82 שנים אחרי העקידה

"נקמת דם עבדיך"; הגרש"ב סורוצקין גאל את בניין ישיבת טעלז בליטא • תיעוד מיוחד

82 שנים אחרי עקידת תלמידי ישיבת טעלז הי"ד, ראש ישיבת עטרת שלמה הגאון רבי שלום בער סורוצקין גאל את בניין ישיבת טעלז בליטא לקראת הקמת ישיבה חדשה במקום | סיקור ותיעוד (עולם הישיבות)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
המסע לגאולת בניין ישיבת טעלז בליטא

ברוך מציב גבול אלמנה: במעמד מרגש ומרטיט הושב בנין ישיבת טעלז בליטא לידי ראש ישיבת עטרת שלמה הגרש"ב סורוצקין, נכדם של ראשי ישיבת טעלז זצוק"ל, לאחר שמונים ושתיים שנים בהם עמד הבניין על תילו בשממונו.

ישיבת טעלז המפורסמת הייתה הישיבה החשובה ביותר בליטא במאה הקודמת לאחר סגירת ישיבת וואלזי'ן. הישיבה נוסדה לפני למעלה ממאה ושישים שנה על ידי הגאון רבי אליעזר גורדון זצוק"ל המכונה בחיבה ר' לייזער טעלזער ואחריו כיהן כראש הישיבה חתנו הגרי"ל בלוך זצוק"ל, ולאחר מכן בנו הגרא"י בלוך הי"ד שנעקד על קידוש השם יחד עם בני הישיבה בכ' תמוז תש"א.

בישיבה המפורסמת כיהנו עוד הגר"ש שקופ זצוק"ל בעל ה'שערי יושר' והגר"ח רבינוביץ זצוק"ל המכונה ר' חיים טעלזער. בישיבה למדו רוב גדולי ליטא בדור שלפני השואה, ביניהם הגר"א וסרמן הי"ד, הגר"נ טרופ זצוק"ל, הגרי"ש כהנמן זצוק"ל, הגר"י אברמסקי זצוק"ל, הגר"מ פוגרמנסקי זצוק"ל, הגרא"י פינקל זצוק"ל ועוד מגדולי ליטא, הישיבה בטעלז העמידה את יסודות דרך הלימוד הישיבתית, וביססה את צורת הישיבה, עד היום הזה.

בשנות המלחמה הנוראה נכחדה הישיבה על קידוש השם בעיר טעלז בכ' בתמוז תש"א, ופליטי הישיבה שניצלו הקימו את הישיבה מחדש בארה"ב, ביניהם היו הגרא"מ בלוך זצוק"ל, הגרח"מ קטץ זצוק"ל, ואחריהם הגר"ב סורוצקין זצוק"ל, הגר"מ גיפטר זצוק"ל והגר"א אוזבנד זצוק"ל.

כאמור, שמונים ושתיים שנים אחרי, השיבה מדינת ליטא את בניין הישיבה שנותר על תילו לידי נכדם של מייסדי וראשי הישיבה הגרש"ב סורוצקין, ראש ישיבת 'עטרת שלמה', הנחשבת לממשיכת ישיבת טעלז.

במהלך חודש אב הגיע הגרש"ב סורוצקין לגאול את בניין הישיבה בטעלז יחד עם נכדי ראשי ישיבת טעלז זצוק"ל, לקראת הקמת מקום תורה במקום, בבחינת 'ישיבה על קברם'.

במסע מיוחד 'להשיב עטרה' הגיע ראש הישיבה עם עשרות מנכדי ראשי ישיבת טעלז לדורותיה לגאול את בניין הישיבה, התלמידים שהו בבניין הישיבה כשבועיים ימים וקיימו סדרי ישיבה בהיכל הישיבה המיתולוגי.

במעמד הכניסה לישיבה אמר ראש הישיבה בדמעות: "'של נעליך מעל רגליך כי המקום אשר אתה עומד עליו אדמת קודש הוא'. אנו עומדים כאן בפעם הראשונה שהתורה שבה למקום הקדוש הזה, המקום המוקדש הזה בו למדו תורה כל גדולי עולם וזכתה לצאת מפה תורה לכל כלל ישראל, על זה מצינו בחז"ל האבן הזאת דומה להר סיני והיושב עליה דומה ללוחות הברית.

"כשנסגרה הישיבה בכה וביקש הגאון ר' אליהו מאיר בלוך זצוק"ל שתשוב לכאן התורה שוב, עד היום שועלים הילכו בו, ואנחנו זוכים עכשיו לקיים את ההשבה, אני חושב שזה הקיום המוחשי ביותר ששייך בעולם - של נקום לעינינו נקמת דם עבדיך השפוך.

"בד' אמות אלו ישבו ולמדו גדולי ישראל, בכל מקום בו אנו דורכים כאן, עמדו קדושי עליון ולמדו ועסקו בתורה בדביקות בקב"ה, וגם כאן קידשו הם את קדושת ה' יתברך שנהרגו עקדה"ש, אין מילים לתאר יותר את ההרגשה".

עם כניסת התלמידים לישיבה וספר תורה בידיהם בירכו התלמידים את הברכה 'ברוך מציב גבול אלמנה', ובשירה נרגשת 'אשרינו מה טוב חלקינו ומה נעים גורלינו ומה יפה ירושתינו' קבע ראש הישיבה מזוזות בכל פתחי בניין הישיבה.  

במהלך ימי המסע, התקיימו בכל הימים סדרי לימוד בהיכל הישיבה המחודש, כשראש הישיבה מוסר מידי יום שיעור יומי. בשבת קודש מסר ראש הישיבה שיעור כללי בהיכל הישיבה, כפי שהיו מוסרים ראשי ישיבת טלז לדורותיה ביום השבת.

המסע נחתם בתפילה על הכלל והפרט בציונו של ראש הישיבה הגרי"ל בלוך זצוק"ל, בציונו של הגר"ח טעלזער זצוק"ל בבית הקברות בקובנה , וב'קבר האחים' בו נקברו ראשי ותלמידי הישיבה הי"ד.   

רושם ותהודה עצומה נרשם למסע במדינת ליטא בפרט, ובמדינות אירופה בכלל, במהלך ימי המסע הגיעו לבניין הישיבה שר התיירות ושר התרבות של מדינת ליטא, משלחת חברי פרלמנט, ראש עיריית טעלז וחברי המועצה, וכן ראשי המוזיאון הלאומי בליטא ועוד ועוד, לרגל המאורע ההיסטורי הגיעו גם ראשי המוזיאון הלאומי בוילנה להציג בפני התלמידים את המחברות וכתבי היד של כל ראשי ישיבת טעלז זצוק"ל שחלקם לא הודפסו מעולם.

בהנהלת ישיבת עטרת שלמה הביעו הכרת טובה לעסקן הרה"ח ר' שמעון לוינגר יוזם השבת בניין הישיבה ומפיק מסע הקודש 'להשיב עטרה', על זכותו והתמסרותו להשבת בניין הישיבה הקד'.

צפו בתיעוד המסכם של המסע המרגש:

בניין הישיבה
הגרש"ב סורוצקין
ביהמ"ד של ישיבת טלז החדשה
בניין ישיבת טלז
הגרש"ב סורוצקין בישיבת טלז המחודשת

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר