כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
"שְׁמַע יִשְׂרָאֵל, ה׳ אֱלהֵינוּ, ה׳ אֶחָד"

נשיא ישיבת פוניבז', פרץ בבכי כששמע את הקליפ של יעקב שוואקי | זה הסיפור המרגש שעומד מאחורי הבכי

סיפור שלא מותיר עין יבשה ומלמד על כוח האמונה הבלתי-מוגבל של עם ישראל: לאחר השואה, הסתובב הרב מפוניבז' במנזרים וכנסיות כדי לגאול את ילדי ישראל, למרות הסירוב של המנזרים להחזיר את הילדים, הרב הצליח להוציא אותם בדרך מרגשת | הסיפור המלא והדמעות של נכדו, נשיא ישיבת פוניבז' (חדשות חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |

הרב מפוניבז' והתקומה בארץ ישראל לאחר השואה האיומה: נשיא ישיבת פוניבז', הגאון רבי אליעזר כהנמן, שהוא נכדו של מרן הגרי"ש כהנמן, מייסדה של ישיבת פוניבז', נחשף בשבוע שעבר לקליפ של יעקב שוואקי, המבוסס על הסיפור של הסבא ורעד מהתרגשות ובכי.

תחילה, הקדמה. בזמן השואה האיומה, היו אמהות יהודיות קדושות וטהורות, שלא נותרה להן כל ברירה אל מול פני הרוע של הנאצים יימך שמם, ומסרו את ילדיהן למנזרים - שם הם היו מוגנים מהצורר הנאצי.

זו הייתה בחירה קשה ובלתי אפשרית, אבל היא נעשתה בגלל המצב האיום והבלתי-אנושי שהייתה באותה תקופה חשוכה ואיומה.

לאחר השואה, הגיע מרן הרב מפוניבז׳ למנזרים שונים ושאל את המנהלים או האחראים, האם יש שם ילדים יהודים שהגיעו בזמן השואה.

מנהלי המנזרים, כמובן לא רצו להחזיר לו את הילדים היהודים והם רצו שהילדים יישארו ב'חיק הנצרות', הרי לא סתם הם קיבלו אותן בזמן השואה תוך סיכון עצמי, והודיעו לרב מפוניבז' - "לא, לא נשאר לנו אפילו ילד יהודי אחד, כולם הלכו או לקחו אותם מפה".

הרב מפוניבז', לא אמר נואש והחליט לא לותתר להם, מכיוון שהוא ידע שהם משקרים לו, וכן יש במקום ילדים יהודים.

מה עשה הרב מפוניבז', הוא כינס את כל היהודים והחל לזעוק בקול גדול - "שְׁמַע יִשְׂרָאֵל, ה׳ אֱלהֵינוּ, ה׳ אֶחָד", ואז זה קרה. הילדים והילדות התחילו לבכות, לשים את היד על העיניים, ולצעוק ״טאטע״ ״מאמע״, הם נזכרו באמא שלחשה להם את ה״שמע ישראל״ ,כל יום והניצוץ היהודי התעורר בהם.

הקליפ של יעקב שוואקי על הסיפור המפורסם (יחסי ציבור)

על הסיפור המרגש הזה, מבוסס השיר המוכר של הזמר החסידי יעקב שוואקי, שמספר את סיפורו של מרן הרב מפוניבז׳. ואת זעקת ה״שמע ישראל״ - זעקה שמרטיטה ומרעידה כל לב יהודי.

איש יחסי הציבור, יוני קדם, נכנס למעונו של נשיא ישיבת פוניבז', הגר"א כהנמן, והשמיע לו את השיר יחד עם הקליפ, נשיא הישיבה התרגש ודמע, קדם אף שאל את הרב, האם באמת מדובר בסיפור על הרב מפוניבז', שכן יש רבים שמייחסים אותו לדמויות הוד אחרות ובראשן - הרב הראשי הרב הרצוג, אך הרב כהנמן השיב, כי הוא יודע בוודאות, כי הסיפור התרחש עם סבו.

קדם מספר ל'כיכר השבת', על המפגש המרגש: "נכנסתי אחרי יום השואה - באישון לילה לנשיא ישיבת פוניבז' וממשיך דרכו של סבו, והוא מאוד התרגש לראות את הקליפ והשיר המרגש שמבוסס על הסיפור של סבא שלו, רבי יוסף שלמה כהנמן זצוק״ל. הרב מפוניבז׳ שהקים מחדש את עולם התורה והישיבות לאחר השואה האיומה".

לדברי קדם, "היה זה היה מעמד מרגש ונדיר מאוד, הרב כהנמן לא ידוע בתור איש שבוכה או דומע וכאן הוא יצא מגדר הרגיל. זה באמת סיפור שאי אפשר לעמוד בפניו, זה הכוח של עם ישראל, אף אחד לא יכול עלינו".

יוני קדם ונשיא ישיבת פוניבז'
יוני קדם ונשיא ישיבת פוניבז'
יוני קדם ונשיא ישיבת פוניבז'

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר