הלך לעולמו איש התקשורת מרדכי פרימן

איש קול ישראל, מרדכי פרימן, הקול מאחורי "פסוקו של יום" ששודר במשך שנים בערוץ הראשון הלך לעולמו בירושלים בגיל 86. פרימן עסק שנים בקידום המסורת בתקשורת (אנשים)

יאיר טוקר | כיכר השבת |
מרדכי פרימן ז"ל (צילום מסך יוטיוב)

הבוקר (חמישי) הלך לעולמו, מרדכי פרימן, איש רשות השידור, בן שמונים ושש. מרדכי פרימן ערך והגיש תכניות רדיו רבות בקול ישראל, בהן "טובים השניים" עם דרורה בן אב"י וניהל משנות השמונים את המחלקה למורשת ישראל בטלוויזיה הישראלית. במרבית התוכניות אותן ערך שם לו למטרה לקרב את כלל ישראל למורשת ולמסורת.

פרימן נולד בעיר העתיקה בירושלים בשם משה מרדכי פרידמן. הוא צאצא של משה יפה, שעלה לארץ ישראל בשנות ה-90 של המאה ה-18. הוא התיישב בחברון בהוראת "האדמו"ר הזקן" של חב"ד, רבי שניאור זלמן מלאדי, בעל התניא. היה שליח דרבנן של אותו אדמו"ר לחיפוש אחר עשרת השבטים במזרח הרחוק. כאשר היה ילד, עברה המשפחה להתגורר בשכונת בית ישראל שבירושלים.

הוא למד בבית המדרש למורים "מזרחי" ולאחר מכן למד לימודי חינוך ותקשורת באוניברסיטה העברית בירושלים. החל משנות ה-50 היה קריין, מגיש ועורך של תוכניות רדיו רבות בקול ישראל. בשנות ה-50, שינה פרימן את שם משפחתו מפרידמן לפרימן, כחלק ממגמת העברות של שמות המשפחה של אנשי התקשורת, בהשראתו של ראש ממשלת ישראל, דוד בן-גוריון.

קולו של פרימן מזוהה במיוחד עם הפינה "פסוקו של יום" שחתמה מדי לילה את שידורי הערוץ הראשון. בשנת אלפיים ושמונה זכה בפרס יקיר ירושלים, על תרומתו לתרבות ולמורשת היהודית.

לאחר פרישתו עסק בהוראת הרדיו במכללת ליפשיץ וניהל את אולפן הרדיו של המכללה. לצד עבודתו בשדה החינוך והתקשורת היה פעיל בבית הכנסת המרכזי ישורון, והוא יושב ראש הסתדרות ישורון. בין היתר יזם הקמת כולל למבוגרים, פעילויות מיוחדות בימי שישים וקונצרטים לחזנות כשהוא גם מנחה קונצרטים רבים.

בנו הוא אב בית הדין הרבני האזורי בתל אביב הרב מאיר פרימן והוא הניח אלמנה רחל פרימן, ושתי בנות עדנה קלפר וחדווה קיי.

ההלוויה תיערך היום, יום חמישי, בשעה 16:00 מבית ההספד ובית ההלוויות של קהילת ירושלים בהר המנוחות בגבעת שאול ומסע ההלוויה ייצא לחלקת יקירי ירושלים בהר המנוחות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר