לאן נעלמה אש האהבה?

מרגישים שאש האהבה שהיתה בוערת בלבכם הולכת ודועכת? פעולות תמימות שהיו אמורות להתפרש כמחוות רק מרחיקות ביניכם? גלו איך להצית את האש מחדש בנישואין שלכם (זוגיות)

מרב לביא | כיכר השבת |
(צילום: shutterstock)

קבוצת גברים הגיעו לבית דין של מעלה. אמרו להם: כל מי שאשתו שלטה עליו בחיים – יעמוד בצד ימין וכל מי שהוא שלט באשתו יעמוד בצד שמאל. מיד הסתדרו כולם בשורה צפופה בצד הימני. רק אחד עמד בצד השמאלי. שאלו אותו: מה אתה עושה כאן? ענה להם: "אשתי אמרה לי לעמוד כאן".

מבדיחה למציאות

כך זה היה נראה אצל הזוג שישב אצלי: בעוד בתיה מבכה על כך שאינה מקבלת מאורי, בעלה, מספיק אהבה, התפרץ פתאום אורי לדבריה ואמר בכעס שהכיל המון תסכול וכאב:

"היא לא רואה אותי בכלל, אני לא קיים!"

"היא מחליטה בכל דבר וגם כשהיא מתייעצת איתי, זה כשהיא מחליטה
שהיא מוכנה שאתנגד."
"אפילו איך לאהוב אותה היא מכתיבה לי.
איך היא רוצה שאצליח להביע אליה אהבה
ועוד כזו שהיא מגדירה אמיתית?"

"כל הבטחון שלי אבד, אני מרגיש אפס". הוא הוסיף בכאב.

ניתחנו את הדברים, העמקנו בקושי, בדקנו את המעגל שהם מייצרים לעצמם, ופתאום שניהם ראו, איך בעוד היא מרגישה שהיא מעניקה לו המון, משדלת אותו לאכול - מדאגה, לצאת – מה שמנוגד לאופי שלו – רק מרצון לראות אותו מתקדם וכדו', הוא חווה תסכול מכך שהיא חונקת אותו ולא מותירה לו ישות משל עצמו, מה שמכניס אותו למשבצת שלא מותירה לו אפילו יכולת הבעה בצורה שבה הוא היה רוצה להביע את חיבתו אליה. וכך כמובן, היא נשארת בהרגשה של נותנת ולא מקבלת שמותירה אותה פצועה.

הדבר המדהים ביותר הוא שכשנשאלו מה מצאו אחד בשני ומה הם רואים חיובי אחד בשני – הוא ציין שהוא אוהב את זה שיש לה דעה והיא לא עלה נידף ברוח. כי לכל מטבע יש שני צדדים...

טוב או רע?

על מנת להצית את האהבה בינינו, נוכל להתבונן וללמוד מהצתת האש הגשמית. זהו תהליך כימי שקורה כאשר גז החמצן בא במגע עם חומר בערה בטמפרטורה גבוהה מספיק. חומרים אחרים, לעומת זאת, מונעים מהחמצן להגיע לחומר הבערה וכך האש נחנקת אט אט.

הצורך והרצון – החמצן שלנו - שהאהבה תבער בינינו, יוכל להתממש רק אם נפגיש אותו עם עשיה שמבעירה את האהבה. לא כל חומר יעזור לנו להבעיר את האש ויש חומרים מסויימים שאם נשתמש בהם ונוסיף אותם למדורה, יקרה בדיוק ההפך והאש תלך ותדעך.

דף, בד, עץ וחומרי בערה אחרים, כשיבואו במגע עם גז החמצן בטמפרטורה מספיק גבוהה, ידלקו ויהפכו לאש בוערת. לעומת זאת, חול ומים ואפילו שמיכה עוטפת, אם נשים אותם על האש, יגרמו לכך שהחמצן לא יבוא במגע עם חומר הבערה וכך האש תדעך אט אט עד שתכבה.

אף אחד לא יכול לומר שחול ומים הם חומרים מזיקים. מים, הם המצרך הכי חשוב כדי שבנאדם יתקיים. שמיכה עוטפת המסמלת חום – היא דבר חיובי בהחלט. עם זאת, במקרים מסויימים, כאשר משתמשים בהם במקומות מסויימים או במינונים לא נכונים, הפעולה שלהם היא העדר חיות. כיבוי האש.

לפרוט על המיתר הנכון

זה בדיוק מה שקרה אצל אורי ובתיה. התכונה שהוא כל כך אהב בה התגלתה כמשהו משתק וחונק, כשנעשה בה שימוש לא נכון.

בעלים רבים (וגם נשים) מתלוננים, גם אם לא כתלונה העיקרית, על כך שהאשה מעניקה הרבה, אך לא במקומות הנכונים. שמעתי מלא מעט גברים שאמרו שהאשה מכינה להם אוכל וטורחת לסדר את הבית וכדו' – לגמרי עבורם- כשמבחינתה היא עושה מאמץ אדיר ומשקיעה מרץ ומחשבה, אבל הבעל אומר, "הלוואי שהיתה משקיעה את זה במקום אחר. "היא אשה טובה עם הרבה רצון טוב, אבל היא פשוט לא יודעת על איזה מיתר לפרוט".

סוד האש הבוערת

הסוד הוא בכך שהחומרים שבאמצעותם בוערת האש, לא נשארים בשלמותם. הם יבעירו אש בתנאי שירשו לעצמם להתכלות, ולהוריד מעצמם, אך בזכות ההקרבה שלהם הם מוסיפים חום ואור בליבם.

נאמר בגמרא: "אעא דלא סליק ביה נהורא מבטשין ליה" - עץ שלא נדבקת בו האש – מבטשים אותו – כל זמן שהגזע שלם, לפעמים קשה להכניס בו את האש. ואז מתפלאים למה האהבה לא חודרת ולא קיימת? כדי להבעיר את אש האהבה לפעמים צריך לחתוך לחתיכות קטנות.

כך גם בנישואין, כאשר רוצים שאש האהבה תבער, צריך לפעמים לצמצם ממידותיי ולהעניק מעצמי, אבל לא מספיק להגיד לעצמנו שאנחנו טובים והוא לא מעריך כלום. לפעמים לצמצם מעצמי משמעו לשמוע מה הדבר שבן הזוג רוצה שאעשה עבורו, ולא מה אנו חושבים שכדאי לעשות.

הקרבה או השקעה?

וגם כאשר הצמצום פירושו הקרבה מעצמנו, ויתור מסוים על רצוננו, במינון הנכון כמובן, ובצורה הדדית שלא מותירה צד אחד מתוסכל, בידינו הבחירה לראות זאת כוויתור או לעומת זאת כהשקעה באש האהבה שתבער בינינו.

בתיה ואורי למדו להעניק אחד לשני את מה שכל אחד מהם צריך ולא את מה שהם היו רוצים לקבל לעצמם. הם למדו להקשיב בדרך שנעימה לשני ובתיה הבינה למה הוא לא אומר תודה על כך שהיא כל כך מנסה לעזור לו להיות מוצלח יותר. הם למדו למצוא פתרונות שמוציאים את שניהם מרוצים ובעיקר – למדו לדבר ולהבין זה את זה.

כדי לדעת מה יעשה טוב לשני וליידע את השני מה טוב עבורכם, כדי שתקבלו את הדברים שאתם צריכים ומצפים להם ולא תתאכזבו בכל פעם מחדש כשלא מומש הצורך, אני מזמינה אתכם להיכנס בגוגל לדף "הקץ לאכזבות" ולקבל לגמרי בחינם את הקורס "הקץ לאכזבות" איך לקבל מבן הזוג בדיוק את מה שאתם מצפים".

וקחו לכם טיפ קטן נוסף

אם אש האהבה לא נתפסת בעץ השלם - עלינו לחלק אותו לחתיכות קטנות – להוריד מילים גבוהות וכלליות למעשים ולפרוטות קטנות שיתבטאו בחיי היומיום. במקום לומר לשני שאנחנו צריכים יותר "אהבה", נפרט איך ובאילו דרכים יוכל להראות לנו את אהבתו.

בהצלחה,

מרב לביא

יועצת נישואין, מרצה ומנחת סדנאות בנושא זוגיות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר