בטקס ההנצחה

הרמטכ"ל לשעבר כוכבי שובר שתיקה: "אני אחראי על תקופת כהונתי"

אביב כוכבי כיהן כראש המטה הכללי של צה"ל עד תשעה חודשים לפני הטבח הנורא בשבת שמחת תורה. היום הוא דיבר לראשונה על המלחמה ברצועה | "מי שנוקט בדרך מפלגת יוצר תנאים לאיום קיומי" (חדשות)

ב. ניסני | כיכר השבת |
אביב כוכבי (צילום: Chaim Goldberg/Flash90)

הבוקר (שני) התקיים בהיכל ההנצחה הר הרצל בירושלים, טקס האזכרה השנתי לנופלי הל"ה שנפלו בקרבות במלחמת העצמאות על הקמת המדינה.

בטקס נשא דברים רא"ל במיל. אביב כוכבי שהיה עד לפני שנה החייל מספר אחת של צה"ל - והתייחס לראשונה למלחמה הניטשת מול חמאס ברצועת עזה, לדבריו: "הטבח היה אירוע מזעזע ומכונן כאחד, שמחייב בירור עמוק ותחקירים נוקבים".

הרמטכ"ל לשעבר הוסיף: "האירוע יצטרך להיבחן מכל הזוויות, גם של התקופה שבה אני פיקדתי על צה"ל. אני אחראי על ההחלטות שנעשו בצה"ל בתקופתי, ואני שואל את עצמי ללא הרף מה היינו יכולים לעשות אחרת".

כוכבי הוסיף כי האירועים שקרו "מחייבים תהליך למידה ותחקירים מקצועיים ויסודיים, שיצטרכו להביא בחשבון הסתכלות רחבה וכוללת וגם שקלול פרטים מסווגים והסקת מסקנות נוקבות. זאת לא מלחמת הקוממיות, אך נצטרך להגדיר מחדש את היעדים ואת סדר עדיפותם, ולזכור שהביטחון הוא תנאי ראשון והכרחי לקיומנו כאן".

הוא גם מתח ביקורת על פוליטיקאים ונבחרי ציבור שבוחרים בשיח מפלג ואמר: "יש גם כאלו המשתמשים במושגים 'אויב', 'חיסול' ו'מלחמה'. אלו מונחים ויצרים השייכים לשדה הקרב. הם צריכים להישאר שם. מעל לכל, השאירו את הצבא מחוץ לשיח הזה. אל תתנו לאויב הזדמנות נוספת לפגוע בנו בגלל היעדר לכידות. כל אלו שנוקטים בדרך מפלגת, ובראשם אנשים בעלי השפעה ונבחרי ציבור, מפוררים את עקרון השותפות ויוצרים תנאים לאיום בטחוני וקיומי"

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר