ישראל במלחמהישראל במלחמה
מדבר על הכל בריאיון לישי כהן

אריה דרעי חושף: זו התוכנית המלאה של החמאס לכיבוש ישראל - שסוכלה | צפו בריאיון

ההקפצה שקיבל מהתפילה - לקריה בתל אביב | השעות הראשונות של הטבח בקיבוצים | המלחמה בעזה והיום שאחרי | זעקת משפחות החטופים | האש בגבול הצפוני | סערת תקציב החינוך החרדי וההסתה נגד המגזר | החרדים שביקשו להתגייס לצבא | הרצון לצרף את ליברמן לקבינט המלחמה והביקורת על בני גנץ | יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי בריאיון מקיף לישי כהן • צפו (פוליטי)

ישי כהן | כיכר השבת |
צפו בריאיון המלא עם אריה דרעי (צילום: למי עזוז | מפיק: אשר רוט | עריכה: ידידיה כהן )

60 יום חלפו מאז יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, הוזעק מהתפילה החגיגית של שמחת תורה לקריה בתל אביב, והצטרף לניהול המלחמה מול ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה.

בחודשיים האחרונים דרעי יושב כחבר משקיף בקבינט המלחמה ושותף לכל הישיבות המכריעות בניהול המלחמה ושחרור החטופים.

בריאיון מיוחד ל'כיכר השבת', חוזר דרעי לבוקר ההוא ומנסה לסכם את החודשיים הקשים שישראל לא ידעה מאז הקמתה. הקמת קבינט המלחמה, המחלוקות בדרך, הרצון לצרף את אביגדור ליברמן וסערת תקציב המלחמה והביקורת על הציבור החרדי. צפו בריאיון המלא.

כותרות מהריאיון

תחילה שאלנו את דרעי האם הוא מצליח לסכם את החודשיים האחרונים: "יש סייעתא דשמיא אדירה, תזכור מה התחלנו, ה' ירחם, הטראומה וההלם, אף אחד לא תפס מה קרה ביום הראשון, לראות את אלפי המרצחים שפורצים את הגדרות ונכנסים, עד עכשיו לא מצליח לעכל, זה היה סייעתא דשמיא שהקב"ה נתן לנו את הכוחות להתגבר באותו הרגע".

דרעי חושף את תוכנית חמאס המקורית: "היום אנחנו יודעים את מה שלא ידענו אז, שנכנסנו לרצועה ונכנסנו למוצבים ולקחנו חומרים אדירים, אנחנו רואים עכשיו שחור על גבי לבן מה התוכניות שלהם, על שמחת תורה, וכמה שמחת תורה הייתה סיעתא דשמיא, התוכנית הגדולה הייתה אחרת לגמרי.

"אין ספק שזו מכה גדולה ביותר אבל אין בעל הנס מכיר בניסו. לא לחינם נסראללה והאיראנים כועסים מאוד ולא מצטרפים, בגלל שסינוואר החליט, הם באמת לא ידעו על העיתוי. תנסו לחשוב מה היה קורה אם בצפון, ביו"ש, אם באותן הערים... זו הייתה התוכנית המקורית שלהם".

"מתברר שגם לקבינט לא היה מידע מקדים", מבהיר דרעי, "חד משמעי לא היה. להיפך, תזכור מה ראש הממשלה ומערכת הביטחון החליטו לפני שמחת תורה, להגדיל להם עוד 1,500 פועלים ולהכניס עוד כספים, אמרו שהחמאס מורתע".

כשאנחנו עוברים לדבר על שחרור החטופים, דרעי מודה שלא הייתה הערכה שישוחררו כמות גדולה כזו של חטופים: "אם סינוואר היה עומד בהסכם שהסכמנו, מאה חטופים עד עשרה ימים, בסוף הוא לא קיים את החלק האחרון. אם הוא היה ממשיך, הייתי תומך להמשיך עוד, גם אם היינו עוברים עוד הסכם, על עוד אפשר להציל, שעומדים על עשרה חטופים ליום. אם נקבל הצעה מהמתווכים, ללא תנאים מוקדמים, שהוא מוכן לקיים את ההסכם - נתכנס הקבינט ונחליט, אנחנו לא סוגרים את הדלת".

יו"ר ש"ס אריה דרעי בריאיון לישי כהן

דרעי מתייחס לחששות של משפחות החטופים: "אני מבין אותם מאוד מאוד, אף אחד לא יכול להבין את גודל הצער שלהם. אי אפשר לשפוט אותם, כל מה שהם אומרים אפשר להבין אותם. אני שתמכתי בתמרון הקרקעי לפני כחודש, זה היה כי השתכנעתי שבלי תמרור וסייעתא דשמיא - לא נוכל להחזיר בחזרה שבויים, ב"ה שצדקנו. התחלנו את התמרון מחד כי הגענו למסקנה שסינוואר מתחיל לשחק. גם עכשיו, הסיכוי להחזיר את החטופים זה רק ביד חזקה".

דרעי מדגיש כי ישראל מחויבת ליעד של מיטוט שלטון חמאס: "חד משמעי, זה אינטרס של כל עם ישראל, אין לנו אפשרות להתקיים באזור הזה אם לא נעשה את זה, כל האויבים, בכל החזיתות, מסתכלים עלינו".

חבר קבינט המלחמה מתייחס ליום שאחרי המלחמה בעזה: "אנחנו לא הולכים לכבוש את עזה, ולא הולכים להתיישב בעזה, אבל אנחנו לא נעזוב את עזה, גם אם יבוא גוף אחר שינהל את הרצועה, אנחנו מבחינה ביטחונית נמשיך להיות אחראים על הביטחון, אנחנו, לא נסמוך על אף גוף. אבו מאזן יודע יותר טוב ממני שהוא לא מסוגל לעשות את זה, אנחנו עובדים על זה".

דרעי משתף על הדיונים הדרמטיים בקבינט המלחמה: "מעולם לא היה לנו דבר כזה, אני עם ניסיון מהקודמים, מעולם לא הייתה קבוצה של אנשים שיש לנו החלטות, לא החלטה אחת, כל יום - תוך כדי תנועה - יוצא לך החלטות. המון שאלות, המון בעיות, יום יום. לא לחינם אנחנו יושבים כמעט כל יום במשך שעות ארוכות".

יו"ר ש"ס אריה דרעי בריאיון ל'כיכר השבת'

דרעי מתייחס לשבחים שזוכים שרי ש"ס: "אני מאוד מרוצה, עושים קידוש ה', עושים עבודה יוצאת מהכלל, חרוצים, יראי שמיים, עובדים באחדות, עושים עבודה כל אחד בתחומו. הם עושים מעבר לתפקידם".

אנחנו עוברים לדבר על הכספים הקואליציוניים והתקציבים למוסדות החינוך החרדי: "אני מסכים, כל הכספים של משרדי הממשלה האחרים הוסטו למלחמה? כל הכספים של משרד התרבות, הכסף של המל"ג לבצלאל, אומן שזורק צבע אדום על קיר ויוצאת איזו יצירה שאתה ואני צריכים לעמוד שעות כדי לפענח מה יש שם, הוא מקבל 45 אלף שקל בשנה מהמדינה, תחשוב אברך שלומד תורה יום ולילה.

"על מה מדובר כאן? לא הוספנו כסף, לא ניצלנו את המלחמה ואמרנו נוסיף כסף, זה הכל הסכמים מלפני, היות וזה לא בבסיס התקציב היה צריך להביא את זה, על מה תוספת חדשה? להיפך. משרד התרבות לא הוסיפו כסף לספורט? המורים שלנו הם לא עבדו בנתיבות, שדרות? הם לא מסכנים? מה זה הדבר הזה? איפה האחדות?".

דרעי תוקף בחריפות את 'כוח קפלן' שיצאו בקמפיין נגד הכספים הקואליציוניים: "אתמול בלילה, בדרכי לקבינט, אני רואה את השלטים, "הבוזזים", אני לא נפגעתי אישית אבל זה כאב לי, אנחנו בוזזים במלחמה? אנחנו שמנסים להציל כמה שיותר נפשות, כמה תרמנו בשביל שיהיה קבינט של אחדות, אל תגיד לי תודה אבל אתה שם אותי כבוזזים? מה זה הדבר הזה? מאיפה מקור השנאה הזאת? למה? כואב הלב".

דרעי מתייחס להתנגדות של השר בני גנץ לתקציב: "מה אני יכול לעשות? אני מבין את השאלה, זה כואב לי, אבל צריך לקחת נשימה ארוכה, להתאפק ולהמשיך את האחדות הזאת, זאת אחדות קיומית כדי שנוכל להמשיך להתקיים".

דרעי מצהיר כי הוא רוצה שיו"ר 'ישראל ביתנו', אביגדור ליברמן, יהיה חלק מקבינט המלחמה: "חד משמעית, אני רוצה גם את לפיד אבל לצערי הוא סגר את הדלת. ליברמן אומר שהוא רוצה להצטרף, אני בעד שהוא יהיה בקבינט המלחמה. אני מאמין שזה יקרה וזה חשוב שזה יקרה, חשוב שהיה קורה לפני חודשיים, הוא מייצג ציבור ואני רוצה שכולם יהיו ביחד".

על המתיחות שהייתה עם ליברמן: "אנחנו נמצאים בתקופה אחרת, מה שהיה לפני שמחה תורה הוא לא מה שהיה אחרי שמחת תורה, אנחנו בפיקוח נפש".

אריה דרעי בריאיון ל'כיכר השבת'

דרעי מתייחס ללומדי התורה לצד החרדים שביקשו להתגייס: "כל מי שיושב ולומד תורה עושה דבר גדול מאוד לעם ישראל, השבט לוי שלנו הם הבנים המובחרים ביותר שלנו, הם יושבים ולומדים יומם ולילה, אשרינו שיש לנו את האברכים הללו. למרות כל החושך, היו ניסים, אין לי ספק שהתורה שומרת עלינו.

"מצד שני, מי שלא עוסק בתורה? כל מה שיכול לתרום. 'איחוד הצלה', זק"א, מי שרוצה בגיוס. אנחנו צריכים לשמור, את ההשתדלות של שמירה לעשות בכל הארץ".

יו"ר ש"ס מתייחס להצעה של ראש האופוזיציה, יאיר לפיד, להקים ממשלה חדשה בראשות הליכוד ובהשתתפות החרדים: "חבל שהוא מוביל את זה לשם ולא כמו גנץ נכנס באחריות, גם עכשיו לא מאוחר אבל לא רואה שיש סיכוי. להחליף ראש ממשלה בתקופת מלחמה או לדבר על כזה דבר, זה להחליש את עם ישראל ואת כל המאמץ המלחמתי, אסור לדבר בסגנון כזה".

דרעי מבהיר על שאלת האחריות: "ודאי שיש לממשלה אחריות, גם נתניהו אמר שיש אחריות, כל אחד בסגנון שלו, האחריות הגדולה זה לבוא לשאת בנטל, גם אם זה לא לפי השיקולים הפוליטיים שלך".

צפו בריאיון המלא

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר