בעיית המסתננים

נתניהו ודרעי: לפתוח מחדש מתקני מעצר

בפגישה שנערכה בין ראש הממשלה לשר הפנים לאור ביטול צווי הגירוש למסתננים על ידי המדינה, הוחלט לפתוח מחדש את מתקני המעצר ולקדם את החקיקה שתאפשר זאת (בארץ)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
מבקש מקלט משתחרר מ'סהרונים' (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אריה דרעי סיכמו אמש (שלישי) להיערך מיד לפתיחה מחדש של מתקני המעצר למבקשי מקלט, לקדם את פסקת ההתגברות כדי לאפשר את הפעלתם, ולקדם אמצעים נוספים לפתרון הנושא. זאת כתגובה להודעת המדינה לבג"צ, כי צווי הגירוש למבקשי המפלט יבוטלו בשל סירובן של המדינות השלישיות לקבל אותם בתנאים אותם דרשה ישראל.

כזכור, כבר לפני כשבוע השתחררו כל 207 מבקשי המקלט מאריתריאה ומסודן ששהו במתקן סהרונים. מתקן סהרונים לא נסגר למעשה, מפני שנשארו בו 51 מסתננים ממדינות אחרות באפריקה, שלא נכלאו שם בשל תוכנית הגירוש אלא מסיבות אחרות דוגמת עבירות פליליות.

בחודש מרץ נסגר מתקן חולות בדרום. מדובר במתקן שהוקם ב-2013 ומאז שוכנו בו יותר מ-13 אלף מבקשי מקלט. כל מבקשי המקלט ששהו בו שוחררו. המתקן סגר מפני שלטענת דרעי היה לא אפקטיבי, בעקבות ההגבלות שבג"ץ הטיל על משך השהייה בו ותנאים נוספים שקבע.

כדי לפתוח מחדש את מתקן "חולות" יצטרכו השרים להעביר קודם כל מחדש במליאה את התיקון לחוק למניעת הסתננות, ומפני שעל פי החלטת בג"ץ אין להחזיק מבקשי מקלט במתקן לתקופה העולה על שנה - השרים יצטרכו לחוקק את פסקת ההתגברות בכדי להפוך אותו לזרז משמעותי יותר בתוכנית ה"עזיבה מרצון" של מבקשי המקלט.

הודעת המדינה הגיעה בתגובה לשתי עתירות שדרשו להפסיק את חלוקת הודעות הגירוש ועריכת השימועים למבקשי המקלט, מאחר שאין אף מדינה שעמה נחתם הסכם לגירושם אליה.

המדינה מסרה בהודעתה כי "בשלב זה לא עומדת על הפרק אפשרות לבצע הרחקה למדינה שלישית שלא מרצון", ובהתאם "לא יינתנו לעת הזו החלטות נוספות בדבר הרחקה למדינה שלישית. החלטות ההרחקה שניתנו בטלות לפי חוות דעת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט ציבורי-מנהלי), על דעת היועץ המשפטי לממשלה".

עוד נמסר כי "מסתננים אשר תמה תקופת אשרת השהייה שניתנה להם בהתאם למועד בו נקבע שעליהם לצאת למדינה שלישית - יחודש רישיונם מדי 60 יום כפי שהיה נהוג טרם החלת נוהל ההרחקה".

כצפוי, הודעת המדינה, הצפויה יחסית לאור החלטת בג"צ, הביאה את ארגוני המסתננים לחגוג את ניצחונם הזמני ואת ארגוני תושבי דרום תל אביב להביע את חוסר שביעות רצונם מהסיטואציה שמשאירה ברחובותיהם אלפי מסתננים הפוגעים בתחושת הביטחון האישי שלהם.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר