-חב"ד, בהתוועדות המרכזית, שארגנו צעירי אגודת חב"ד בפתחו של יום ההילולא של הרבי מחב"ד, ג' בתמוז.

דברי ברכה בכבודה של אכסניה הוזמן לשאת רבו של כפר חב"ד הרב מרדכי שמואל אשכנזי. הרב אשכנזי דיבר על הזכות שיש לנו שזכינו לראות את הרבי ולשמוע ממנו שיחות ומאמרים. "הדברים מחייבים אותנו בחיי היום יום. יש לנו זכות שאנו חסידים של הרבי, ועלינו לזכור תמיד שעניינו של הרבי היה לקרב את העולם לאלוקות, ולהכין את העולם לקבלת פני משיח צדקנו", אמר הרב אשכנזי.

הוא הוסיף כי הרבי הקריב בארבעים שנות נשיאותו את כולו למען הכנת העולם לקבלת משיח, והעולם חייב לרבי את האור הגדול שנמצא בעולם. "העולם צמא לרוחניות, ועלינו לצאת מהתוועדות זו מחוזקים ונחושים להמשיך ולהפיץ תורה וחסידות בעולם", קרא למשתתפי ההתוועדות.

דרשת האדמו"ר מסאסוב

כ"ק האדמו"ר מסאסוב שליט"א נשא דברי ברכה ותורה, ודיבר על דאגתו של הרבי לכל יהודי בכל מקום בעולם. האדמו"ר מסאסוב ביאר דרוש בהסתלקותם של צדיקים מתוך דברי הגמרא ובביאור מתוך ה"רשימות" שכתב הרבי. הוא ציין את מעלת הצדיק שיורד ממדרגתו ויורד למטה בכדי להשפיע לכל אנשי הדור מתוך דאגה אמיתית, ואת ביאורו של הרבי על צערו של רבי חנינא בן דוסא המובא בגמרא.

"זהו תפקידו של צדיק ורועה נאמן שדואג לכל יהודי בכל מקום בגשמיות וברוחניות", אמר האדמו"ר. הוא סיים את דבריו בסיפור אישי: לאחר חתונתו החל להניח בנוסף לתפילין דרש"י גם תפילין דרבנו תם, אבל הוא לא היה מניחן מיד לאחר התפילה בתפילין של רש"י, אלא בהמשך היום. בשנת תש"מ חלץ את תפילין של רש"י וישב ללמוד, ואז נמנם מעט, ופתאום ראה את דמות קדשו של הרבי שאמר לו: "הרי אתה רבי של חסידים, וכיצד אינך מקפיד להניח תפילין ר"ת מיד אחרי תפילין רש"י. הלוא כתוב בתהילים 'שמר תם וראה ישר', דהיינו שצריכים לשמור להניח תפילין של 'תם' כשעדיין רואים את ה'ישר' (אותיות רש"י). כשהתעורר אמר לעצמו שזה חזיון אמיתי וצריך לקיים את דברי הרבי, ומכאן ואילך הקפיד תמיד להניח תפילין ר"ת מיד אחרי רש"י. הוא סיפר כי פעם אחת, בעת שחנה בלונדון בדרכו ארצה, התפלל שחרית, וכמעט הפסיד טיסה בשל התעקשותו להניח תפילין ר"ת אחרי רש"י. למרבה הפלא, דלתות האוטובוס המוביל למטוס נתקעו, עד שהאדמו"ר לא סיים להניח את התפילין...

שליחות מיוחדת באמצע המלחמה

ההיסטוריון הד"ר אריה מורגנשטרן סיפר על שליחות מיוחדת אצל הרבי 12 יום לאחר פרוץ המלחמה. הוא סיפר כי כוחות צה"ל עברו למתקפה והגיעו כבר עד כדי כשלושים קילומטרים מן הבירה הסורית. מבחינה מעשית אפשר היה אפוא להמשיך את תנופת ההתקפה, לכבוש את דמשק ולהכריע בכך את גורל המלחמה. אך הרבי קבע כי הבעיה החמורה ביותר של מדינת ישראל היא דווקא המלחמה עם סוריה, וכי עד שזו לא תוכרע באופן מוחלט, לא תגיע אל סיומה מלחמתם של הערבים נגד עצם קיומה של מדינת ישראל.

"את אמירותיו תיבל הרבי בציטטות מהמדרשים ומספרות הקבלה על כך שדמשק היא כקוץ בבשרה של ירושלים. בתום השיחה ביקש מאתנו הרבי לשוב הביתה מיד לאחר ההקפות, לטלפן לארץ ולהעביר בשמו מסר דחוף, לראשי המדינה: עליהם להורות על כיבוש דמשק, בלי שום חשש מאיש. תחת הרושם הקשה של השיחה הבטחנו לרבי שנמלא את השליחות שהטיל עלינו". כשחזר ארצה הוא מיהר להעביר את המסר, ונודע לו כי שר הביטחון משה דיין אכן חושש ממעורבות רוסית ועל כן פקד על צה"ל שלא להתקדם אל מעבר לקווים שבהם החזיקה ישראל ערב מלחמת יום הכיפורים בחזית רמת הגולן.

במהלך הערב הוקרנו קטעי וידאו ומראות קודש מהרבי. את ההתוועדות הנעימה מקהלת חסידי חב"ד בניצוחו של ר' יוני שלמה שסחפה את הקהל בניגוני שמחה וגעגועים.

המנחה, הרב נפתלי רוט הזכיר בדבריו את רבי מרדכי אליהו זצ"ל שנפטר בשבוע שעבר ועל יחסו המיוחד לרבי. הרב רוט סיפר כי לאחר היחידות בשנת תשנ"ב של הרב מרדכי אליהו זצ"ל אצל הרבי, שימש הרב רוט כשליח להעביר את הגהת הדברים שנאמרו ביחידות בין הרבי לרב מרדכי אליהו זצ"ל.

ליהדות מרוקו יש הכרת הטוב לרבי

כ"ק האדמו"ר רבי יקותיאל אבוחצירה שליט"א מאשדוד, בן הצדיק ה'בבא מאיר' זי"ע, ונכד הבבא סאלי, שכיבד את ההתוועדות המרכזית בנוכחותו דיבר על מסירות הנפש של הרבי שפעל בכל מקום בעולם. "הרבי היה צדיק בעל שיעור קומה עצום, בעל נשמה גבוהה במיוחד. ראינו כמה עמל השקיע הרבי בתורה, שהצליח להפיץ את התורה בכל מקום בעולם", אמר האדמו"ר שציין כי גם אביו, ה"בבא מאי"ר זצ"ל אמר שהרבי היה "גדול שבגדולים".

הוא ציין כי ליהדות מרוקו יש הכרת הטוב גדולה מאוד לרבי על הרמת קרן התורה והפצת מעיינות במרוקו ובכל נקודה בעולם. "זכות גדולה וקדושה יש לנו היום לשבת יחד, ביום קדוש זה, "יום זכאי", ולהעלות דברים לזכרו של הרבי הקדוש", אמר וקרא למשתתפים להתאחד בקדושתו וביראתו של הרבי. "הרבי מסר את נפשו עבור עם ישראל, ובוודאי שהרבי מתפלל גם היום להחיש את הגאולה בקרוב ממש", סיים.

היחידות מלווה אותי עד היום

הד"ר אהרון דנציגר, אורתופד מומחה בהדסה עין-כרם, חבר במשלחת מצוייני צה"ל בשנת תשל"ו הוזמן לשאת דברים בפני ממשתפי ההתוועדות. בפתח דבריו הוקרנו על מסכי הוידאו באולם סרט וידאו מהיחידות של הרבי עם מצוייני צה"ל. ד"ר דנציגר סיפר לקהל בהתרגשות על ביקורו אצל הרבי עם משלחת מצוייני צה"ל, וציין כי את חב"ד הכיר לראשונה בעת שהניח תפילין עם אנשי חב"ד בתחנה המרכזית בתל אביב. הוא סיפר כיצד עמד נפעם מול היחס האישי שהעניק הרבי לכל אחד ואחד מחברי המשלחת.

שנים לאחר מכן, קיבל ד"ר דנציגר את קלטת האודיו מה'יחידות' המדוברת עם הרבי, ומאז היא מלווה אותו עד היום. "חב"ד מסמלת בעיני את הגורם המאחד בין כל הפלגים בציבור הדתי. אני רואה אותם בכל מקום ועומד נפעם מהפריסה הרחבה של חב"ד בכל נקודה בעולם", אמר, וסיפר כיצד בתו התארחה בליל הסדר האחרון עם חב"ד בפנמה, ודודו הקשיש מתפלל בבית כנסת חב"ד בסיאטל. "אני רוצה להודות לכם על הכל, ומתרגש להיות שוב איתכם היום כאן", סיים.

הילדה של הרבי

מר ישראל גרנות, יועץ כלכלי, ובשנות השמונים קב"ט הקונסוליה הישראלית בניו-יורק שחווה סיפור מופת מהרבי ריתק את הקהל בנס רפואי שאירע לו עם הרבי בשנים בהם כיהן כקצין הביטחון של הקונסוליה הישראלית בניו יורק. הוא סיפר כי נפצע ברגלו, והרופאים רצו לנתחו, אך בעקבות הוראה וברכה שקיבל מהרבי סירב לבקשת הרופאים לבצע את הניתוח, וב"ה, לאחר מספר ימים, בניגוד לדעת כל הרופאים, הוא עמד בריא ושלם על רגליו.

לאחר מספר שנים הוא ביקש להודות לרבי, והגיע ליחידות עם רעייתו. ללא שביקשו, בירכם הרבי בברכה להרחבת המשפחה, ואכן, הם זכו לחבוק בת, 14 שנה לאחר שלא זכו לילדים. את סיפורו הוא סיים במפגש עם קבוצת חסידי חב"ד מקריית מלאכי שהגיעו לשמח את חיילי המילואים עליהם פיקד ימים הראשונים של מלחמת שלום הגליל, ואת השמחה הרבה והרמת המורל שגרמו החב"דניקים לחייליו.

דברי סיום ונעילה בהתוועדות המרכזית נשא הרב חיים שלמה דיסקין שליח הרבי ורב קהילת חב"ד קריית-אתא. הרב דיסקין סיפר מספר סיפורים שהמחישו כמה לרבי היה חשוב שחסידים ילמדו ויתעמקו בלימוד הלכה למעשה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות